Skocz do zawartości

SW Synta R-102/500 AZ-3 czy SW N-152/1200 DOBSON 6''?


Aquarius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym Was prosić o radę w sprawie zakupu teleskopu dla brata.

To będzie jego pierwszy teleskop, dotychczas dysponuje tylko lornetką.

Mój budżet to ok. 1000 zł i rozważam te dwa modele:

- Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3

- Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6''

Zaznaczę, że brat mieszka w miejscu o dużym zanieczyszczeniu światłem i ma możliwość wyjazdów poza miasto ale pewnie częściej będzie mógł obserwować niebo z balkonu bloku. Zatem moje pytanie brzmi czy Newton 152/1200 do tego się nada czy lepiej celować w achromat 102/500? W tym drugim trochę niepokoi mnie z kolei montaż. Czy AZ3 nie będzie za słaby na taką tubę?

A może polecicie coś jeszcze innego? I jeszcze chciałbym wiedzieć czy wymienione przeze mnie teleskopy mają możliwość rozbudowy. Jeśli tak to jakie części warto do nich dobrać?

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używane teleskopy wchodzą w grę? Wiem, że to prezent, więc niby niekoniecznie, ale naprawdę warto wziąć lepszy teleskop, acz używany. Jeśli chodzi o rozbudowę to oczywiście będzie można kupić okulary (to jednak, jeśli bratu się spodoba, na początek wystarczą kitowe), jakieś filtry, folię ND5 do obserwacji Słońca (bez folii taka obserwacja spowoduje utratę wzroku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na zaświetlony balkon jasny achromat. Przecież w takich warunkach to głównie obserwuje się Księżyc i planety + może kilka najjaśniejszych DSów. A dobson już musi być na szeroki balkon, bo inaczej nie wyrobi pełnego zakresu. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał:

Dlaczego na zaświetlony balkon jasny achromat. Przecież w takich warunkach to głównie obserwuje się Księżyc i planety + może kilka najjaśniejszych DSów. A dobson już musi być na szeroki balkon, bo inaczej nie wyrobi pełnego zakresu. 

tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jedno i drugie, na balkonie w mieście (podmiejskie niebo).

Synta 6" ma większy zasięg i więcej pokaże ale jest tak samo "słoniowata" i nieporęczna jak Synat 8". 

Miałem achro 4" o ogniskowej 660mm. Idealny poręczny sprzęt na balkon jak i na szybkie wypady. Ja bym zaczął od achromatu, mimo że ma mniejszy zasięg ale nadrabia jakością obrazu i zdolnością odcięcia tła (lepszy kontrast) w mieście - lepiej się ogląda.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)