Skocz do zawartości

M45 w lornecie 25x100


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj testowałem okulary Vixen LVW 22mm  w lornecie APM 100mm. Dały piękny widok. Tematyczne Plejady idealne w tym zestawie.

Pamiątkowo pstryknąłem telefonem fotkę M45 przez powyższy zestaw (fotka surowa - bez żadnej obróbki).

IMG_20181031_200047_HDR.thumb.jpg.60e7c4f96d38bae5b73d225b2c0d0490.jpg

 

Gratisowo piękne, bogate w kolory gwiazdki w Łabędziu tj.   o1Cyg + o2Cyg również mieszczące się bez problemu w jednym polu widzenia

IMG_20181031_200707_HHT.thumb.jpg.103d346265d5d4babb80a508dafc8cc0.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się te ujęcie, Plejady wyszły jak małe szpileczki na ciemnej tablicy :) Jak obserwuję niebo to zawsze zerknę na M45 i zachwycam się pięknem kosmosu. Podobnie mam z Orionem i jego "pasem," nachodzi mnie w tedy taka zaduma jaki człowiek jest mały we wszechświecie :) 

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  na  żywo widać więc gwiazd i lepiej bo to fotki pojedyncze i w dodatku z telefonu. Wizualnie,  czego praktycznie moje fotki nie obrazują,  zdecydowanie więcej  nie  tylko tła  z innymi  gwiazdami,  ale również kolorystyki samych gwiazd. Jedynie fotki oddają namiastkę punktowania gwiazd,  ale i tu na żywo jest lepiej. 

44 minuty temu, Hagen napisał:

Hahaha! Jasne, że oczami jest lepiej niż na zdjęciu. W 15x70 jest super, to co dopiero w 25x100! 

M45 to piękny obiekt do podziwiania w lornetce i powiększenie nie koniecznie jest tu najważniejsze,  a pierwsze  skrzypce gra tu jakość optyki. Sam nie raz zachwycałem się M45 i w  Nikonie EII 8x30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak słuszna uwaga bo przecież z tych mgiełek urosły Plejady. Ale wczoraj  akurat samych mgiełek nie  widziałem bo Plejady były nad trzema latarniami. Za to pamiętam jak kiedyś pierwszy raz celowałem w M45 nad ciemniejszą częścią nieba to faktycznie Plejady otaczają tajemnicze mgiełki,  przez które niemal nie uznałem,  że  moja lornetka, wówczas akurat  15x70,  jest zepsuta i na drugi dzień  nawet zrobiłem przegląd czy  nie muszę szkieł przeczyścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta mgławicowość w Plejadach zaskoczyła mnie gdy przesiadłem się na TS 15x70 Marine. Lepszy kontrast niż miała poprzedniczka (D.O. 20x80) lepiej uwidocznił zamglenie, a ponieważ pierwsze światło w TS było właśnie z Plejad to przez chwilę myślałem, że "nie tak miało być"(szkła brudne czy co?), ale tak faktycznie miały Plejady w tym sprzęcie wyglądać. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, GKG napisał:

O tak słuszna uwaga bo przecież z tych mgiełek urosły Plejady. ...

To niezupełnie tak.

  • Like 2
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj krótkie obserwacje M45 uzupełniające o wyżej wspomniane mgławice. Lorneta ta sama (25x100) ale miejsce inne, gdzie przeszkadzające latarnie były zasłonięte.

Mgławice widziane bez problemu jako rozmazane słabe owalne mgiełki. Jedyne wydłużenie zauważone w rejonie Merope - oś wydłużenia subtelnej mgiełki mniej więcej równoległa do warkocza Alkione.

Generalnie w porównaniu do komety 64P/Swift-Gehrels (11 mag), na którą praktycznie równolegle spoglądałem, mgławice w M45 zdecydowanie wyraźniejsze, chociaż blask Plejad jednak troszkę oślepia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lornecie 20x80 Plejady wyglądają zjawiskowo gdyż wypełniają nieomal całe pole widzenia tego sprzętu ale tą mgławicowość widać wyraźnie w dobrych warunkach obserwacyjnych.  Jak jest zapar mgielny i na dodatek jakieś latarnie w pobliżu to poświata skutecznie wyłącza takie zwiewne mgiełki. Dodam , że w lornetce 10x50 też jest pięknie, ot takie klejnociki na niebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)