Skocz do zawartości

Prośba o identyfikację obiektu


jackomowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

miałem ostatnio okazję przebywać pod bardzo ciemnym niebem w Danii w przerwie pracy na wyjeździe służbowym. Nigdy wczesniej tak wyraźnych gwiazd nie widziałem. Wszystkie sprawiały wrażenie, jakby były na wyciągnięcie ręki. Próbowałem zidentyfikować, do jakiego gwiazdozbioru należy ta część nieba, ale mimo prób, poległem. Jakiekolwiek sugestie mile widziane. Może będzie to część jakiejś gromady otwartej?

20181004_233722.thumb.jpg.55e0d9ee2ca615d7b4700dc4be09b9bb.jpg

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mam pytanie ogólne: Czy jest jakiś program, który pozwalałby zaczytać obrazek zdjęcie nieba i rozpoznał co to za gwiazdozbiór? Wiem, że są programy na smartfona, które na obraz z obiektywu nakładają mapę nieba, ale z tego co wiem one określają co widzi smartfon na podstawie jego położenia, a nie "OCR-ują" obrazu i nie przeszukują biblioteki obrazów, żeby dopasować do zdjęcia.

Pozdrawiam,

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Zbignievv napisał:

Mam pytanie ogólne: Czy jest jakiś program, który pozwalałby zaczytać obrazek zdjęcie nieba i rozpoznał co to za gwiazdozbiór? Wiem, że są programy na smartfona, które na obraz z obiektywu nakładają mapę nieba, ale z tego co wiem one określają co widzi smartfon na podstawie jego położenia, a nie "OCR-ują" obrazu i nie przeszukują biblioteki obrazów, żeby dopasować do zdjęcia.

Pozdrawiam,

Zbyszek

Cześć. Jest strona internetowa, gdzie wrzuca się swój obraz. Program odczytuje dane oraz zaznacza obiekty. 
http://nova.astrometry.net/upload

  • Thanks 1

Zapraszam na moją stronę FB: https://www.facebook.com/mwastrophotography/
Canon700D, Sky-Watcher N-150/750, Sky-Watcher Synta 80/400, EQ3-2, Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maniopwst napisał:

Czy jest jakiś program, który pozwalałby zaczytać obrazek zdjęcie nieba i rozpoznał co to za gwiazdozbiór?

Najlepszy "Program" to chyba jednak kompan do obserwacji, najlepiej doświadczony astro-obserwator, który na bieżąco rozpozna dany obiekt i co nieco od siebie doda parę informacji i ciekawostek na jego temat.

Jak nie ma takowego kompana to samemu poćwiczyć rozpoznawanie gwiazdozbiorów, obiektów np. na podstawie programu Stellarium podglądnąć co to był za obiekt i w drugą strunę w Stellarum wybrać obiekt obserwacji i w realu spróbować go odnaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)