Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Ależ miałem dziś niesamowitą przygodę. Zaglądam sobie do teleskopu przez okular, a tam - normalnie Księżyc siedzi! Co jest - mówię... Wezmę komórę i sfotografuję, mówię! No i tak oto powstało to zdjęcie. Czego to człowiek nie znajdzie we własnym teleskopie...

ksiezyc w okularze.jpg

  • Like 3
  • Haha 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eszetka napisał:

 Jak łysy mocno świeci to pozostaje tylko zabawa księżycowa :)

Ale Łysy nie świeci.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Na telefonie wyglądało to gorzej ;) ale faktycznie coś jest nie tak, jakieś mydło, wrzuć może to z BCO 18.

Myślę że to kwestia wczorajszych warunków i "mgiełki" na Księżycu. Ciężko o super ostre zdjęcie.

Z BCO 18 to już w ogole widać nawet lekko te otoczkę, ale z daleka ok ;)

ED100, BCO 18, Barlow 2.25x, Xiaomi MI6

IMG_20191206_091356.thumb.jpg.af4e1ea3c4ca5dc971a63d3da524751e.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eszetka napisał:

Toć mówię, że to tylko semantyka ;)

Nie semantyka, Munio nie świeci, Munio odbija światło naszej gwiazdeczki dając obserwatorom po ślepiach, gdyby świecił mielibyśmy przekichane całkowicie w DSO i tyle w temacie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek E. napisał:

Nie semantyka, Munio nie świeci, Munio odbija światło naszej gwiazdeczki dając obserwatorom po ślepiach, gdyby świecił mielibyśmy przekichane całkowicie w DSO i tyle w temacie :)

Akceptuję takie semantyczne wyjaśnienie, bo to łatwiejsze niż przyznać się do takiego oczywistego błędu ;) Mam oczywiście na myśli mój błąd.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Jak dla mnie trochę za ostry - tak obrabiasz czy kamerka tak wyciąga?

Kamerka jest maksymalnie 5 mpix i daje maksymalnie 1936 px w pionie. Obraz 1:1 jest obarczony sporą ziarnistością/dyfuzją - być może należałoby spróbować uzyskać obraz w formacie RAW, bo to co standardowo jest wysyłane, poddane jest już jakiejś obróbce w samej kamerce. W każdym razie aby zmniejszyć ten efekt zmniejszam obrazek i poddaję taki zmniejszony lekkiemu wyostrzeniu - w tym wypadku "wyostrzeniu krawędzi" w Photoshopie. Tyle że aby na prawdę pozbyć się tej dyfuzji, należałoby zmniejszyć obraz bardziej zdecydowanie, tracąc jednocześnie część szczegółów. W przeciwnym razie wyostrzaniu poddawane są nie żadne "krawędzie" czy szczegóły powierzchni, ale głównie te dyfuzyjne artefakty...

Tak wygląda obraz 1:1 z kamerki przy 5 mpix:

ksiezyc1-1.thumb.jpg.6a83e32cad5225f8958bff2b80b49bbf.jpg

 

tak po dwukrotnym zmniejszeniu:

ksiezyc-968.thumb.jpg.f57bf22025e192208eb48ee1ee1700fb.jpg

 

a tak po wyostrzeniu krawędzi:

ksiezyc-968-sharpen.thumb.jpg.3019d33374aef5d834133e010972aa33.jpg

 

- jak widać jest trochę lepiej, żeby całkiem zgubić konsekwencje tej dyfuzji należałoby to jeszcze mocniej zmniejszać.

 

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie - sam chciałbym wiedzieć. Kamerkę Chińczycy przysyłają w pudełku z kablem - i tyle. Czy i jak dobrać się do jej ustawień nie mam pojęcia. Można oczywiście zmniejszyć ilość docierającego do niej światła, ale to skutkuje wzrostem ziarnistości. Może ktoś ma coś takiego i już to jakoś okiełznał?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lulu napisał:

Dobre pytanie - sam chciałbym wiedzieć. Kamerkę Chińczycy przysyłają w pudełku z kablem - i tyle. Czy i jak dobrać się do jej ustawień nie mam pojęcia. Można oczywiście zmniejszyć ilość docierającego do niej światła, ale to skutkuje wzrostem ziarnistości. Może ktoś ma coś takiego i już to jakoś okiełznał?

Spróbuj FireCapture albo SharpCap.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

EDIT: Napisz też trochę więcej o samych parametrach, jaki teleskop, jaka ogniskowa, jakie ustawienia, filtry etc. 

Teleskop - SW 120ED, ogniskowa 900 mm, kamerkę umieszczam po prostu w ognisku bez żadnych filtrów. Dopiero co ją przysłali więc patrzę co ona może - kupiłem z ciekawości co z takiego taniego sprzętu można wycisnąć...

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2019 o 14:41, Sebastian Ś. napisał:

Spróbuj FireCapture albo SharpCap.

Kapryśny ten soft. FireCapture nie obsługuje tego chińskiego wynalazku, a SharpCap co chwilę się zawiesza. Ale oczywiście pozwala manipulować obrazem (próba z dzisiaj):

 

Ksiezyc 2019-12-11.jpg

  • Like 4

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Komar1177 napisał:

_MG_3945.CR2  Jacku, czyżby ten sam ptaszor? :):):)

,,tych samych" mewsk to nad Ustką tysiące latają, oprócz jednorocznych bo całe szare, wszystkie takie same :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)