Skocz do zawartości

Moja przygoda z dwudziestką...


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Setaarius napisał:

Wokoło jest tylko las i nie ma żadnych, ale to żadnych świateł, żadnych lamp w oddali, a sama miejscówka znajduje się na wysokości 820 metrów oferując niebo około SQM - 21,60 mag/arc2. 

Ale chyba nie mierzyliście jasności nieba SQMem?

Tej samej nocy (12/13 października 2018) obserwowałem niebo m.in. z Lukostem w Bieszczadach (w Roztokach Górnych). Przejrzystość była fantastyczna, ale SQML pokazywał ledwie 21.40 mag/arcsec2, ze względu na spory airglow. Airglow jest zjawiskiem wielkoskalowym, więc i u Was musiało go być sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lukost napisał:

A gwiazdka centralna w M57 zaliczona? ;) Bo przy tym powerze powinna być widoczna. 

Niestety nie. Chyba czegoś brakło...na pewno nie pomogło to, że nie była w zenicie. Patrzyliśmy na nią około 21.00-21.30 gdzie biła jeszcze łuna. Później zrobiło się lepiej, ale pierścionek uciekł jeszcze niżej, a my nie próbowaliśmy ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pguzik napisał:

Ale chyba nie mierzyliście jasności nieba SQMem?

Tej samej nocy (12/13 października 2018) obserwowałem niebo m.in. z Lukostem w Bieszczadach (w Roztokach Górnych). Przejrzystość była fantastyczna, ale SQML pokazywał ledwie 21.40 mag/arcsec2, ze względu na spory airglow. Airglow jest zjawiskiem wielkoskalowym, więc i u Was musiało go być sporo.

Nie niemierzylismy. To Tylko dane z map LP. Muszę się kiedyś wyposażyć w to cudo. Który polecasz? Takie coś wystarczy ? https://www.astroshop.pl/fotometr/unihedron-fotometr-sky-quality-meter-usb-z-soczewka-wersja-l-/p,20964

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Piotr, a jak wygląda wpływ dużego airglow w praktyce na obserwacje ? Na obraz w okularach ? I czy ma znaczenie apertura 

Tło nieba, szczególnie niżej nad horyzontem, jest zauważalnie jaśniejsze i słabsze powierzchniowo obiekty w nim "giną". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdraszczam sesji - macie jakieś fotki tego monstrum? :) Pierwszy widok Veila przez duży teleskop z filtrem mam do dziś przed oczami, a było to "tylko" 14 cali. Byłem mocno zaskoczony, jak wiele widać i że faktycznie obraz przypomina ten znany ze zdjęć (pomijając kolor). 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MichalKaczan napisał:

A udało się Ci się dostrzec może obłoki pyłowe koło centrum M110?. Poluje na nie 16", póki co bezskutecznie.

Ps. Fajna relacja, 20" pod ciemnym niebem to jest to??.

Szczerze przyznam, że nie zwróciłem uwagi bo byłem zachłyśnięty jej ogólnym pięknem, a z pamięci nie odtworze. Ale dzięki za podsunięcie nowego wyzwania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jolo napisał:

Zazdraszczam sesji - macie jakieś fotki tego monstrum? :) Pierwszy widok Veila przez duży teleskop z filtrem mam do dziś przed oczami, a było to "tylko" 14 cali. Byłem mocno zaskoczony, jak wiele widać i że faktycznie obraz przypomina ten znany ze zdjęć (pomijając kolor). 

Podobno filtr OIII lepszy niż UB w przypadku Veila, ale nie mieliśmy, żeby porównać. Dawno nie robiliśmy żadnych zdjęć. Wrzucam dwa z przed roku, ale najlepsze były z zimy, które gdzieś mi się zapodziały jak wkładamy go do auta, żeby wysuszyć zaparowane lusterko wtórne i traktujemy z nawiewu?

IMG_0382.JPG

20451872_1837802706260430_3861715991623560891_o.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

Tło nieba, szczególnie niżej nad horyzontem, jest zauważalnie jaśniejsze i słabsze powierzchniowo obiekty w nim "giną". 

To prawda. Jednak nisko nad horyzontem znacznie większe znaczenie ma ekstynkcja atmosferyczna. Dlatego przy obserwacjach nisko nad horyzontem znacznie więcej widać na przejrzystym niebie z dużym airglow niż na zapylonym niebie z minimalnym airglow. 

Airglow ma największe znaczenie w najciemniejszych miejscówkach. Nawet w zenicie, w noce z silnym airglow kontrast będzie zauważalnie mniejszy niż w idealnie ciemne noce. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)