Skocz do zawartości

ZWO ASI 120MC klatkuje


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jestem po pierwszej próbie nagrania czegokolwiek (Mars. Saturn, Księżyc) - nic  z tego nie wyszło.

Obraz live w Sharp Cap mi klatkuje, na Planetach jest tragedia potrafi się zawiesić na kilka do kilknastu sekund, nawet wyostrzyć nie mogę.

Na Księżycu jest trochę lepiej przeważnie 1,2 sekundy zanim pokaże się aktualny obraz, ale przy zmianie widoku tarczy też się zawiesza na dłuższą chwilę.,

Totalnie nic nie idzie zrobić.

Wydajność komputera jest ok. kupiłem nowy na początku roku o dość dobrych paramterach.

I5- 8520U

8GB RAM

Karta x2 zintegrowana i GF MX150.

Ktoś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zrzut ekranu ustawień SC. Moze coś źle poustawiałeś i posiadacze tej kamerki podpowiedzą - chyba najlepszy sposób na pomoc.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Coś jest z programem.

Fire Capture zawiesiła się na chwilę przy pierwszym AVIku, ale na podglądzie było płynnie.

Teraz warsztat od nowa.

Pierwsza wypocina z dziesiejszego wieczoru, właściwie pierwsze światło ASI120.

Mam problem z tą zielonaą poświatą na krawędzi, pewnie to aberracja z achromatu. Wie ktoś jak ją zlikwidować? właściwie jakim programem.

Mooniek_ASI120.thumb.jpg.e88e14c6c4cc8767ceed525568ed1b48.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzasz z obróbką ? Rozumiem, że ma być kontrastowe, ale nie aż tak. Weź tego stacka i obrób trochę łagodniej - te same suwaki, ale nie na maxa ;) .

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracji chromatycznej raczej nie zlikwidujesz żadnym softem. Natomiast to co widzisz to nie tylko aberracja chromatyczna ale także dyspersja atmosferyczna i tu można podziałać instalując korektor dysorsji atmosferycznej. Rzecz w zasadzie obowiązkowa dla kolorowych kamer planetarnych.

Co do "klatkowania" jak to nazywasz to jest to źle dobrany parametr szybkości transferu USB . Zatyka sie port USB. Ustawia się w Firecapture, nie wiem czy także w SharpCap.

No i jak słusznie zauważył Charon - suwaczki połowę mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Charon_X napisał:

Nie przesadzasz z obróbką ? Rozumiem, że ma być kontrastowe, ale nie aż tak. Weź tego stacka i obrób trochę łagodniej - te same suwaki, ale nie na maxa ;) .

Obróbka u mnie leży od kiedy zaczalem się bawić w foto planetarne. Więc nie patrz pod tym kątem.

Ogólnie ten kontrast powstał jak obcialem histogram z dwóch stron (tam gdzie było na dole i plasko, została sama sinusoida).

Ogólnie szukam jakiegoś bardziej logicznego programu do obrobki stacka niz Registax, bo tutaj strzelam na ślepo tymi suwakami od pół roku i nic z tego nie wynika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Imppg, ale to chyba tylko do BW. Jak możesz to daj surowego stacka na PW, zobaczę co uda mi się zrobić :) . 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, obróbilem twoje stacki w 2 programach - pierwsze w registaxie w kolorze:

 

Moon_000000_g4_ap361.thumb.jpg.e1c0ed12098d8d20c5f7ec40b58df254.jpg

Moon_000114_g4_ap375.thumb.jpg.5045d24943fd7456f6742adff96e1b5a.jpg

 

i tu w BW w Imppg (w tym się czuję lepiej, ale to tylko do BW):

712469299_moonwampum.thumb.png.81589399185deabb7ba1b6d9f7449751.png

1241295602_Moon-wampum2.thumb.png.ea1988b026f1987af1045f08eb2cf0e8.png

Plus przycinanie, lekka poprawa kontrastu i balasku kolorów w Irfanview.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Selmak napisał:

Kolego.miałem bardzo podobny problem.

Winą był zbyt długi kabel usb.

Nawet przy Ascomie miałem problemy z używaniem kamery.

Kupiłem inny krótki 30cm, i każda operacja przesyłania, rejestrowania odbywała się płynniej.

Sprawdź czy to nie to.

Pozdrawiam.

Jak ty avikujesz z kablem 30 cm ???  Komputer masz na tubie zamocowany czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Charon_X napisał:

Ok, obróbilem twoje stacki w 2 programach - pierwsze w registaxie w kolorze:

 

Moon_000000_g4_ap361.thumb.jpg.e1c0ed12098d8d20c5f7ec40b58df254.jpg

Moon_000114_g4_ap375.thumb.jpg.5045d24943fd7456f6742adff96e1b5a.jpg

 

i tu w BW w Imppg (w tym się czuję lepiej, ale to tylko do BW):

712469299_moonwampum.thumb.png.81589399185deabb7ba1b6d9f7449751.png

1241295602_Moon-wampum2.thumb.png.ea1988b026f1987af1045f08eb2cf0e8.png

Plus przycinanie, lekka poprawa kontrastu i balasku kolorów w Irfanview.

Dziękuję Charon_X

Czy to co osiągnąłeś jest zadowalające?, porównuję wszystko co mam, do zdjęć chociażby z tutejszego działu "Fotki Księżyca" i np.  na ostatniej stronie wszystkie prace wydają mi się dużo lepsze i wyraźniejsze. Niektóre zdjęcia mają tak ostre i wyraźne kratery aż jak w 3D. Może stawiam  sobie za wysoko porzeczkę....

Mam już ponad 100GB avików/stackó i różnych próbnych zdjęć i wysztkie wydają mi się słabe i brzydkie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

Można? Jak czytam że jakiś soft jest trudny , bo macham suwakami i nic ciekawego nie wychodzi to dostaję wysypki - może wystarczy poczytać  do czego te suwaki służą albo już ostatecznie obejrzeć jakiś tutorial?

Jeśli chodzi o te suwaki zwane bodajże Walwetami to wszyscy piszą mniej więcej jedno cytuję - suwaki ustawiasz wg własnego uznania nikt Ci tutaj nie podpowie, tylko doświadczenie.

Zauważyłem, że na Planetach 3 pierwsze wyostrzają środek tarczy, a trzy ostatnie brzegi.

Nie do końca rozumiem po co są te strzałeczki góra/dół przy każdym suwaku skoro tymi suwakami ostrzysz i rozmazujesz.

Ale pytań mam dużo więcej.....i chyba nadejdzie te zlotowy czas, aby się tylko jakiś Mentor znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili coś napiszę. 

W duźym uproszczeniu : jeśli wavelety ( layery, warstwy) ponumerowane są od 1-8 to im większy numer tym większy detal ulega przeksztalceniom. Czyli suwak waveleta 1 działa na najmniejsze detale a waveleta 8 praktycznie na detal wielkości tarczy Jowisza lub Marsa przy avikowaniu. Dlatego korzystamy przeważńie z pierwszych trzech.Suwaki to regulacje zgrubne.

Okienka  ze strzałkami to regulacje precyzyjne. Zobacz co się będzie działo jak sharpness ustawisz np. na 0,2 i spróbuj wtedy zwiększać ze skokiem 0,05 wartośc denoise. Mam nadzieję ze te wartości podalem dobrze, bo nie mam w tej chwili otwartego Registaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wampum napisał:

Dziękuję Charon_X

Czy to co osiągnąłeś jest zadowalające?, porównuję wszystko co mam, do zdjęć chociażby z tutejszego działu "Fotki Księżyca" i np.  na ostatniej stronie wszystkie prace wydają mi się dużo lepsze i wyraźniejsze. Niektóre zdjęcia mają tak ostre i wyraźne kratery aż jak w 3D. Może stawiam  sobie za wysoko porzeczkę....

Mam już ponad 100GB avików/stackó i różnych próbnych zdjęć i wysztkie wydają mi się słabe i brzydkie.

 

 

To bardziej na temat "ksieżycowe zakamarki", gdzie mamy fragmenty tarczy z kamerek. Pamiętaj, że wiele zależy również od materiału, jak nie złapiesz dobrze ostrości lub masz słaby seeing to cudów nie wyciągniesz. Tyle mi się udało obrobić, może inni wycisną więcej. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2018 o 06:24, wessel napisał:

Jak ty avikujesz z kablem 30 cm ???  Komputer masz na tubie zamocowany czy jak?

No dokładnie tak bo nie waży on dużo. To jest na zasadzie powerhuba podpietego do tuby wraz z usb hubem gdzie te 30 cm w zupełności mi wystarcza, hub USB też nie ma długiego kabla bo wszystko idzie zaraz do Rpi3 a dalej już przez wifi.Takie problemy jak on miałem gdy uzywałem długiego kabla (60-70) cm lub też dłuższego z przedłużką podpiętego do laptopa który stał obok setupu podczas sesji.

Oczywiście może jego problemy wiążą się jeszcze z czym innym, tylko informuje co mi pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj problem jest gdzieś indziej.

Wczoraj użyłem drugiego laptopa (słabszy wydajnościowo) i było tak samo, po odpaleniu SharpCapa kamerka nagrywała bez problemu, nagrałem sobie dwa filmiki w domu z założonym obiektywem.

Nagrywała bez prblemu aczkolwiek im dłużej tym wolniej - na końcu około 1,7-2,5 klatki/sekundę.

Po wyjściu na balkon obraz się zawiesza i przeskakuje po kilku/kilkunastu sekundach, tak jakby coś przydławiało przesył obrazu na żywo, nawet nie próbowałem nagwywać bo nie widziałem czy wysotrzyłmem co wyostrzyłem itd.

W FireCapture nie ma takich problemów, chodzi płynnie lub prawie płynnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)