Skocz do zawartości

NGC 1501 - Mgławica Ostryga


Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko coś napisać innego niż wow :) byłem jednym z pierwszych "oglądających" to zdjęcie zaraz po publikacji i już wróciłem do tego tematu, żeby popatrzeć jakiś 10 raz :) Nosz kurna, świetny obiekt i mistrzowskie zdjęcie. Dziś mam nadzieję na luknięcie na niego w wizualu jak niebo pozwoli. Gratulacje.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówi moja wnuczka "śliczniniunia" fotka. Gratuluję.

Mi szczególnie do gustu przypadły szczegóły w światłach. Jeśli chodzi o gwiazdki to są nie gorsze niż w HST. Pozazdrościć!!!

  • Thanks 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

12 minut temu, stefanchm napisał:

Jak to mówi moja wnuczka "śliczniniunia" fotka. Gratuluję.

Mi szczególnie do gustu przypadły szczegóły w światłach. Jeśli chodzi o gwiazdki to są nie gorsze niż w HST. Pozazdrościć!!!

Tak jak pisze Jolo - tam jest tylko mgławica z HST wklejona. Gwiazdki są dużo bardziej punktowe na zdjęciu z HST co jest oczywiste :)

1 godzinę temu, jolo napisał:

Doskonale to rozumiem, bo zdjęcie wyszło bardzo miodnie :) Szczególnie (jak dla mnie) numerki 1 i 2.

Warunki musiały być faktycznie doskonałe - kiedy zbierałeś materiał?

Zbierane w nocy 9-10 października :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michulus napisał:

Probuje jakos zalignowac "na oko" Twoje zdjecie i to z HST i nie moge.
Z czego wynika tak duza roznica w ukladzie gwiazd w kolo mglawicy ?
Inna obrobka, filtry  ?

Na tym zdjęciu dokleiłem tylko samą mgławicę (referencyjną) ze zdjęcia HST, bez gwiazd.  Gwiazdki w tle są moje, z mojego zdjęcia - dlatego są takie rozciapane  Z HST byłyby szpileczki.

Poprawię to później bo jakoś w tygodniu nie mam czasu :)

Edit:  Poprawione - już jest i tu i w pierwszym poście.

1632955184_hstcompv2.thumb.jpg.6a9cbe28320a26925836abe5ec390ddb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu na herbatę z obserwacji. Łatwa do odnalezienia i piękna w 12 calach. Prawie równy owal ale czasami było czuć te wglebienia w zewnętrznej strukturze które widać na zdjęciu. Przypomina mi trochę M57 bo chwilami i pomagając zerkaniem wychodziły zalążki ciemnych struktur/struktury. Widać było że zewnętrzne partie są jaśniejsze od wewnętrznych. W 20 mm okularze tylko jako jasna mgła, dopiero w 9 mm pokazała piękno, super obiekt. Pomagalem sobie Orionem Skyglow ale i bez niego była super.

Pozdrawiam

Łukasz

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal wymiata! Super ostro wyszły te delikatne włókienka!

13 godzin temu, lolak89 napisał:

 Przypomina mi trochę M57 bo chwilami i pomagając zerkaniem wychodziły zalążki ciemnych struktur/struktury.

Wizualnie to super planetarka do wychwycenia detalu. Pamiętam obserwacje Taurusem 270mm przy dobrym seeingu, w powiększeniu ok 250x zerkaniem też wychodziły ciemne dziurki na jej tle. I to bez filtrów. Jeszce nie próbowałem jej w 16",ale nie omieszkam;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zerknąłem przez 14". Warunki słabe więc mogłem liczyć tylko na ładne "kółeczko". Dobre i to. Kółeczko ładne, "dziurki" jakby chciały wyskoczyć z filtrami i bez ale warunki - światła z domu, cirrusy, brak adaptacji nie pozwoliły na upewnienie się co do tego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2018 o 23:01, prestoneq napisał:

Dobrze że poprawiłeś ?. Wrzuciłem pełne zdjęcie do aladina, zgodnie z bazą NED są 4 galaktyczki ;):

Musisz mi kiedyś pokazać na zlocie jak obsługiwać tego Aladina - fajne narzędzie ale jakoś nie mogę obczaić co jest do czego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)