Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Ja wypraktykowałem że ze względu na kiepski seeing muszę zebrać co najmniej 500 klatek żeby mieć szansę uzbierania 15-30% lepszych, które ostatecznie są używane do stackowania (nie przebieram ich, zdaję się na program). A staram się zebrać więcej - ponad 1000.

Ustawienie ostrości jest sprawą upierdliwą gdy wszystko się trzęsie - i teleskop i powietrze, a obraz tańczy. Trzeba jednak czekać na krótkie "przebłyski" ostrości i nimi kierować się kręcąc gałą. Ja staram się zacząć od znalezienia "punktów oporu" - takich pozycji pokrętła w przód i w tył, w których widzę że ostrość zaczyna spadać. A potem dopiero poruszając się w tak wyznaczonym zakresie usiłuję ustawić dokładniej ostrość. Jest to ciężkie bo zmiany nie da się zaobserwować w trakcie kręcenia, trzeba chwilę odczekać aż obraz się ustabilizuje i trafi się na korzystne warunki. Nie wiem jak to wygląda w tym Canonie - jak używam kamerki i powiększam sobie mocno obraz na monitorze, domyślam się że wyświetlacz w aparacie jest mniej komfortowy. Może to on jest tutaj barierą?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack zawsze wychodzi lekko rozmyty - użyj np. Waveletów w registaxie lub dekonwulsji/masek w Imppg, są też pewnie inne programy do ostrzenia stacków.  W AS można tez ustawić "sharpened images" - wtedy oprócz zwykłego stacka tworzy się też stack wyostrzony (ale często wychodzi przeostrzony i jest gorszy do dalszej obróbki - bardziej jest do podglądu czy nie wyszło pojechane itp.).

W aparacie jak ustawiasz ostrość to lepiej włącz obraz "live view" i powiększ przynajmniej te 5x - wtedy łatwo ustawić precyzyjnie ostrość. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po burzy się na chwilę pięknie zrobiło, przyuważyłem Munia i z okna Canonkiem 550D z kiciakiem na automacie mu fotkę strzeliłem :)

DMu.thumb.PNG.ac266bcc906de37b448234833bd710f1.PNG

  • Like 9

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Święto Flagi też Go przyuważyłem i z okna Canonkiem 550D z kiciakiem na automacie mu fotkę strzeliłem, troszkę przytył od wczoraj, 70% już Go jest a 365946 km od nas :)

1937895735_Wwitofagi.thumb.PNG.8ac20ddfa53c85c4e104277b66167e9b.PNG

1625581197_KawMu.thumb.PNG.84471ae5676e6a29f74bd1725a5bb802.PNG

Trzeci.thumb.PNG.17ce2c7fe413bd5ce602556a7960323d.PNG

  • Like 9

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2020 o 13:33, lulu napisał:

Ja wypraktykowałem że ze względu na kiepski seeing muszę zebrać co najmniej 500 klatek żeby mieć szansę uzbierania 15-30% lepszych, które ostatecznie są używane do stackowania (nie przebieram ich, zdaję się na program). A staram się zebrać więcej - ponad 1000.

Ustawienie ostrości jest sprawą upierdliwą gdy wszystko się trzęsie - i teleskop i powietrze, a obraz tańczy. Trzeba jednak czekać na krótkie "przebłyski" ostrości i nimi kierować się kręcąc gałą. Ja staram się zacząć od znalezienia "punktów oporu" - takich pozycji pokrętła w przód i w tył, w których widzę że ostrość zaczyna spadać. A potem dopiero poruszając się w tak wyznaczonym zakresie usiłuję ustawić dokładniej ostrość. Jest to ciężkie bo zmiany nie da się zaobserwować w trakcie kręcenia, trzeba chwilę odczekać aż obraz się ustabilizuje i trafi się na korzystne warunki. Nie wiem jak to wygląda w tym Canonie - jak używam kamerki i powiększam sobie mocno obraz na monitorze, domyślam się że wyświetlacz w aparacie jest mniej komfortowy. Może to on jest tutaj barierą?

 

W dniu 1.05.2020 o 16:53, Charon_X napisał:

Stack zawsze wychodzi lekko rozmyty - użyj np. Waveletów w registaxie lub dekonwulsji/masek w Imppg, są też pewnie inne programy do ostrzenia stacków.  W AS można tez ustawić "sharpened images" - wtedy oprócz zwykłego stacka tworzy się też stack wyostrzony (ale często wychodzi przeostrzony i jest gorszy do dalszej obróbki - bardziej jest do podglądu czy nie wyszło pojechane itp.).

W aparacie jak ustawiasz ostrość to lepiej włącz obraz "live view" i powiększ przynajmniej te 5x - wtedy łatwo ustawić precyzyjnie ostrość. 

Super! Dziękuję Panowie za rady. Faktycznie, może czasami za bardzo się śpieszę. Tej nocy akurat realizowałem 3 tematy. 

Na LV mam 10krotne przybliżenie i nim się sugeruję ale do tej pory nie czekałem na ustabilizowanie się sprzętu. 

Spróbuję jeszcze fotkę przemaglować w innym programie. Może poprawi to efekt. 

Czy Registax poradzi sobie z już obrobionym zdjęciem, czy lepiej surowego Stacka wrzucić? 

 

Edit - Przepuściłem fotkę po stacku przez Registaxa i różnica niebo a ziemia... Tego mi właśnie było potrzeba. Chociaż fotka obrobiona już jest nie do od ratowania, tak każdą kolejną będę wyostrzał dodatkowo Registaxem!

Edytowane przez Archis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax pozwala zastosować swoje filtry również do pojedynczej fotki, ma na przykład bardzo sprawnie zrobioną redukcję aberracji chromatycznej z czego warto korzystać nawet po zestackowaniu w innym programie, który gorzej sobie z tym radzi. Jednak trzeba uważać, żeby nie "przedobrzyć". Widać to często w wypadku Wenus, która jest podatna na takie przesadzone filtrowanie ze względu na brak jakichkolwiek szczegółów na tarczy. Bardzo łatwo w takiej sytuacji doprowadzić do powstania niemal sztucznego obrazu - świetnie wyostrzonego, gładkiego - tylko że nie mającego już z prawdziwym zdjęciem wiele wspólnego.  W wypadku Księżyca jest oczywiście łatwiej, ale też widuje się często przykłady "nadużywania" waveletów Registaxa i rozmaitych filtrów typu median, które mają ukryć artefakty powstające przy agresywnym wyostrzaniu. Zmierzam do tego że jednak podstawą jest jak najlepsza ostrość w czasie robienia zdjęcia - ciężko to potem nadrobić jeśli nie ma dość danych przy wyostrzaniu.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teraz tłusty na 99% i 365221km od Ustki :) Canonkiem 550d z kiciakiem z okna.

287119292_zmmu.thumb.PNG.77e18cf8dbaeef1f477a66c26e622aaf.PNG

1087715710_Takiterazwp.thumb.PNG.aa2ae42c9aa443b1f03969b57e7dc7d8.PNG

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mnie wczoraj przyszedł pierwszy teleskop, więc polowałem na przerwę w chmurach, by cokolwiek złapać. Pojawiło się małe okienko, więc szybki strzał na księżyc i przetestowałem jak wygląda przyłożenie aparatu telefonu do okularu. Wiem, że foto D nie urywa, ale to mój pierwszy raz, więc co mi tam, wrzucam :D

99ec53ec2817af06gen.jpg

  • Like 9

Totalny amator z SW Dobson 6''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwileczką z łapy z balkonu Canonkiem 550D z kiciakiem.

371132 km od Matki w Lewku i oświetlony 35%.

Mun28.thumb.PNG.b5bfa69ef1d176a7cb7cdecabcf7ac9d.PNG

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lulu napisał:

Dlaczego w Ustce znowu lepsza pogoda? Zgłaszam do UOKiK-u.

Ale ta pogoda nad morzem niestety już bardzo długo jasna :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)