Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

19:20 Ustka Canon 450D z kitkiem na widoczki. Na razie ,,Dużeje" jak chyba Janko mawia.. ale jak schudnie to zlot zaczniemy :)

M.jpg

 

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze "młody"- ale z każdym dniem dojrzewający, z wczorajszej, nieplanowanej mini sesyjki obserwacyjno - fotograficznej. Warunki umiarkowano dobre, przy delikatnych cirrusach. Seeing 5/10 (subiektywny). Tradycyjna jednoklatka parczewska muśnięta nieznośną lekkością kuglarstwa. :msn-wink:

218.JPG

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zrobić panoramę Księżyca teleskopem SW 150/1800. Niestety nawet bez barlowa, obraz mam za bardzo zbliżony. Chciałbym troszkę oddalić perspektywé fotografowania.

Jak nazywa sie ta zlaczka i ktra bedzie dla mnie idealna. Chcialbym aby mozaika skladala sie z okolo 6-10 avikow

 

Pozdrawiam

Piotrek

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa 1800 faktycznie jest spora dla większości matryc. Trzeba tu reduktora ogniskowej, ale tańsze będą dawać gorsze obrazy i czasami sprawiają kłopoty z krzywizną pola. Poza tym, nie zrobisz panoramy. Bo ta powstałaby gdybyś był na powierzchni naszego satelity. Tu co najwyżej zrobisz mozaikę z kilku zdjęć.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład taką. Moja kamera DMK21 nie pozwala na ujęcie całej tarczy, całego obrazu, jaki widać w teleskopie, bo ma za małą matrycę, lub inaczej ujmując, teleskop ma za duże pole widzenia. Robię więc kilka ujęć różnych miejsc i składam je w całość.

 

Moon_070916_180420_L_stitch-opis.png

  • Like 6
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwsze światło kamerą ZWO ASI 224 MC - dopiero uczę się obsługiwać :) Jest to mozaika złożona z 10 zdjęć.

SW MAK 127 + EQ-5

ZWO ASI 224 MC + UV/IR cut

SharpCap, RegiStax 6, Ms ICE, Corel PaintShop

 

asi224mc_moon_astrofotka_pl_kwieciak_mala.png

 

Pełna rozdzielczość dostępna tutaj

  • Like 8

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam

Pogoda dopisała nic tylko focić. Moje pierwsze podejście do księżyca. Kamerka ASI 1600C

Zrobiłem 2000 klatek księżyca  SharpCap'em. Plik avi zajmuje ok. 90 GB! Wrzuciłem do Autostakkert'a i na końcu analizy wywala błąd out of memory, a ściślej komunikat w logu:  AS!2 execution halted. Out of memory(3934,555 / 70,877 MB used/available) . Miejsce na dysku jest, pamięć RAM  8GB, system 64 bit.

Czy może któryś z Kolegów miał taki przypadek i wie co można zrobić

PS Próbowałem z buforowaniem i bez. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AS!2 obsługuje tylko 4GB RAMu. Najlepiej by było gdybyś sobie zrobił preselekcje najlepszych klatek w PIPP (PIPP też ma algorytm do selekcji najostrzejszych klatek, wybierz np 25% najlepszcyh) i dopiero potem już te najlepsze próbował stackować w AS!2. No jednak gdzieś to 90GB musi przemielić. Registax pewnie wymiękł by na starcie :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, stefanchm napisał:

 

Nie znałem tego programu zaraz spróbuję 

Stefan - super darmowy programik, poczytaj o nim tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2132-pipp-planetary-imaging-preprocessor/#comment-29835  i poszukaj tutka w tutorialach.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także z niego korzystam, przy okazji oprócz wstępnego wyrównania, wybrania x% najlepszych klatek warto także wybrać w zakładce "Output Options" w Avi File Options kodek ULRG co pozwoli na znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku wyjściowego (ja tak archiwizuje pliki avi)

ekran2.jpg

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pawcio napisał:

Ja także z niego korzystam, przy okazji oprócz wstępnego wyrównania, wybrania x% najlepszych klatek warto także wybrać w zakładce "Output Options" w Avi File Options kodek ULRG co pozwoli na znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku wyjściowego (ja tak archiwizuje pliki avi)

Pawcio,  właśnie a propos kodeka. Wybrałem DIB i po procesingu powstało avi, ktorego nie czyta windows i autostakkert nie obrabia. Czy instalowałeś jakieś dodatkowe kodeki?

Zastosowałem "obejście" wybierając pliki wynikowe w postaci fit, ale myślę, że avi też powinno pójść. Z kolei w autostakkerze nie potrafię dobrze wyrównać wychodzą mi "duchy". Jak wybierasz punkty wyrównania dla np Księżyca?

Pisałeś o wstępnym wyrównaniu w PIPP, gdzie to ustawiasz, czy mówiąc wyrównanie masz na myśli ustawienie obiektu w kadrze?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj. Niestety nie zapolowałem na Neptuna sad.png
118 paneli, zabrakło jednego (powierzchnia około pół minuty kątowej), więc musiałem się ratować kreatywnością wink.png
ASI120MM-S, Mak 180 / 2700mm, GSO red #29, AutoStakkert, ICE, AstraImage, PS.

 

Ksiezyc_118_99.jpg

  • Like 7

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo kodeków nic specjalnego w systemie nie instalowałem po prostu sterowniki kamery (jak pisałem kamerka była na "gościnnych występach" ostatnio takie zdarzają się dosyć często  :)) )  Zgodnie z instrukcją autora programu Autostakkert - http://www.astrokraai.nl/software/latest.php do katalogu programu skopiowałem  FFmpeg.exe a w systemie zainstalowany jest jakiś (starawy) K-Lite Codec Pack. Aby wyrównać obraz, po wskazaniu pliku avi wybieram  w sekcji "Optimise Options for" check przy Solal/Lunar Close-up

ekran3.jpg

Po wybraniu tego parametru pojawia się okienko jak poniżej - ustawiamy kwadracik na charakterystycznym elemencie i ... już :)

ekran4.jpg

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2016 at 20:46, Anva napisał:

Dla porównania  1 klata 001s z Aśki 1600 +CFF 127

Lekki crop

Pytanie poza "konkursem" jak ustawiacie ostrość na takich obiektach ?

 

Ustawiam na gwizdkę. Ostatnio przy pomocy maski Bahtinova. Obraz oglądam programem np Genika Astro na dużym powiększeniu daje to możliwość bardzo precyzyjnego ustawienie ostrości.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie o ImPPG, o którym Łukasz opowiadał na swoim wykładzie na ostatnim zlocie. Efekty zastosowania, praktycznie domyślnych ustawień, są powalające.

Pozwoliłem sobie zamieścić ten sam Księżyc po ImPPG (tym razem w tiff), bo dopiero w powiększeniu widać co potrafi ImPPG!

ksiezyc_ImPPG.tif

  • Like 3

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)