Skocz do zawartości

Temat został zarchiwizowany

Ten temat został przeniesiony do archiwum. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

thomson

[S] Udziały w CDK17" + FLI16803 + Paramount ME + ...

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam 9% udziałów własności w projekcie iTeleskop.org i wszystkich elementów wyposażenia wchodzących w jego skład. Aby zrozumieć, co dokładnie wystawione jest na sprzedaż, konieczny jest krótki opis samego projektu.

W skład projektu wchodzą:
1.    teleskop PlaneWave CDK 17”, średnica 0.43m, światłosiła F/6.8, ogniskowa 2931mm. Tuba z karbonu + truss, też z karbonu. Szczegóły na stronie producenta: http://planewave.com/products-page/telescopes/17-inch-cdk-optical-tube-assembly/
2.    profesjonalna kamera CCD FLI Proline 16803, z chipem KAF-16803 or wymiarach 36x36mm o rozdzieczości 4096x4096, rozmiarze pixela 9um i aktywnym chłodzeniu pozwalającym obniżyć temperaturę o 60 stopni względem otoczenia. Kamera w 2017 była serwisowana w USA, gdzie wymieniono migawkę na nową. Szczegóły na stronie producenta: http://www.flicamera.com/proline/index.html (model PL16803)
3.    montaż Paramount ME firmy Bisque o nośności 68kg i bardzo dokładnym prowadzeniu. Więcej informacji na stronie producenta: http://www.bisque.com/sc/pages/Paramount-ME.aspx
4.    Siedmiopozycyjne koło filtrowe FLI CFW-5-7 wraz z najwyższej jakości filtrami dostępnymi w normalnym obiegu firmy Astrodon. W tej chwili włożone są filtry CV, Ha, oraz fotometryczne Sloan r’, g’, i’. Projekt dysponuje także zestawem filtrów RGB. Wszystkie filtry są 51mm square.
5.    Reduktor ogniskowej PlaneWave 0.66x (432/1940 f/4.5). Obecnie nie jest on zamontowany i trwają prace przygotowawcze do jego zamontowania.
6.    Guider
7.    Oprogramowanie:

     a.    Planetarium: The SkyX
     b.    Program goto: T-point
     c.    Maxim DL wersje 5 i 6
     d.    FocusMax
     e.    Oprogramowanie autorskie iTeleskop
     f.    Kilka innych

8.    Wynajęte miejsce w firmie hostingowej AstroCamp wysoko w górach w Hiszpanii, nieopodal wsi Nerpio. http://astrocamp.es
9.    Komputer sterujący znajdujący się w Hiszpanii
10.  Serwer plików znajdujący się w Szczecinie

Kilka zdjęć sprzętu sprzętu:

20180831_181638.thumb.jpg.1a765de07beb9e9a68e086fe1d97360f.jpg

20180831_183148.thumb.jpg.905d2c084a4f034bb92b407666312ab0.jpg

Jest to zestaw całkowicie profesjonalny, a podobny sprzęt znajduje się w obserwatoriach astronomicznych wielu instytucji naukowych i badawczych. Więcej informacji na stronie projektu: http://iteleskop.org. Uwaga: iTeleskop.org jest przedsięwzięciem niekomercyjnym i stworzyła go grupka zapaleńców z Polski. Proszę nie mylić z iteleskop.net, który jest zupełnie innym projektem. (tak, tak, mogliśmy być bardziej oryginalni przy wyborze nazwy).

Teleskop znajduje się w górach w Hiszpanii, gdzie zazwyczaj panują fantastyczne warunki obserwacyjne. Całkowity brak zanieczyszczenia światłem (niebo do 23 mag.) oraz bardzo dużo nocy obserwacyjnych stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Prowadzone są szczegółowe statystyki pogodowe. W latach 2013-2017 było od 278 do 301 nocy obserwacyjnych. Patrz poniższe zestawienie:

clear-nights.jpg.a36c4ab4c2fb8734c4a1c198a3d023a8.jpg

Nikogo z udziałowców nie było stać na zakup całego zestawu (bo za podobną kwotę można nabyć mieszkanie), dlatego założyciele projektu iTeleskop złożyli się i zakupili taki zestaw wspólnymi siłami. Sprzedawane przeze mnie udziały stanowią 9% całości. Oznacza to, że podczas każdej nocy obserwacyjnej można wykorzystać do 9% całej nocy na realizację zdjęć. Zadania obserwacyjne dodawane są poprzez autorskie oprogramowanie, które napisali uczestnicy projektu. Mamy dwie aplikacje: webową i desktopową na systemy Windows. Obie działają na takiej samej zasadzie – należy się zalogować i dodać zlecenie wykonania zdjęć, określić parametry (RA, Dec, czas ekspozycji, binning, rodzaj filtra, czy zdjęcie ma być automatycznie kalibrowane czy nie, czy ma być używany guiding czy nie oraz kilka dodatkowych parametrów). Oprogramowanie webowe umożliwia (oprócz podania współrzędnych RA, Dec) wybór obiektów z katalogu. Dostępny jest cały katalog NGC oraz IC. Oczywiście nie wszystkie obiekty da się obserwować z Hiszpanii, ale to już nie jest winą teleskopu :) Oprogramowanie umożliwia przeglądanie innych zadań i po ich realizacji ściągnięcie wykonanego zdjęcia w formacie fit.

Co otrzymuje osoba kupująca udziały?
•    współwłasność teleskopu, kamery i wszystkich wymienionych elementów.
•    możliwość realizacji zadań obserwacyjnych w doskonałych warunkach pogodowych, raczej niedostępnych w Polsce pod niebem o jasności SQM ponad 22 mag.
•    dostęp do wewnętrznego forum, do którego dostęp mają tylko udziałowcy. Wbrew pozorom to dość istotna sprawa, bo czasem ludzie umawiają się na wspólne obserwacje. Jeżeli masz ciekawy pomysł obserwacyjny, są w projekcie ludzie, którzy takich pomysłów szukają i chętnie poświęcą swój własny czas na dodatkowe obserwacje.
•    możliwość obcowania z naprawdę profesjonalnym sprzętem z najwyższej półki, z którym zwykli zjadacze chleba raczej styku nie mają
•    dostęp do gigantycznej bazy już wykonanych zdjęć, ok. 60 tysięcy. Archiwum wykonanych zdjęć ma około terabajta i ciągle rośnie.

Nabywca zobowiązany jest też pokrywać koszty utrzymania projektu. Opłata ta wynosi 35PLN miesięcznie za każdy 1%. Projekt jest niekomercyjny i kwota ta w całości idzie na opłaty hostingowe w Nerpio, opłacenie łącza internetowego, prąd i hosting strony.

W tej chwili w projekcie trwają prace uruchomieniowe tuby CDK17” (upgrade po poprzednim CDK12.5”). Obecnie teleskop robi zdjęcia i pracuje na pełnej ogniskowej (F/6.8, f=2931mm). W zasadzie skończona jest kolimacja, teraz trwają prace nad poprawieniem prowadzenia i guidingu. W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie reduktora (F/4.5, f=1940mm). Reduktor został już zakupiony.

Za pomocą teleskopu udziałowcy realizują różne cele: astrofotografia estetyczna (filtry SLOAN r,g,i można traktować jako rozszerzone pasmo widzialne obejmujące bliską podczerwień i składać podobnie jak RGB), fotometria, astrometria, obserwacje (i poszukiwania) gwiazd zmiennych (uczestnicy projektu znaleźli już kilka nowych zmiennych), pomiary tranzytów egzoplanet, obserwacje komet, a niektórzy ostrzą sobie zęby na poszukiwanie asteroid (stąd pomysł z reduktorem).

Dlaczego sprzedaję?
Jestem jednym ze współzałożycieli projekt i jestem z nim związany od samego początku (prawie 3 lata). Współtworzyłem projekt od strony programistycznej, m.in. odpowiadałem za projekt bazy danych, synchronizację zdjęć Nerpio-Polska, a także za interfejs webowy. Decyzję o sprzedaży podejmuję z ciężkim sercem. Złożyło się na to kilka powodów. Po pierwsze proza życia sprawiła, że nie mam na astrofotografię tyle czasu, ile bym sobie tego życzył. Po drugie, chciałbym bardziej zająć się obserwacją wizualną, bo biorąc pod uwagę permanentny brak czasu, daje mi ona więcej przyjemności niż rosnąca, niekończąca się sterta nowych zdjęć, których nie mam kiedy obrobić. Po trzecie, potrzebuję gotówki…

Do kupienia jest 9% udziałów. Preferuję sprzedaż udziałów w całości. Przy zakupie całych 9% udziałów cena wynosi 12.000PLN. Można nabyć też udziały w ilości po 1%. W takim przypadku cena wynosi 1500PLN za 1%. Jestem otwarty na drobną negocjację.

Więcej informacji na stronie projektu: http://iteleskop.org, przykładowe zdjęcia (fit i prosta konwersja na jpeg), zrzuty ekranu naszych aplikacji sterujących: dropbox

Chętnie odpowiem na pytania. W dniach 2-26 listopada nie będzie mnie w Polsce i na pytania mogę odpowiadać z opóźnieniem, za co z góry przepraszam.

Pozdrawiam,

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)