Skocz do zawartości
Aquarius

SW Synta R-102/500 AZ-3 czy SW N-152/1200 DOBSON 6''?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym Was prosić o radę w sprawie zakupu teleskopu dla brata.

To będzie jego pierwszy teleskop, dotychczas dysponuje tylko lornetką.

Mój budżet to ok. 1000 zł i rozważam te dwa modele:

- Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3

- Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''

Zaznaczę, że brat mieszka w miejscu o dużym zanieczyszczeniu światłem i ma możliwość wyjazdów poza miasto ale pewnie częściej będzie mógł obserwować niebo z balkonu bloku. Zatem moje pytanie brzmi czy Newton 152/1200 do tego się nada czy lepiej celować w achromat 102/500? W tym drugim trochę niepokoi mnie z kolei montaż. Czy AZ3 nie będzie za słaby na taką tubę?

A może polecicie coś jeszcze innego? I jeszcze chciałbym wiedzieć czy wymienione przeze mnie teleskopy mają możliwość rozbudowy. Jeśli tak to jakie części warto do nich dobrać?

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ze 102/500 na pewno będzie zadowolony, z tego drugiego czyli Dobsona  to już nie koniecznie. Takie jest moje zdanie, choć z pewnością znajdą się tacy którzy  będą uważali odwrotnie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy używane teleskopy wchodzą w grę? Wiem, że to prezent, więc niby niekoniecznie, ale naprawdę warto wziąć lepszy teleskop, acz używany. Jeśli chodzi o rozbudowę to oczywiście będzie można kupić okulary (to jednak, jeśli bratu się spodoba, na początek wystarczą kitowe), jakieś filtry, folię ND5 do obserwacji Słońca (bez folii taka obserwacja spowoduje utratę wzroku).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
58 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jak 102/500 to na AZ4. Jeśli Dobson to 8". Poluj na używki.

No właśnie używka średnio wchodzi w grę bo to ma być prezent... A Dobson 6" nawet na początek nie będzie ok?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dlaczego na zaświetlony balkon jasny achromat. Przecież w takich warunkach to głównie obserwuje się Księżyc i planety + może kilka najjaśniejszych DSów. A dobson już musi być na szeroki balkon, bo inaczej nie wyrobi pełnego zakresu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, Charon_X napisał:

Dlaczego na zaświetlony balkon jasny achromat. Przecież w takich warunkach to głównie obserwuje się Księżyc i planety + może kilka najjaśniejszych DSów. A dobson już musi być na szeroki balkon, bo inaczej nie wyrobi pełnego zakresu. 

tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić, dzięki!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Miałem jedno i drugie, na balkonie w mieście (podmiejskie niebo).

Synta 6" ma większy zasięg i więcej pokaże ale jest tak samo "słoniowata" i nieporęczna jak Synat 8". 

Miałem achro 4" o ogniskowej 660mm. Idealny poręczny sprzęt na balkon jak i na szybkie wypady. Ja bym zaczął od achromatu, mimo że ma mniejszy zasięg ale nadrabia jakością obrazu i zdolnością odcięcia tła (lepszy kontrast) w mieście - lepiej się ogląda.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta