Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Faza: 91,5%
Wiek: 12 dni
Odległość: 397 214km (stan na godzinę ok 17:55).


WO GT81, QHY163m,
filtr luminacji,
crop do ok 2400x1700,
sharpacp, autostackert 3, PS.
35% klatek z 2500

 

ks2.png.35e482ec91fdc15e3b9384bb14d8a4e6.thumb.png.a731e59af92e708c63e3fe3fc9754529.png

  • Like 7

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszy staruszek na krótko przed wschodem Słońca. Walimex Pro 500mm/6.3 & Sony a58, ISO 200, 1/320 sec.

old_moon.jpg

  • Like 3

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy. A w zasadzie to dzisiejsza. Selene, no bo to 8 marca.  Mak 127 & Sony a58, ISO 200, 1/15 sec.

moon08.03.22.jpg

  • Like 6

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtorkowy. Trochę nisko, jak to w Wadze, ale bywało już  gorzej pod względem seeingu. 22.03.22. Mak 127 & Sony a58, ISO 200, 1/30 sec.

22.03.22.jpg

  • Like 7

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W poniedziałek wieczorem nieoczekiwanie zrobiło się okienko, przez które udało się wypatrzeć naszego największego satelitę. Wprawdzie okienko było mocno zamglone, im dalej w las - tym gorzej (musiałem podkręcać gain nawet w trakcie zbierania klatek bo obraz robił się w oczach coraz ciemniejszy), a seeing telepał księżycowym licem niemiłosiernie, ale o dziwo wyszło w miarę przyzwoicie jak na tę fazę.

Byłem zaskoczony, bo po dotychczasowych eksperymentach nabawiłem się raczej przekonania, że mój 8'' LX200 ACF jest dość kapryśny przy kiepskim seeingu i niskiej wysokości nad horyzontem. Może zależy to jeszcze od konkretnego charakteru tych atmosferycznych zakłóceń?

 

THE-MOON-2022-04-04.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 8

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba powrotu do tematu po dłuższej przerwie, niestety mizerna - problemy z ostrością. Księżyc mimo tego, że był wysoko to powietrze i tak mocno kotłowało, może też za krótko chłodziłem teleskop. Z całej sesji udało się wybrać może z 25 klatek z których 12 poszło do stacka. CC6+C60D, Registax6+RawTherapee:

Moon_09_04_2022_A.thumb.jpg.1ec6c6c87227521331f0878b684b2274.jpg

Edycja: wgrałem wcześniej nie ten obrazek (z nieudanego stacka), przepraszam za pomyłkę...

Edytowane przez Przemek_K
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc rośnie z dnia na dzień, pogoda dopisuje. Wczoraj Zatoka Tęcz częściowo jeszcze w półmroku, dzisiaj już prezentuje się w całości. To jedno z moich ulubionych miejsc wraz z parką kraterów Helicon i Le Verrier. Pokazało się też Morze Wilgoci z kraterem Gassendi. To już właściwie maksimum tego co mogę złapać Canonem z CC6, zapas był niewielki. Tradycyjna kombinacja PIPP, Registax6, RawTherapee, 35 klatek ze 140.

Moon_12_04_2022_A.thumb.jpg.a92f1fbff60c1e8b187639f23fc90266.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy. 12.04.2022. Nawet dobry seeing się trafił. Mak 127 & Sony a58, ISO 200, 1/30 sec.

12.04.22.jpg

Edytowane przez Lunatyk_101
  • Like 4

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj była akcja specjalna z rozstawieniem się ze sprzętem w oknie na zachód z nadzieją na złapanie cienkiego sierpa Księżyca i Merkurego. Nie wiedziałem do końca czy uda mi się uchwycić oba ciała w jednym kadrze przez SW80/400. Zacząłem od samego Księżyca gdzieś około godz. 21 - stack 7 klatek, SW80/400, C60D, PIPP, Registax6, RawTherapee:

Moon_02_05_2022_1.thumb.jpg.0b1c7c95f17c1ec487b1ed459cbea538.jpg

Później zacząłem przesuwać widok w prawo i... JEST! Udało się złapać Merkurego razem z sierpem Księżyca na jednym ujęciu ?

Moon_Mercury_02_05_2022_1_1.thumb.jpg.191725979f95cb61f65a3a3ca2286d28.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Masz rację co do warunków, to co widziałem w piątek i sobotę przez okulary w moim MAKu 90 spowodowało opad szczęki. Ten teleskopik nie przestaje mnie zadziwiać. Wbrew fizyce (byłem nadal w szoku) załadowałem 6mm i było ciemno ale nadal znośnie, a jak pierwszy raz spróbowałem tego manewru to jakbym zaglądał przez lupę do garnka z gotującą się wodą.

Mam tylko nadzieję że pojawi sie tu więcej fotek z tego weekendu. Oby któryś z kolegów z SCT 8" coś wrzucił ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sovaga Kato napisał:

Cześć,

Masz rację co do warunków, to co widziałem w piątek i sobotę przez okulary w moim MAKu 90 spowodowało opad szczęki. Ten teleskopik nie przestaje mnie zadziwiać. Wbrew fizyce (byłem nadal w szoku) załadowałem 6mm i było ciemno ale nadal znośnie, a jak pierwszy raz spróbowałem tego manewru to jakbym zaglądał przez lupę do garnka z gotującą się wodą.

Mam tylko nadzieję że pojawi sie tu więcej fotek z tego weekendu. Oby któryś z kolegów z SCT 8" coś wrzucił ?.

Witamy na forum!

No niestety takie stabilne warunki rzadko się trafiają, w dodatku Maki, SCT i Cassegrainy wymagają dłuższego chłodzenia, im większy instrument tym dłużej musi się chłodzić, inaczej obraz będzie się gotować. Dzisiaj miałem porównanie, w małym achro 80/400 z barlowem obraz praktycznie od ręki stabilny, bez problemu ustawiałem ostrość w aparacie, potem założyłem Cassegraina 6" i po pół godzinie obraz dalej się kotłował. Ten sprzęt gdzieś dopiero po 2 godzinach zaczyna się stabilizować, najlepszą stabilność w nim miałem jak leżał pół dnia na balkonie.

Tymczasem dzisiaj ciąg dalszy spektaklu na Księżycu, Clavius otworzył oczy ?
Ta sama konfiguracja z 80/400, stack 20 klatek z 65:

Moon_09_05_2022_A2.thumb.jpg.8a336fb479c25b0ee81314f8804f0ce9.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)