Skocz do zawartości

Dobry pierwszy teleskop


gaco12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym kupić pierwszy teleskop.

Na co mam zwrócic uwagę przy zakupie aby był dobry teleskop i nie zmarnować pieniędzy.

Chciałbym oglądać planety oraz gwiazdy.

Mieszkam w Starachowicach w bloku na 8 pietrze oraz mam balkon na południową stronę.

Jakie są potrzebne jeszcze informacje przy wyborze teleskopu ?

Proszę o pomoc w wyborze.

Dziękuje bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry teleskop do obserwacji planet i gwiazd nie będzie tani, najlepszy do tego to refraktor z optyką ED, jak na balkon to refraktor ED 80/600mm skywatcher będzie dobry, na jakimś montażu AZ4. Troszkę droższy w używkach to refraktor lepszy optycznie ED 100/900mm ale też i dłuższa metrowa tuba nie wiem czy balkonowo do ogarnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowy wątek:

 

Przewidujesz tylko obserwacje z balkonu? Czy masz możliwość wyjechania za miasto?

Mały EDek to fajny pomysł. SCT 8" też byłby fajny do gwiazd i planet - ale nie w tej cenie.

Jeśli tylko balkon to MAK 127 na AZ4 - księżyc, planety.  Na wyjazdach pokaże jasne, zwarte DSy. 

Jeśli masz możliwość wyjazdu za miasto pod ciemne niebo to możesz rozważyć SW 120/600 - bardzo fajny do DSów, ale do księżyca i planet już nie za bardzo, bo duża aberracja chromatyczna na jasnych obiektach będzie.

 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wiemy, że raczej należy iść w używki, bo budżet mały.

Maiłbyś motywacje, coś takiego wozić:

No i na balkon to się nie nadaje, za bardzo...

Podsumowując:

  • EDek - za mały budżet
  • SCT - za mały budżet
  • MAK 127 - na balkon super, planety i księżyc super, ale nie pokaże szerokich pól
  • Achromat coś ala 120/600 nie koniecznie SW - szerokie pola i duża źrenica wyjściowa, ale aberracja chromatyczna i nie jest idealny do księżyca, czy planet
  • Newton na Dobsonie - słaby na balkon, ale pokaże najwięcej na wyjazdach. No ale ta waga i rozmiar.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będę okropny jak zacznę zachwalać Mak 127?

(Okropny, bo właśnie chcę sprzedać moją nówkę - kupiłem coś większego.)

U mnie na balkonie sprawdza się doskonale, jest bardzo łatwy w użyciu (nie ma walki z kolimacją etc.) jest super mobilny.

Ja używałem go tak, że jak widziałem ładne niebo wieczorem, to wystawiałem na balkon (stygnie do 30 min) i gotowe. Fajnie się gościom Księżyc pokazuje :)

 

Niestety problem jest taki, że mgławic, galaktyk, etc. przez to nie pooglądasz. (a już na pewno nie z balkonu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - w kwestii obserwacji balkonowych -> ściągnij sobie np. Stellarium i ustal, co faktycznie będziesz miał szansę obejrzeć.

Chodzi mi o to, że z niektórych balkonów widać olbrzymi kawał nieba, a z niektórych tylko mały wycinek i nie bardzo się nadają do jakichkolwiek obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ja podszedł bym do tematu trochę inaczej.

Balkon  w połączeniu z  planetami i samymi gwiazdami to mocne ograniczanie się na pasję, w dodatku większość planet obecnie na naszej szerokości geograficznej snuje się nisko po horyzoncie co daje słaby efekt obserwacyjny, szczególnie przy większych powiększeniach.

Bezpieczny i uniwersalny zakup to coś około 10 cali na Dobsonie + 2 lub 3 różne okulary ale musiał byś powiększyć budżet do 3 tyś zł. Zabrać go za miasto na kilka godzin i pooglądać mgławicę i galaktyki.

Albo wstrzymać się z kupnem teleskopu i podejrzeć możliwości różnego rodzaju sprzętu na jakiś zlocie lub wybrać się pod ciemne niebo z kimś kto ma podobny teleskop.

Oczywiście sugestie dotyczące MAKów, SCT, ED są jak najbardziej na miejscu bo to teleskopy dobre do planet i gwiazd.

Przy zakupie używek najbezpieczniejszy jest Newton. MAK, SCT, Edeki maja bardziej skomplikowaną budowę i jeżeli trafisz na trefny model, który ma źle skorygowaną optykę to będziesz maił przeciętnie ostry obraz albo gwiazdy nie będą punktowe. Nawet oba fabrycznie nowe SCTki mogą się różnić w jakości obrazu ale generalnie to tematy na dalszy plan.

Dużo cierpliwości i opanowania.

Pozdrawiam

 

 

   

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad program.

Ja porównywałem widok nieba z widokiem na kompie i w ten sposób ustaliłem, że widzę od (gdzieś zapodziałem kartkę na której sobie zapisałem, więc podaję w przybliżeniu) 7 do 70 stopni "w pionie" i od S do NNW (zaznaczyłem sobie dokładniej, ale to teraz bez znaczenia). Potem sprawdziłem jak będzie z widocznością planet w tym obszarze przez najbliższy rok - żeby ustalić co i kiedy jest szansa oglądać (z balkonu).

Oczywiście teraz jest marna pogoda, ale można użyć albo kompasu (ew. jako apki w telefonie), albo pierwszej lepszej apki z mapą gwiazd: Heavens Above, SkEye, itp. żeby ustalić granice pola widzenia.

--------------------

Ja w ten sposób ustaliłem, że widoczność planet nie będzie tragiczna, więc chcę sprzęt balkonowy -> w ten sposób odpadły mi pomysły typu Dobson 8"/10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups.... "Ad" po łacinie znaczy "Odnośnie do". Chciałem po prostu zacząć od nagłówka pt. "W temacie programu" - Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Mam SCT 8" i właśnie Maka 127 (którego sprzedaję). Maczek był świetny na początek - tak dobry, że jak pojawiła się okazja na coś lepszego (niestety istotnie droższego) to się nie wahałem (zbyt długo). Ja czasem jeżdżę pod naprawdę ciemne niebo i tam Mak byłby trochę nie w żywiole - a SCT powinien być dobry (jeszcze nie miałem szansy go tam wypróbować). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy teleskop pod ciemnym niebem jest 'w swoim żywiole' ?

Ale rzeczywiście Mak 127 ma małe pole i pod tym względem jest słaby. 

Ale na początek - jakie masz niebo na tym balkonie? Czy widzisz Drogę Mleczną? 

Jeśli nie, to chyba tylko Mak 127 w tym budżecie. 

Z planetami to zapomnij, za nisko są aktualnie. Księżyc zostaje z tej kategorii. Ale ile można patrzeć na Łysego ?

Poza tym makiem 127 możesz oglądać gromady, układy podwójne i w zależności od nieba trochę innych obiektów, im niebo ciemniejsze, tym więcej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem Synta 8 na balkonie i trochę jaśniejszych obiektów udało się wyłapać oraz będziesz miał sprzęt dobry w teren. W tym budżecie to używana Synta 8 pełna tuba lub Flex i jeden lepszy okular. Tylko to kawał dość dużego i ciężkiego sprzętu  Ewentualnie proponowane wcześniej SW 150/750.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedna porada - nastaw się, że co byś nie kupił, to za moment będziesz chciał dołożyć jakieś pieniądze: a to na lepszy szukacz, jakiś okular, zmiana kątówki, itd. Zatem jeśli budżet jest nierozciągliwy, to sugeruję zostawić sobie jakiś zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gaco12 napisał:

Szerokosc to z 4 m a długosc to z 1m do przodu

Czyli z polskiego na nasze:

długość: 4m

szerokość: 1m

Będzie niewygodnie z newtonem 8" F6. 

Nie polecam montażu EQ, z różnych względów, także z tych około-szerokościowych... Montaż AZ jest po prostu łatwy i wygodny w obsłudze. Z tych montaży AZ4 i do refraktora i do Mak'a nada się znakomicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)