Skocz do zawartości
polaris

[RECENZJA] Lornetka Celestron SkyMaster Pro 15x70

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna recenzja. Znajomy ma tą lornetkę i miałem okazję spędzić z nią trochę czasu. Naprawdę dobry budżetowy wybór wśród 70-tek, który warto rozważyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za recenzję. A miałeś okazję testować 20x80? W wyglądzie zewnętrznym są spore różnice i ciekawi mnie czy optycznie można się dopatrzeć jakiś, bo może okazać się, że jest to zupełnie inna konstrukcja...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobra recenzja i dzięki za nią. W sumie szczerze pisząc według mnie mogłaby być ciekawą alternatywą i konkurencją dla SkyGuide gdyby nie fakt, że nie jest wykonana całkowicie z metalu jak jej ewentualna konkurentka. Podejrzewam, że podobnie jak w wersji 20x80 plastikowe są tubusy. Co jednak się tyczy wykonania i optyki to swoją poprzedniczkę mimo wszystko rozkłada na łopatki. Pozdrawiam!!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za odzew. Niestety nie miałem u siebie 20x80 i obawiam się, że ograniczony ER mógłby przeszkodzić mi w pełnej ocenie jej wartości optycznych. Co do materiału korpusu, to wg producenta to poliwęglan i aluminium.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawą rzeczą w jej zestawie jest stopka do red dota montowana na adapter statywowy. Czy można coś takiego nabyć osobno?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo dobra recenzja. Jasna, precyzyjna i przede wszystkim merytoryczna i zwęziła. Szacunek za opisy i fotki.

Odniosłem wrażenie, że ogrom pracy włożonej w recenzje ledwo na styk, a możne i za mało rekompensowany jest w jakości przedstawianej lornetki.

Jako jedyna lornetka zwłaszcza, gdy nie zamierza się  mieć  innego sprzętu obserwacyjnego dla mnie jednak odpada. Nie wiem ile kosztuje nowa, ale jak 1100zł jak z tej rodziny 20x80 to wolałbym jednak zbierać dalej nawet na jakiś używany sprzęt.

Ech... , a może za dużo spoglądałem przez inne lepszej jakości lornetki i wypaczyłem już swoje oczekiwania co do jakości i nie toleruję czegoś co nie jest jednak najgorsze.

Wypiłem dzisiaj za dużo gorzałki no i se myślę, że  w dzisiejszych czasach piękne rozkładanie na czynniki pierwsze i wspaniałe recenzje danych lornetek zabija późniejszy praktyczny brak powtarzalności wykonania danego modelu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja chciałem zapytać, czy w jakiś sposób porównałeś/zmierzyłeś pole własne własne okularów by potwierdzić, że to 64,5° ? Moze odniesienie do jakiegoś okularu ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mając informacji o ogniskowej okularu i obiektywu bazowałem jedynie na powiększeniu 15x i przyjąłem, że jest prawdziwe. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

A to ciekawe , tyle to nie ma nawet słynny Fujinon 10x50 .

Np. wg. Optyczne.pl DO ED 15x70 Extreme ma 65°. Są lornetki z jeszcze większym polem własnym okularów. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam,

Właśnie dzisiaj do mnie Celestron Skymaster Pro 15x70 z Delty. 

Wszystko już zostało powiedziane w recenzji, ale muszę napisać kilka słów o aberracji chromatycznej i wpływie muszli ocznych na nią.

Pierwsze co zrobiłem po wypakowaniu lornetki to wymieniłem zwykłe muszle na skrzydełkowe dostarczone razem z lornetką. Niby fajne, ale ciężko nawet bez okularów objąć całe pole widzenia i są trochę nieprzyjemne w kontakcie kiedy się mocniej przyłoży oczy do lornetki. Guma jest bardzo miękka, ale krawędzie już dość ostre. Do tego nie bardzo pomagają w poprawnym ustawieniu oczu przez co aberracja chromatyczna jest spora. Po wywinięciu i próbie rozwinięcia pięknie spadają z okularów. Ciekawe czy ktoś w fabryce próbował ich używać? A już myślałem, że chociaż jedna lornetka przyjdzie z używalnymi muszlami ocznymi...

Długo nie myślałem, trzy pomiary suwmiarką i zaprojektowałem nowe muszle. Drukarka w ruch i po kilkudziesięciu minutach miałem nowe muszle. 

Tym razem jest znacznie wygodniej, aberracji chromatycznej praktycznie nie ma, bo oczy są w osi okularów.  

P1030112s.jpg.0cfe5f27306856b3a6059dc803963e16.jpg

Dobrze dopasowane muszle oczne są jednak ważniejsze niżby się mogło wydawać. Zresztą wszystkie moje lornetki mają podobne i na szczęście nie muszę nosić okularów podczas obserwacji. 

Poniżej moje lornetki z muszlami ocznymi. 

Od lewej Celestron 15x70, Nikon 12x50, DO Titanium ED 8x56, poniżej Nikon 2x54 i VisionKing 5x25. 

P1030115s.jpg.c0a931fd086f415105ad45f7fa54518b.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
19 minut temu, grzybu napisał:

Witam,

Właśnie dzisiaj do mnie Celestron Skymaster Pro 15x70 z Delty. 

Wszystko już zostało powiedziane w recenzji, ale muszę napisać kilka słów o aberracji chromatycznej i wpływie muszli ocznych na nią.

Pierwsze co zrobiłem po wypakowaniu lornetki to wymieniłem zwykłe muszle na skrzydełkowe dostarczone razem z lornetką. Niby fajne, ale ciężko nawet bez okularów objąć całe pole widzenia i są trochę nieprzyjemne w kontakcie kiedy się mocniej przyłoży oczy do lornetki. Guma jest bardzo miękka, ale krawędzie już dość ostre. Do tego nie bardzo pomagają w poprawnym ustawieniu oczu przez co aberracja chromatyczna jest spora. Po wywinięciu i próbie rozwinięcia pięknie spadają z okularów. Ciekawe czy ktoś w fabryce próbował ich używać? A już myślałem, że chociaż jedna lornetka przyjdzie z używalnymi muszlami ocznymi...

Długo nie myślałem, trzy pomiary suwmiarką i zaprojektowałem nowe muszle. Drukarka w ruch i po kilkudziesięciu minutach miałem nowe muszle. 

Tym razem jest znacznie wygodniej, aberracji chromatycznej praktycznie nie ma, bo oczy są w osi okularów.  

Dobrze dopasowane muszle oczne są jednak ważniejsze niżby się mogło wydawać. Zresztą wszystkie moje lornetki mają podobne i na szczęście nie muszę nosić okularów podczas obserwacji. 

Poniżej moje lornetki z muszlami ocznymi. 

Od lewej Celestron 15x70, Nikon 12x50, DO Titanium ED 8x56, poniżej Nikon 2x54 i VisionKing 5x25. 

Jak oceniasz samą lornetkę, jej budowę, ergonomię, materiał itp. względem Nikona EX?

Daj jeszcze znać jak będziesz już po nocnych obserwacjach :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, grzybu napisał:

Po wywinięciu i próbie rozwinięcia pięknie spadają z okularów.

A pisałem:

W dniu 27.10.2018 o 17:06, polaris napisał:

W ich przypadku również mamy do czynienia z odpadaniem przy próbie odwinięcia, jednak „okularnicy” nie korzystają z muszli skrzydełkowych, a wywijanie ich mija się z celem do którego służą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zgadza się, ale jak nie wywiniesz skrzydełek to nie założysz zatyczek, a jak wywiniesz to nie zdejmiesz bez odpadania ;)

Udało mi się wyjść na chwilę na balkon z nowym nabytkiem i mogę potwierdzić to co napisał Polaris w recenzji. Obraz jest jasny, kolory gwiazd ładne, ale nie są szpileczkami. Niby wszystko jest dobrze, ale jak wezmę do ręki Nikona 12x50 EX to widać różnicę na korzyść Nikona. W Celestronie widać to przy jasnych gwiazdach, bo ciemniejsze są ładnymi punkcikami. Aberracja chromatyczna kompletnie nie przeszkadza, ale z nowymi muszlami nie jest problemem nawet w dzień na antenach. 

Plejady wyglądają ładnie, nawet pod jasnym miejskim niebem, gdzie ledwo je widać gołym okiem. Wyraźnie widać przewagę w ilości zbieranego światła nad Nikonem 12x50. 

Co do jakości wykonania to nie mam zastrzeżeń. Nie jest tak pancerna jak DO Titanium, ale mechanicznie wydaje się być całkiem solidna. Jakoś szczególnie się jej jeszcze nie przyglądałem i nic podejrzanego mi się nie rzuciło w oczy.  Adapter statywowy naprawdę solidny chociaż stopka w nie wiadomo jakim standardzie. Na pewno nie ArcaSwiss. 

W przyszłym tygodniu jadę pod ciemniejsze niebo i jak pogoda dopisze to będzie okazja porównać Nikona i Celestrona. Celestron na pewno się nie nadaje do zabierania na spacer uwieszonego na szyi czy zapiętego do monopoda. To już jest jednak solidny kawałek sprzętu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 5.02.2019 o 21:26, grzybu napisał:

Zgadza się, ale jak nie wywiniesz skrzydełek to nie założysz zatyczek, a jak wywiniesz to nie zdejmiesz bez odpadania ;)

Udało mi się wyjść na chwilę na balkon z nowym nabytkiem i mogę potwierdzić to co napisał Polaris w recenzji. Obraz jest jasny, kolory gwiazd ładne, ale nie są szpileczkami. Niby wszystko jest dobrze, ale jak wezmę do ręki Nikona 12x50 EX to widać różnicę na korzyść Nikona. W Celestronie widać to przy jasnych gwiazdach, bo ciemniejsze są ładnymi punkcikami. Aberracja chromatyczna kompletnie nie przeszkadza, ale z nowymi muszlami nie jest problemem nawet w dzień na antenach. 

Plejady wyglądają ładnie, nawet pod jasnym miejskim niebem, gdzie ledwo je widać gołym okiem. Wyraźnie widać przewagę w ilości zbieranego światła nad Nikonem 12x50. 

Co do jakości wykonania to nie mam zastrzeżeń. Nie jest tak pancerna jak DO Titanium, ale mechanicznie wydaje się być całkiem solidna. Jakoś szczególnie się jej jeszcze nie przyglądałem i nic podejrzanego mi się nie rzuciło w oczy.  Adapter statywowy naprawdę solidny chociaż stopka w nie wiadomo jakim standardzie. Na pewno nie ArcaSwiss. 

W przyszłym tygodniu jadę pod ciemniejsze niebo i jak pogoda dopisze to będzie okazja porównać Nikona i Celestrona. Celestron na pewno się nie nadaje do zabierania na spacer uwieszonego na szyi czy zapiętego do monopoda. To już jest jednak solidny kawałek sprzętu. 

Udało się przetwstować pod lepszym niebem?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na razie nie bardzo. Jak jest pogoda to Księżyc jest prawie w pełni. Może za jakiś czas się uda., bo sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w lepszych warunkach. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta