Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Taki teraz nad Ustką z ręki i przez okno z Tamronka 70-300 i Canonka 550D. ISO 400, 1/250s.

1523152706_Takiteraz.thumb.jpg.c5e0d612e262c9e680fedd6769d06b6b.jpg

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Damian P. napisał:

Nie zdarza mi się wynosić teleskopu, kiedy jest Księżyc całą noc, ale jakoś mnie skusiło wczoraj

Ale chyba jednak nie żałowałeś.Czy naprawdę Księżyc uważacie za na tyle nudny iż nie warty jest obserwacji przez teleskop,takim jak Twój obserwacja to prawie spacer po jego zakamarkach.

Jeśli ma się czas a łysol rozświetla niebo trzeba się pogodzić z losem i spróbować innej zabawy.Może zemnie prosty i mało wymagający chłop,ale wiele radochy sprawia mi obserwacja"przelewającego"się światła w czasie do czarnego jeszcze wnętrza krateru.Jeśli wybierze się trafnie obiekt do obserwacji to już po godzinie widać efekty zmian.

Polecam i pozdrawiam  :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Nie zdarza mi się wynosić teleskopu, kiedy jest Księżyc całą noc, ale jakoś mnie skusiło wczoraj i spróbowałem coś ustrzelić przez Syntę 12" telefonem:)

Księżyc zawsze warto obserwować( nawet w okolicach pełni) ale to trzeba polubić i pasjonować się grą światła i cienia w okolicach terminatora, do tego mamy librację :). Ta faza księżyca pokazuje piękno kraterów pod Claviusem : Scheiner, Blancanus, Klaproth, Casatus, Newton, Short, Malapert, odsłaniający się pazurek czyli Montes Riphaeus(Ural), okolice Karpat, jak zawsze piękny Mons La Hire z długą iglicą czy wyłaniająca sie co dopiero Sinus Iridum, wyżej mamy okolice Maupertuisa czy okolice Fontelle i Philolausa. Długo by wymieniać bo tego jest o wiele więcej.Fajne fotki jako udokumentowanie obserwacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teraz nad Ustką - 363408 km od Matki 81% oświetlony, z ręki i przez okno z Tamronka 70-300 i Canonka 550D. ISO 100, 1/400s.

 

440374313_Mun15.thumb.JPG.05706a5d3ab58d23028037ef2079f20d.JPG

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teraz nad Ustką - 364514 km od Matki w 90% oświetlo?ny, z ręki i przez okno z Tamronka 70-300 i Canonka 550D. ISO 100, 1/400s.

1071305177_16Mun.thumb.JPG.5af40df728f2ad1413452f08009dfde9.JPG

 

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 08:31, marianowski napisał:

Ale chyba jednak nie żałowałeś.Czy naprawdę Księżyc uważacie za na tyle nudny iż nie warty jest obserwacji przez teleskop,takim jak Twój obserwacja to prawie spacer po jego zakamarkach.

Nie żałowałem, przyznaję, że wyglądał imponująco i widowiskowo. Pomimo niewychłodzonego lustra, obraz był bardzo ładny i ostry. Nie uważam, że Księżyc jest nudny, czy niewarty obserwacji, ale jeśli chodzi o jego szczegółowe podziwianie, śledzenie terminatora, cienie, itp, to jest tak, jak napisał Prestoneq: "to trzeba polubić". Mnie, póki co, najbardziej kręci w obserwacjach głębokie niebo. Księżyc obserwuję bardzo rzadko, jak mnie naleci (podobnie zresztą jak planety) i w zasadzie, to nadaje się on dla mnie zarówno tak samo do podziwiania przez duże powiększenia, jak i w lornetce, jest jak ozdoba nieba. Pamiętam widok, kiedy wisiał zanurzony w lekkich chmurach, pamiętam maleńkiego, odległego Saturna obok i przelatujące ptaki przed tego tarczą, a to wszystko w lornetce. To dla mnie widoki z pewnością nie mniej ciekawe od szczegółów w dużej skali. Lubię również Księżyc do wieczornych czy nocnych spacerów, kiedy oświetla polną drogę i ozdabia niebo. Owszem, czasem żartuję, że jest zły, bo jest jak latarnia dla DS, a pogoda często dopisuje w okolicach pełni (kiedy ja chciałbym łowić mgławice i galaktyki), ale każdy lubi co innego, albo lubi coś mniej lub bardziej. Kiedyś obserwowałem wspaniałego Jowisza przez mój teleskop z masą szczegółów, więc może któregoś razu będę miał naleciałość na dłuższy "spacer po Księżycu" :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teraz nad Ustką - 370214 km od Matki w 99% oświetlo?ny, z ręki i przez okno z kiciaka 18-55 i Canonka 550D na widoczki nastawiony.
Był tranzyt ale nie zdarzyłem pstryknąć ;)

1528611169_99.thumb.JPG.68589be379f73c9140a158347bf57c9a.JPG

  • Like 7

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy  olbrzym pięknie wygląda (przez okno)  Zwłaszcza jak wychodził ponad widnokrąg, nie był aż tak jasny, miał żółtawo- pomarańczowy odcień Odległość od ziemi~370000km. A ja w łóżku,ledwo mówię z bolącym gardłem i ciężką głową. Co za pech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam88 napisał:

Dzisiejszy  olbrzym pięknie wygląda (przez okno)  Zwłaszcza jak wychodził ponad widnokrąg, nie był aż tak jasny, miał żółtawo- pomarańczowy odcień Odległość od ziemi~37000km. A ja w łóżku,ledwo mówię z bolącym gardłem i ciężką głową. Co za pech...

Chyba 370 000 km. ?

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)