Skocz do zawartości

Korektor komy - czy dobrze wyliczyłem dystans?


PanFasolka

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim! :) 

Czy ktoś z większą wiedzą ode mnie byłby tak miły i rzucił okiem na mój profesjonalny rysunek techniczny ?w którym mam rozrysowane dystanse i próbuje wyliczyć o ile potrzebuję zmienić dystans dla korektora komy? Czy dobrze wszystko rozumiem? Mam korektor komy od GSO. Wg np. teleskopy.pl, cyt.:

Cytuj

wymagane odsunięcie od ogniska (back focus) ok. 70 mm od rantu noska 2" do płaszczyzny obrazu 

I po kolei teraz liczę:

  1. Odsunięcie od początku body do matrycy canon 450d, którego mam to wg. wiki 44mm. (https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance - Canon EF-S-mount    44.00 mm)
  2. Pierścień T2 - 10mm
  3. Złączka z T2 na 2" - 33mm
  4. I teraz pytanie? Jak rozumiem z cytatu z teleskopy.pl tego minimalnego dystansu w korektorze komy, który jest od obudowy do faktycznej soczewki (czyli tych na rysnku 3,5mm) nie doliczam, prawda?

Sumarycznie wychodzi mi, że całość ma 87mm. Czyli 17mm za dużo? Czyli wychodzi, że powinienem zamówić złączkę z T2 na 2" taką jak mam tylko o te 17mm np. krótszą i w teorii wszystko będzie pięknie grało ?

IMG_0028.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Twoje obliczenia sa poprawne bo nie mam tego korektora GSO.
Chcialem Ci zaproponowac  tanie rozwiazanie doswiadczalne. Na ebay albo na Aliexpress i pewnie w wielu innych miejsach mozna kupic cos co nazywa sie:
T2 Extension Tube Ring Kit (5/10/15/20mm) M42x0.75 Thread
Z tego zestawu wybierasz sobie taka zlaczke jaka pasuje albo przerabiasz wedle potrzeb

image.png.e48c96e7d12a207dc1de44e46b799db6.png
fotka ze strony producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia doradzam wymianę korektora na badera.... z gso walczyłem pół roku i bez rezultatu pomimo płynnej  regulacji. Kupilem używkę badera , zamontowałem, zrobiłem 1 korektę pierścieniem na korektorze i gotowe przy pierwszej sesji...

Będziesz się męczył-  gso jest fajny do wizuala ale do ustawiania z lustrzanką jest tragiczny. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kapral napisał:

Z doświadczenia doradzam wymianę korektora na badera.... z gso walczyłem pół roku i bez rezultatu pomimo płynnej  regulacji. Kupilem używkę badera , zamontowałem, zrobiłem 1 korektę pierścieniem na korektorze i gotowe przy pierwszej sesji...

Będziesz się męczył-  gso jest fajny do wizuala ale do ustawiania z lustrzanką jest tragiczny. 

Spróbuje z tym GSO póki co :) jakby nie patrzeć zakupienie odpowiedniego dystansu jest tańsze na start niż nowy korektor komy. 

 

27 minut temu, pavelm napisał:

Myślę, że dobrze to policzyłeś :)

Dzięki! Zawsze dobrze usłyszeć potwierdzenie swojego rozumowania od kogoś innego jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)