Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, lulu napisał:

Kurcze, pogoda się popsuła, więc pozostaje kręcenie w Photoshopie...  ? Jeszcze jeden kadr z 6 stycznia.

 

No elegancki :)
Tylko podawaj zawsze krótko setup i czasy fotki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ? Setup u mnie bez zmian - męczę stale kamerkę Datyson 5 mpix, więc jedyne ustawienia jakie mam do dyspozycji to te w SharpCapie. Nie wiem jak się ma to co na suwaku "Exposure" ma do rzeczywistości albo jak się ma ten suwak do ustawień "Ekspozycja" w "Regulacji ustawień kamery" - więc trudno podawać jakieś wiarygodne dane.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sylwas72 napisał:

Na pewno ale zawsze można ją wspomóc ?

Dokładnie :) Postęp techniczny nas też dotyczy, tylko korzystać :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sylwas72 napisał:

Na pewno ale zawsze można ją wspomóc ?

Jak wszystko się telepie przy każdym dotknięciu to mikrofokuser nie robi nie wiadomo jakiej różnicy. Dobrej jakości wyciąg tak, ale te dodatkowe mikroruchy to fikcja w sytuacji gdy nie da się kręcąc obserwować efektu, tylko za każdym dotknięciem trzeba odczekać na uspokojenie się obrazu. Być może napęd elektryczny mikrofokusera dałby wyraźną poprawę komfortu i precyzji. Sam mikrofokuser moim zdaniem daje niewiele przy ręcznej zabawie. Mam, ale czasem nawet nie chce mi się nim kręcić - chyba po to tylko żeby upewnić się, że i tak nie wskóram więcej niż przy kręceniu dużą gałą. Oczywiście jeśli wyciąg jest ogólnie kiepskiej jakości, to mikroruchy mogą być jakimś ratunkiem.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lulu napisał:

Jak wszystko się telepie przy każdym dotknięciu to mikrofokuser nie robi nie wiadomo jakiej różnicy. Dobrej jakości wyciąg tak, ale te dodatkowe mikroruchy to fikcja w sytuacji gdy nie da się kręcąc obserwować efektu, tylko za każdym dotknięciem trzeba odczekać na uspokojenie się obrazu. Być może napęd elektryczny mikrofokusera dałby wyraźną poprawę komfortu i precyzji. Sam mikrofokuser moim zdaniem daje niewiele przy ręcznej zabawie.

Miałem na myśli taki z silnikiem krokowym jak sobie zrobiłem do mojego SW120/600, działa bez dotykania teleskopu i robi to znakomicie ?

Do MAK-a jeszcze nie wymyśliłem jak go zamocować ale wszystko w swoim czasie ? 

focuser.thumb.jpg.cf4cee8e5ef2a3ccb7f46aee1069764f.jpg

  • Like 4

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie wrzuca więc dołożę dzisiejszy (czy raczej już wczorajszy, wtorkowy) wschód Księżyca - niestety przez gałęzie, stąd dziwne pociemnienie tarczy. Potem już tylko chmury. Olympus E-410.

Ksiezyc 14 01 2020-1.jpg

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelone kilka godzin przed Jackiem. Olympus E-410 + Barlow 2x, ISO200 1/30 s. Żółty, bo nisko nad horyzontem. Można to odczyszczać w Photoshopie, ale w sumie nie wiadomo do czego równać i jaki jest ten właściwy kolor Księżyca, więc zostawiam jak dała fabryka Olympusa...

Ksiezyc 17 01 2020-1 c.jpg

  • Like 4

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo zastanawiałem gdzie zamieścić tą fotkę, czy w wątku Księżyc czy Słońce w h-alfa. Z racji tego, że więcej jest Księżyca trafiła tutaj. Od dawna chciałem zrobić zestawienie Księżyca i Słońca ze względu na ich porównywalne rozmiary kątowe na ziemskim niebie.

Słońce - Lunt50, ASI178mm, 30% z 1000 klatek.

Księżyc - ED80, ASI178mm, zdjęcie złożone z kanałów IrRGB, każdy kanał to stack 30% z 1000 klatek.

Fotki wykonane w ciągu jednej doby 5.12.2019

Sun'n'Moon_forum.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglądało 27 stycznia wieczorem. Olympus E-410, kompilacja dwóch ujęć z krótkim (ISO 100, 1/5s) i dłuższym czasem (ISO 400, 1s) dla uchwycenia światła na ciemnej części tarczy. Powyżej trwała właśnie:

 

 

 

Ksiezyc 27 01 2020 - 1300 A.png

  • Like 9

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)