Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 25.10.2018 NGC 404


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

Minął prawie tydzień i brak odzewu. :)

W tym roku łapałem NGC 404 przy dobrej widoczności podczas jednej z wrześniowych nocy:

"Wyraźny, owalny kształt, sprawiający wrażenie "wypukłego", z delikatnie zarysowanym jądrem; niewielki, z brzegami widocznie odróżniającymi się od tła. Poprawę widoczności przynosi wygaszenie blasku Mirach" (Newton 8 cali) Niemniej moim zdaniem warto czasem spojrzeć szerzej i uchwycić w jednym kadrze galaktykę wraz z Mirachem. Ładny duet, biorąc pod uwagę bursztynową barwę gwiazdy.

Zaglądnę tam niedługo ponownie, jeśli pogoda dopisze.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy cel, nawet dla niewielkich soczewek/luster. Pamiętam, że przez achromat 150mm, galaktyka nie stawiała oporu. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek próbował ją złapać w jakiejś lornetce. Już wpisana na listę dla dwururki...

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często odwiedzam ten obiekt gdy zahaczam w te okolice. W Syncie 12" widać go bez żadnego problemu, nawet pod nieco zaświetlonym niebem. Sama galaktyka wizualnie nie wyróżnia się jakoś specjanie, ale razem z Mirrachem tworzy bardzo piękny duet. Spróbuje wypatrzeć ją w SM 15x70 następnej pogodnej nocy, chociaż niewiem czy coś z tego wyjdzie:)

  • Like 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy obiekt. Dzięki Olu za ten opis. Wczoraj mimo księżyca byłem wypróbować swoje nowe ESy w AT72ED, na miejscówce tuż pod miastem. Gdy księżyc przykryły chmury, spróbowałem zobaczyć ducha. Jak można się domyśleć nie udało mi się go wypatrzyć. Warunki były za słabe. Ale nie mogę się doczekać kiedy zgra się czas wolny, księżyc i pogoda aby podając próbę w swoim dużym EDku. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem NGC 404 jakieś trzy lata temu w Syncie 12". Opis jest dość skromny, ale dobre i to:)

"Odnalazłem także pierwszy raz galaktykę NGC 404, zwaną Duchem Mirach. Chociaż tak się zastanawiam, czy "odnalazłem" to dobre określenie ze względu na lokalizację. Widok bardzo ładny, szczególnie w Esie 14mm."

W dniu 25.10.2018 o 15:26, Ciekawska napisał:

czyż nie jest czymś niezwykłym możliwość obserwowania w jednym polu widzenia gwiazdy oddalonej o 200 lat świetlnych i galaktyki położonej dziesiątki tysięcy razy dalej? Ja myślę, że to niesamowite doświadczenie.

W pełni się z tym zgadzam. Podobne odczucia miałem, gdy obserwowałem różne zestawienia obiektów, które mają w bliskim sąsiedztwie "towarzyszy". Obiekty widoczne w tle i tylko z pozoru wyglądające, jakby znajdowały się obok, w rzeczywistości leżące niewyobrażalnie dalej. Pamiętam, jakie wrażenie na mnie zrobiły przykładowo galaktyki PGC 59938 i PGC 59984, skryte w cieniu ogromnej gromady kulistej M92.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieszę donieść jak poszło. Otóż w lornecie 25x100 obiekt jest widoczny bez problemu, pod warunkiem, że zignorujemy blask gwiazdy; po prostu trza patrzeć obok, tak jak przy obserwacji mgławicy Płomień pomijamy Alnitaka. W refraktorze 150/750 to już banał, coraz bardziej  banalny w miarę wzrostu powiększenia (tutaj pobawiłem się zoomem 7,5-22,5 mm). Udało się nawet przy pow. 24x, jakie uzyskuję z Asferykiem 31 mm. Co ciekawe, w lornecie przy zbliżonym powerku było łatwiej. PS bonusowo wpadła w obiektywy lornety i achromatu przelatująca nieopodal kometa 64P/Swift- Gehrels. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

PS bonusowo wpadła w obiektywy lornety i achromatu przelatująca nieopodal kometa 64P/Swift- Gehrels. 

U mnie również wpadła w pole widzenia przed wschodem Księżyca:
https://cobs.si/analysis2?col=observer_icq&id=KWI&start_date=2018/10/28 00:00&end_date=2018/12/31 23:59

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje, że i ja dołączyłem do grona Pogromców Duchów. W 12" widoczny bez problemu pomimo lekkiej rosy na lustrze wtórnym :) dzięki za OT.

 

Edit: tak patrzę na fotkę i szkic i wydawało mi się że nie jest owalny a trochę wydłużony... może mam gorsze warunki albo to przez LW.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem tę galaktyczkę dwa dni temu przy fajnej przejrzystości. W szesnastce Mirach daje po oczach, a NGC 404 przypomina jedną z dalekich gromad kulistych letniego nieba. Ma gwiazopodobne jądro otoczone równomiernie zanikającym halo.  Kiedyś obserwowałem ją w Taurusie 270 i miałem podobne odczucia. Gdzieś czytałem że w dawnych czasach Lord Rose i inni obserwatorzy podejmowali próby rozdzielenia jej na poszczególne gwiazdy, myśląc, że jest to gromada kulista.

PS. te obserwacje po raz kolejny uzmysłowiły mi jak rzeczy martwe potrafią być złośliwe. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że gdzieś wypadła śrubka blokująca szukacz i za cholerę nie mogłem go stabilnie zamocować. Okleiłem go więc taśmą izolacyjną i takim gibiącym się szukaczem z luzem +/- kilka stopni próbowałem ustrzelić Miracha. Po 20 minutach udało się :))

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się zaobserwować ducha w swoim SW 120ED. Najlepiej wyglądał w BCO 10mm. W tak dużym powiększeniu i przy źrenicy tylko 1.3mm galaktyka zaskakująco dobrze kontrastowała z tłem. Kształt wydawał się dość owalny. 

Niestety to był jedyny nowy obiekt odnaleziony dziś. Lista nowości była chyba zbyt ambitna. ?

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Każda półkula ma swe duchy. ;) Hitem wczorajszej sesji okazała się galaktyka NGC 7213, położona tuż obok Alnair (alfa Żurawia). W teleskopie była wyraźnie odseparowana od gwiazdy, ale najciekawsze było to, że dało się ją wyłuskać także w lornecie APM 16x70! Jednak dobra optyka robi swoje - duszek nie utonął w blasku jasnej gwiazdy. Ciekawa jest też spiralna (z widocznie zaznaczoną poprzeczką) NGC 5786 w Centaurze, pławiąca się w blasku Kappy Cen. Jak coś jeszcze namierzę, dam znać. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym o Iota's Ghost, czyli NGC 5102 w Centaurze. Na szczęście na początku wczorajszej sesji o nią zahaczyliśmy. Wydłużona galaktyczna plamka była wyraźnie odseparowana od gwiazdy już w okularze 31 mm, a i w lornecie 16x70 dało się ją dostrzec. Sporo jest też kulek "doklejonych" do gwiazdki, ale to już odrębny temat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)