Skocz do zawartości

Fotki Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Lubię takie kolorowe Księżyce, muszę też spróbować.

Dzisiaj sobie przypomniałem, że kiedyś spedeefiłem pracę Aliena dotyczącą kolorowania Munia.

Aż dziwne, że brak jej w tutkach, a technika skuteczna, sam próbowałem i świetnie wychodzi za chwilę to naprawię, a tym którzy chcą spróbować teraz bo Muniuś przez najbliższe dni w pełnej krasie podrzucam - próbujcie i zapraszam do zamieszczania kolorowych fotografii Księżyca :)

Księżyc - w kolorze od A do Z .pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku laku to i słaby Muniek dobry. 
Uwagi:
- obiektyw za ciężki i powstają ugięcia co widać w górnej części zdjęcia mimo nie idealnej ostrości. Przydało by się gniazdo na obiektywie jak w MTO do zamocowania do statywu
- mimo ładnej pogody stwierdzam ze obiektyw daje słabe jakościowo obrazy, lepsze wychodziły z teleskopu i aparatu niż obiektywu i aparatu. 
- chętnie bym go porównał do MTO, ale nie posiadam tego obiektywu ( może ktoś by użyczył do porównania? )
- oczywiście nie zmieniam opinii napisanej w tym temacie Samyang 800mm MC IF f/8 mały test cz.I

 

Samyang 800mm MC IF f/8, Canon Eos350D, 21(60)x1/500, iso400

post-10-0-11589200-1415521235_thumb.jpg

 

post-10-0-87337000-1415521276_thumb.jpg

 

Uwagi, sugestie?

  • Like 4

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

- mimo ładnej pogody stwierdzam ze obiektyw daje słabe jakościowo obrazy, lepsze wychodziły z teleskopu i aparatu niż obiektywu i aparatu.

............

Przejść na teleskop i aparat :D

Zdzichu już niedługo - ptaszki mi dzisiaj rano na balkonie o tym ćwierkały :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można teleskopem i aparatem, ale tu trzeba wystawić wielkie EQ6 i teleskop itp. Chodzi mi o taka alternatywę statyw foto, obiektyw, aparat.

Problem w tym że nie mam sprzętu do porównania. A nie zawsze chce mi się wystawiać przez 1h sprzęt do zrobienia zdjęć pełnej tarczy Księżyca w ilości np 60szt.

 

Uwaga do postu z Księżycem.

- mam już patent jak zrobić zamiennik gniazda do mocowania obiektywu do statywu jak w MTO. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Księzyc

Każdy widzi ;) A jak powstała fotografia ?????? Jakaś etykietka by się przydała ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że ustawiając konkretne parametry zdjęcia Księżyca w tybie M otrzymamy tarczę o innej jasności w pełni, a innej w kwadrze (słabszą). Albedo Księżyca się nie zmienia, więc "na chłopski rozum" jasność samej tarczy powinna być taka sama. Doszedłem do wniosku, że ma to związek z kątem odbicia promieni słonecznych od Księżyca nim dotrą do Ziemi. W pełni wracają do nas, w dużym przybliżeniu, równolegle, a w kwadrze pod kątem prostym, a utwory księżycowe w kwadrze są oświetlone od innej strony niż linia wzroku obserwatora. Widzimy wtedy też więcej cieni, co też może mieć wpływ na jasność. Czy macie jakieś spostrzeżenia i pomysły?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się czai błąd w rozumowaniu, bo przecież widoczna część tarczy teoretycznie powinna być równie jasna na zdjęciach o tych samych parametrach. A według mnie nie jest.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całości obrazu tak, ale fotografując w trybie M to nie ma znaczenia. Biorąc pod uwagę Twój punkt widzenia i dowolny oświetlony obszar powierzchni Księżyca, powinien być on chyba równie jasny w pełni jak i w kwadrze?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć pod uwagę że jeden dany obszar świeci mocniej w czasie pełni a słabiej w kwadrze bo część odbitych promieni od niego nie trafia na matryce,

Wiesz co? tak ogólnie to grubsza sprawa z tym. ;)

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jasność powierzchniowa musi się zmieniać jakoś, bo Księżyc w pełni ma jasność -12.7mag i jeśli by w pierwszej kwadrze jasność powierzchniowa była zachowana, to całkowita jasność powinna wynosić wtedy około -11.9mag, a wynosi około -10mag. Pewnie ten kąt odbicia jest sprawcą :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Księżyc "ciemnieje" bo widzimy też coraz więcej zacienionych miejsc elementów jego powierzchni które odbijają światlo w stronę Ziemi. Ciekawe, czy powinien występować efekt pociemnienia brzegowego tarczy Księżyca w czasie pełni. Choćby marginalny. Muszę jeszcze podrążyć temat bo widzę, że mało kto się nad tym zastanawiał :)

 

A tu jeszcze zaległy z wczoraj:

 

post-37-0-88974900-1420975423.jpg

 

300 mm, f/11, 1/125 sek., ISO200

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem nieco w internecie zachęcony linkiem który przesłał mi Piotr Guzik i znalazłem materiały, które potwierdzają moje przypuszczenia dlaczego powierzchnia oświetlonej części Księżyca w pełni jest jaśniejsza niż podczas np. kwadr. Istnieje szansa, że powstanie z tego artykuł.

 

Pokrótce:

 

Średnie albedo Księżyca wynosi 0.12. Jasność Księżyca zmienia się znacznie wraz z fazami. Podczas pierwszej i trzeciej kwadry, widzimy 50% oświetlonej przez Słońce tarczy Księżyca, ale jego jasność to jedynie ok. 8% jasności Księżyca w pełni (...). Wizualne albedo Księżyca na jego oświetlonej części zmniejsza się wraz ze wzrostem kąta pomiędzy Ziemią a Słońcem na Księżycu (kąt fazowy). Głównym powodem spadku albedo wizualnego wraz ze zwiększaniem kąta fazowego jest wzrost tworzenia się cieni na nieregularnej powierzchni księżycowej, co redukuje odbite światło podążające ku Ziemi.

 

Podczas pierwszej kwadry efektywne albedo księżycowe to 0.02.

 

Po prostu cienie mają coraz większy udział w tworzeniu obrazu oświetlonej części Księżyca widzianego z Ziemi.

 

http://www.asterism.org/tutorials/tut26-1.htm

 

oraz (trochę bardziej ogólnie):

 

Gdyby Księżyc był gładki jak kula bilardowa, jasność jego powierzchni byłaby taka sama przez cały czas.

 

Lecz Księżyc ma bardzo nieregularną topografię. Szczególnie w pobliżu i wzdłuż linii dnia i nocy (znanej jako terminator), krajobraz księżycowy wygląda jak usiany niezliczonymi cienami rzucanymi przez góry, głazy, a nawet malutkie ziarenka pyłu księżycowego. Ponadto, tarcza Księżyca posiada ciemne regiony. Rezultatem końcowym jest fakt, że w czasie pierwszej kwadry Księżyc wydaje się jedynie w 1/11 tak jasny jak podczas pełni.

 

http://www.space.com/11162-10-surprising-moon-facts-full-moons.html

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)