Skocz do zawartości

Sky - Watcher 102/500 f9AZS3


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, pmochocki napisał:

Mam SW 120ED i MAKa 127 - na księżycu sprawdzają się podobnie z lekką przewagą dla EDka. Jednak z Bino MAK wygrywa. Więc dziś gdy planety są nisko lepiej kupić tanio używanego MAKa 127 w którym nie ma problemu z okularami i cieszyć się księżycem. Najładniejszego Saturna i Jowisza widziałem jak byłem teraz w Grecji bo planety były dość wysoko.?

Zgadzam się co do maka 127 i bino jako najlepszej teraz w kategorii cena/jakość oferty planetarnej, dlatego też już nie forsuję, po przemyśleniu Waszych postów, Maka 150 bo cena jest konkretna i trzeba być świadomym decyzji. Ja go miałem ale przesiadałem się ze 127 i wiedziałem na co się piszę i co chcę uzyskać.

SCT8 jest fajny i uniwersalny ale za tą cenę (praktycznie samej tuby) może mieć Dobsa/Newtona 10" i maka 127 z bino na jakimś małym montażu.

20 minut temu, pmochocki napisał:

Tak dlatego jestem przeciwny MAKowi 150, który będzie bardziej wymagający co do montażu, a chyba dla samego księżyca nie wiem czy warto go kupować.

Do Księżyca nie ma sensu go kupować bo nic nie da więcej niż 127 :) Na planetach jest za to duży postęp.

Zobaczymy co kolega zrobi, może już piszemy sami dla siebie? Oby nie :) Pozdrawiam serdecznie i nie miejcie Panowie do mnie urazy... chciałem dobrze ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nauka nieba poszła w las ;)

Jak patrzę na cenę tego zestawu to serce mnie boli :) można by mieć pięknego Taurusa 13" (albo nawet używane 16") :) No ale każdy ma inne preferencje co do sprzętu.

Tak jak pisze Pmochocki, koniecznie opisz wrażenia z użytkowania i obserwacji :)

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ESy :) 100-stopniowe Lunty albo najlepiej Ethosy ;) Do tego obowiązkowo filtry Lumicon UHC i OIII, no i jakiś polaryzacyjny na księżyc.

Oczywiście nie należy zapomnieć o nasadce bino na planety ;)

Z zakupami to tak można bez końca :P A jak wszystko człowiek kupi to później przesiadka na 12" i od nowa ;) 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
pixel_trans.gif
0 przedmiotów
pixel_trans.gif
   Kategorie    
pixel_trans.gif
Teleskopy ? (377)
  
? dla początkujących (76)
  
? refraktory (67)
  
? Newtona (80)
  
? Dobsony (39)
  
? komputerowe GOTO (69)
  
? Maksutowa (MAK) (35)
  
? Schmidta (SCT i SNE) (7)
  
? ACF i RC (10)
  
? APO i ED (8)
  
? słoneczne (2)
  
? teleskopy Spinor Optics (13)
  
? teleskopy Sky-Watcher (70)
  
? teleskopy PENTAFLEX (2)
  
? teleskopy TS (2)
  
? teleskopy Bresser (26)
  
? teleskopy Celestron (66)
  
? teleskopy GSO (15)
  
? teleskopy Meade (37)
  
? teleskopy Levenhuk (22)
  
? teleskopy Orion (24)
  
? tuby optyczne OTA (71)
  
Mikroskopy ? (286)
  
Lunety ? (248)
  
Lornetki ? (503)
  
Publikacje ? (95)
  
AstroAkcesoria ? (713)
  
Okulary astronomiczne ? (287)
  
Noktowizory ? (182)
  
Termowizja ? (51)
  
Statywy ? (86)
  
Dalmierze ? (34)
  
Lupy ? (51)
  
FotoAkcesoria ? (89)
  
Czyszczenie optyki (23)
  
Gadżety ? (110)
  
Używane i inne ?
  
Celowniki ? (170)
  
Dla myśliwych ? (276)
  
Latarki ? (119)
  
Oprogramowanie (3)
  
Kamery sportowe i drony ? (411)
  
NOWOŚCI  (48)
  
pixel_trans.gif
   Wysyłka    
pixel_trans.gif
 

 
Wysyłka kurierem

? Kurier: 15 zł 
? Kurier + pobranie: 19 zł

 
 

 
Wysyłka Pocztą Polską 

? list / paczka: 10 zł
? pobranie pocztowe:15 zł 
 

 

 
Wysyłka GRATIS

Zamów dowolny produkt oznaczony tym logo, 
a całość zamówienia dostarczymy na nasz koszt kurierem.

pixel_trans.gif
   Sklep w Warszawie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   Sklep w Chorzowie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   Sklep w Krakowie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   O firmie    
pixel_trans.gif
Kontakt/O firmie
Dostawa i zwroty
Ochrona prywatności
Polecane produkty
Regulamin
pixel_trans.gif
   Waluta    
pixel_trans.gif
Eurozłoty polski
pixel_trans.gif
   Język    
pixel_trans.gif
Polski English
pixel_trans.gif
 

Teleskop Sky-Watcher Synta N-305/1500 DOBSON 12" GOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
pixel_trans.gif
0 przedmiotów
pixel_trans.gif
   Kategorie    
pixel_trans.gif
Teleskopy ? (377)
  
? dla początkujących (76)
  
? refraktory (67)
  
? Newtona (80)
  
? Dobsony (39)
  
? komputerowe GOTO (69)
  
? Maksutowa (MAK) (35)
  
? Schmidta (SCT i SNE) (7)
  
? ACF i RC (10)
  
? APO i ED (8)
  
? słoneczne (2)
  
? teleskopy Spinor Optics (13)
  
? teleskopy Sky-Watcher (70)
  
? teleskopy PENTAFLEX (2)
  
? teleskopy TS (2)
  
? teleskopy Bresser (26)
  
? teleskopy Celestron (66)
  
? teleskopy GSO (15)
  
? teleskopy Meade (37)
  
? teleskopy Levenhuk (22)
  
? teleskopy Orion (24)
  
? tuby optyczne OTA (71)
  
Mikroskopy ? (286)
  
Lunety ? (248)
  
Lornetki ? (503)
  
Publikacje ? (95)
  
AstroAkcesoria ? (713)
  
Okulary astronomiczne ? (287)
  
Noktowizory ? (182)
  
Termowizja ? (51)
  
Statywy ? (86)
  
Dalmierze ? (34)
  
Lupy ? (51)
  
FotoAkcesoria ? (89)
  
Czyszczenie optyki (23)
  
Gadżety ? (110)
  
Używane i inne ?
  
Celowniki ? (170)
  
Dla myśliwych ? (276)
  
Latarki ? (119)
  
Oprogramowanie (3)
  
Kamery sportowe i drony ? (411)
  
NOWOŚCI  (48)
  
pixel_trans.gif
   Wysyłka    
pixel_trans.gif
 

 
Wysyłka kurierem

? Kurier: 15 zł 
? Kurier + pobranie: 19 zł

 
 

 
Wysyłka Pocztą Polską 

? list / paczka: 10 zł
? pobranie pocztowe:15 zł 
 

 

 
Wysyłka GRATIS

Zamów dowolny produkt oznaczony tym logo, 
a całość zamówienia dostarczymy na nasz koszt kurierem.

pixel_trans.gif
   Sklep w Warszawie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   Sklep w Chorzowie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   Sklep w Krakowie    
pixel_trans.gif
Mapa dojazdu
 
 
pixel_trans.gif
   O firmie    
pixel_trans.gif
Kontakt/O firmie
Dostawa i zwroty
Ochrona prywatności
Polecane produkty
Regulamin
pixel_trans.gif
   Waluta    
pixel_trans.gif
Eurozłoty polski
pixel_trans.gif
   Język    
pixel_trans.gif
Polski English
pixel_trans.gif
 

Teleskop Sky-Watcher Synta N-305/1500 DOBSON 12" GOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mylisz o dużych teleskopach i Ciebie stać to raczej bym obejrzał tą stronę: https://www.taurustelescopes.com. Ja na razie zbieram doświadczenie i pieniądze, ale chyba wcześniej czy później skuszę się na T330.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wojt0000 napisał:

Jak patrzę na cenę tego zestawu to serce mnie boli :) można by mieć pięknego Taurusa 13" (albo nawet używane 16")

Elektron, pisałem wyżej przecież ;)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, elektron napisał:

Mars? i  jego sasiedzi , ale to jeszcze nie to czego oczekuje?

Nie wiem czego oczekujesz. Obserwacje Marsa są trudne. Jeśli mi nie chcesz uwierzyć na słowo, to może to Ciebie przekona. 

Paul G. Abel "Visual Lunar and Planetary Astronomy" 

"Mars is a somewhat difficult object to observe. As we have seen, the two different types of opposition bring about different problems. At perihelic oppositions the apparent disk size can reach 25?, but the planet is hopelessly low down in the south for northern hemisphere observers. At aphelic oppositions the planet is high in the sky, but the disk size may not get much beyond 14?. The oppositions either side of these tend to be the best ones for northern hemisphere observers. It is also true that Mars only really lends itself to close up study with medium to large telescopes. A small telescope (up to 150 mm, say) is unlikely to show much detail until a month or so before opposition (and then for about a month afterward). If you have access to a telescope larger than 150 mm, this will greatly lengthen the time you can spend watching the planet. It is best to start your observations of Mars when the planet reaches a size of 6 ?. This means you can follow the planet for many months of the year. Obviously we want to follow the planet for as long as possible, as Mars undergoes many seasonal changes that need to be tracked and recorded. Mars tolerates magnification rather well, and you should be able to use a power of 400 × with a 200 mm Newtonian. Indeed during the 2011?2012 opposition, there were some excellent seeing conditions and I was able to use a power of × 500. Of course such conditions are rare, and in general powers between × 250 and × 320 are adequate for serious visual work. Before going out to the telescope, it is worth consulting WinJUPOS to find out what features ought to be present on the Martian disk. However it is worth interjecting a note of warning here. There is a real difference between expecting to see something and seeing something expected! This means we must be constantly careful that we are not observing and drawing exactly what we expect to see. Every time we observe a planet, we must put aside all preconceptions, and observe and record as honestly and objectively as possible."

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko rozumiem ze Mars to nie nasz ksiezyc i powierzchni nie da sie zobaczyc . I tak jestem zadowolony ze wogole cos udalo sie zobaczyc . Jednak nie wiem moze jeszcze jednak robie cos zle moze foto trzeba obrobic jakims Registax . Zastanawia mnie tylko to 

A to juz cos 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, elektron napisał:

Zastanawia?? mnie tylko to? 

Na podanym filmie nie podano ani miejsca obserwacji, ani sprzętu. 

Sugeruję obejrzeć coś gdzie takie dane są podawane. Wtedy też jest większe prawdopodobieństwo, że coś podobnego zobaczysz w podobnym sprzęcie. Mówię tylko o planetach, nie DSach. Obejrzyj sobie Marsa tutaj: http://astrofotka.pl/galeria/planety/ 

37 minut temu, elektron napisał:

moze? foto trzeba? obrobic jakims ?Registax?

Nie zajmuję się astrofotografią, ale jeśli chodzi o planety to nie robi im się zdjęć jak DSom, ale raczej nagrywa film, który się obrabia. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elektron napisał:

Nie wiem moze mi podpowiedz czy da sie cos jeszcze z tym zdjeciem zrobic obrobic itd itd 

Z Twoim zdjęciem nie bardzo jest co zrobić, to za mała skala, Mars jest prześwietlony. Nie ta technika, jak wspomniał kolega wyżej, planety się nagrywa (avikuje) potem z takiego klipu wybiera się najlepsze klatki i je się stackuje w jedno zdjęcie. Które z kolei poddaje się dalszej obróbce by wydobyć detale.
Czytając wątek, obawiam się że żaden sprzęt nie spełni Twoich wymagań obserwacyjnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pisałem w tym wątku, ale co innego to obserwacje wizualne a co innego astrofoto. W wizualu najważniejsza jest apertura, a w foto montaż. 

Mając Syntę na Dobsonie będziesz mógł zobaczyć bardzo dużo. Jakość obserwacji będzie jedynie ograniczał seeing.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba wg mnie zwrócić uwagę, że Mars jest już dawno po swojej wielkiej opozycji tak więc obserwacje Marsa nie będą już tak zadowolające jak w maju, początek czerwca i tak od połowy sierpnia do września(drugą polowę czerwca i cały lipiec pomijam ze względu na burze pyłową). Ja obserwuje teleskopem gso 12 i widziałem zadowalające widoki pociemnień na jego tarczy i czapy polarne. Teraz Mars już jest bardzo daleko od nas jego tarcza jest bardzo mała i ostatnio jak miałem pogodę bodajże w poprzednim tygodniu miałem 2 dni dobrej pogody to nic po za momentami ukazującą się czapą polarną nic więcej nie zdołałem zobaczyć jedynie filtr pomarańczowy troche pomagał i widziałem co nie co więcej na dobre obserwacje Marsa będziesz musiał poczekac do października 2020 roku kiedy to będzie również w bardzo korzystnej opozycji i będzie dosyć wysoko na niebie jak seeing pozwoli to na pewno przeprowadzisz udane obserwacje Marsa 

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Teraz, elektron napisał:

 Obiekty wieczornego nieba .Takie tam sobie pierwsze proby fotografowania przy uzyciu teleskopu . Sky Watcher 102/500 AZ3 ISO 1250 Smartfon galaxy S8  Czas ekspozycji AUT. Korzystajac z okna pogodowego w koncu po tygodniu zachmurzenia i ciaglych opadow udalo sie zlapac 2 godziny czystego nieba .

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)