Skocz do zawartości

Wyciąg Crayford'a 2"


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Kupiłem nie dawno refraktorek TS ED 80/560 z wyciągiem z 2 calowym Crayforda. Zauważyłem że draw tube w wyciągu, jest niesymetrycznie zamocowana względem obudowy wyciągu. ? Nie wiem czy tak ma być, czy jest to wada fabryczna. Nie ma możliwości regulacji jej ustawienia w wyciągu. Od góry są dwa pierścienie z łożyskami (przykręcone na mocno 2 śrubkami), po których ślizga się draw tube, a od dołu tylko jedna śruba która reguluje docisk wałka do metalowej płytki, po której przesuwa się rura wyciągu. Czy to jest tandetny wyciąg, czy jest jakiś (tajny) sposób na wyregulowanie tego ustrojstwa. Będe wdzięczny za wszelkie sugestie. Fotka z tej rurki, bez obróbki, tylko zmniejszona. Matryca APS-c Canon 40D, exp 1x120 s ISO 800

 

wyc_2.jpg

wyc_1.jpg

Capella.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Nikt z szanownego grona userów nie wypowiada się więcej na ten temat ? Nikt nie posiada w swoim sprzęcie wyciągu Crayforda ? Z logicznego punktu widzenia, draw tube powinna być centralnie ułożona względem obudowy wyciągu. W tym wypadku ewidentnie tak nie jest, i gwiazdki na brzegach kadru są pojechane. Nie wiem czy spowodowane jest to krzywizną pola obrazu, czy wadą jest nie centralne ustawienie rury wyciągu. Jesienna pogoda nie pozwala na dalsze testy. Cóż, muszę uzbroić się w cierpilwość i poczekać na poprawę pogody. Pewnie dłuuugo to potrwa...?

 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem do rurki flattener, porobię fotki jak pogoda pozwoli, i wrzucę do CCD Inspektora. Zobaczę co "on" mi wyświetli. Jak będzie źle, to zareklamuję. Dzięki Łukasz za podpowiedź. 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz w swoim wyciąg R & P, więc jest to wyższa klasa i na pewno będzie miał draw tube symetrycznie. Napiszę jeszcze do producenta TS Optics i zapytam czy to jest właściwe ustawienie. Zobaczę co mi odpiszą.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem odpowiedź od producenta teleskopu TS Optics. "

Der kleine seitliche Versatz hat keinen Einfluß auf die Schärfe auf der Achse und im Feld. Ob das Optische Zentrum 1/2mm außerhalb der mechanischen Achse liegt, tut der Abbildung , weder fotografisch noch visuell einen Abbruch.

Herzliche Grüße, Wolfi Ransburg".

Czyli małe przesunięcie boczne nie ma wpływu na ostrość na osi i w polu. Czy środek optyczny znajduje się 1/2 mm od osi mechanicznej, na obraz, ani fotograficznie, ani wizualnie nie ma żadnego wpływu. To tyle w temacie... Mógłbym wymienić łożyska na większe o 1 mm, co skorygowałoby przesunięcie, ale mam już flattener i jak pogoda pozwoli, to sprawdzę czy jest tak jak mi napisał p. Ransburg z TS. Przekonam się  co można z tej rurki "wyciągnąć". Oby tylko się wypogodziło. ? Sprawa wyjaśniona, więc temat można zamknąć. Dziękuję wszystkim za swoje uwagi.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28 października 2018 o 22:52, KrisQ napisał:

Witajcie.

Kupiłem nie dawno refraktorek TS ED 80/560 z wyciągiem z 2 calowym Crayforda. Zauważyłem że draw tube w wyciągu, jest niesymetrycznie zamocowana względem obudowy wyciągu. ? Nie wiem czy tak ma być, czy jest to wada fabryczna. Nie ma możliwości regulacji jej ustawienia w wyciągu. Od góry są dwa pierścienie z łożyskami (przykręcone na mocno 2 śrubkami), po których ślizga się draw tube, a od dołu tylko jedna śruba która reguluje docisk wałka do metalowej płytki, po której przesuwa się rura wyciągu. Czy to jest tandetny wyciąg, czy jest jakiś (tajny) sposób na wyregulowanie tego ustrojstwa. Będe wdzięczny za wszelkie sugestie. Fotka z tej rurki, bez obróbki, tylko zmniejszona. Matryca APS-c Canon 40D, exp 1x120 s ISO 800

 

wyc_2.jpg

wyc_1.jpg

Capella.jpg

Hej. Nie wiem czy u Ciebie to zadziala ale mozesz sprobowac.

Jak rozbierzesz wyciag to zobaczysz caly zespol lozysk zamocowany na elemencie w ksztalcie luku, który jest przykrecony do obudowy wyciagu za pomocą dwoch srubek. Wystarczy, ze pomiedzy ten element lukowaty a obudowe wyciagu wstawisz jakas elastyczna podkladke o grubosci 1/2 mm i o wielkisci elementu lukowatego wycieta np z folii do bindowania dokumentow lub folii RTG itp a uzyskasz odpowiednie przesuniecie centrujace drawtube wzgledem wyciagu.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już próbowałem to zrobić, ale otwory w tym łukowatym elemencie po podłożeniu teflonu o grubości 0,5 mm przesuwają się względem otworów nawierconych w obudowie wyciągu. Nie da się wkręcić śrub. Musiałbym je rozwiercać, a to utrata gwarancjii i trwały widoczny ślad w obudowie.  Jest jeszcze opcja wymiany łożysk o 1 mm wiekszej średnicy niż oryginalne. To bardziej bezpieczny zabieg. Nie wiem tylko czy takiej średnicy łożyska dostanę. Musze pomierzyć i poszukać w necie. Dzięki za radę.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak się udało. ? Trochę dłuższe śrubki niż oryginalne, trochę kombinowania by wsunąć kawałek teflonowej płytki między obudowę a pierścień z łożyskami, i draw tube siedzi symetrycznie. Odchyłka wynosi w osi pionowej względem pokrętła mikroruchów 0,3 mm. Myślę, że to już jest bardzo dobrze. Z drugiej strony wyciągu wstawiłem pierścień ograniczający wlot paprochów do wnętrza tubusa. Teraz tylko jeszcze bezchmurne niebo do testów... Ale dziś nici z tego. ?

IMG_9700.jpg

IMG_9701.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, pmochocki napisał:

Zawszę podziwiam takie zdolność. Ja jestem zadowolony gdy mi się uada rozkręcić, wyczyścić, wyregulować i skręcić nie psując przy okazji. ?

Mój najstarszy brat miał talent do rozkręcania, gorzej było w drugą stronę. Miał własny pokój na takie zabawy i tam zawsze była tylko ścieżka przez środek. Tu radio, tam krótkofalówka. Jak by się uprzeć to można było z tych gratów helikopter złożyć :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Hagen napisał:

Szlak?? ?trafia człowieka, że trzeba po fabryce poprawiać??!???

Niestety tak jest. Pamiętam jak było jak kupiłem montaż SkyTee - to samo, bez przeróbek nie dało się wyregulować. Myślałem wtedy, że wyjdę z siebie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop był przeceniony o 100 ?, może właśnie dlatego, że wyciąg miał ten mały mankament. Gdyby napisali o tym na stronie, to zapewne nikt by takiego nie kupił. Mogłem go zwrócić, ale jeszcze go w pełni nie przetestowałem. Tak jak napisał pan Wolfi Ransburg z TS Optics, nie ma to wpływu na obraz, więc reklamacja byłaby odrzucona. Sprawdzę jakie daje obrazy gwiazd z flattenerem TSRED 0,8 ale na razie pogody brak...?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)