Skocz do zawartości

Dobry pierwszy teleskop


gaco12

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Setaarius napisał:

Z Synta 8 będzie często łatwiej niż z refraktorem ze względu na położenie obserwatora przy teleskopie. Chyba, że będzie bardzo krótki.

A kto używa długich refraktorów? ?

Newton F6 8" to 1,20m długości tuby. Da się z balkonu na taborecie. Ale ograniczenie to barierka i ewentualny balkon od góry. No i wyciąg robi taki brzydki łuk. W poziomie za barierką balkonu. 

Próbowałem tak walczyć z newtonem 1000mm. Dawało radę ale dla mnie wygodne to nie było. 

750 mm może, tylko tracimy na zasięgu. 

Zresztą co kto lubi. Ja lubię refraktory, zwłaszcza te krótsze, F5 - F6. Ostatnio dzięki jednemu z kolegów, Arturowi, miałem okazję popatrzeć przez jego achromat 120/600 pod średnim niebem. Piękne to było. Zwłaszcza przy Źrenicy Wyjściowej dającej ciemne niebo. Dużych, planetarnych powiększeń nie da się uzyskać tym sprzętem, ale kto obserwuje planety (za nisko w tej chwili), gdy niebo pełne innych cudów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51383

Bierz póki jest bo oferta jest super. Masz tu kompletny zestaw do obserwacji planet i Księżyca na start, jest to bardzo dobra opcja. Jak dokupisz sobie Plossla 32 mm jakiegoś GSO będziesz miał 1.1 stopnia pola widzenia co nie jest też mało ale na dobrą sprawę jest Ci to niepotrzebne.

Skoro masz 1500 zł budżetu to jeszcze zostanie Ci 500 zł na dokupienie używanego Newtona 150/750 albo jakiegoś achromatu 100/500 i również powiesisz go bezpiecznie na tym montażu i posłuży Ci bardziej do obserwacji DS.

Większość z nas na początku drogi chce oglądać to co wg nas samych uważamy za najłatwiejsze i najpiękniejsze a takimi bez wątpienia są właśnie planety i Księżyc więc proponowanie światłosilnych achromatów na początek drogi gdzie nie przypoweruje na Księżycu to jest strzał w stopę.

Argumenty, że planety są nisko? Nie przeszkodziło nam to w tym roku na piękne obserwacje Jowisza, Saturna i również Marsa.

Zadam Wam pytanie, czy jak poszlibyście do salonu samochodowego i poprosili o auto sportowe to czy nie wkurzałoby Was jakby sprzedawca ciągle Was powtarzał " Ależ Panie, w Polsce drogi dziurawe, nie ma gdzie jeździć, co chwilę dziura albo śpiący policjant, pali to w cholerę itd"

 

Kolego jak kupisz maka to nie pożałujesz, Saturn jeszcze da się oglądać, Jowisz wróci na wiosnę dopiero a do tej pory nabierzesz trochę doświadczenia, Marsa można pomęczyć jeszcze ale już od nas ucieka i niewiele widać. Księżyc za to Cię zachwyci... i nie tylko Ciebie bo każdego komu go pokażesz... możesz być tego pewien (oczywiście jak nie będzie to Księżyc w pełni bo wtedy jest okropny ;) )

Do tego możesz dokupić jak pisałem, używany achromat 100/500 i mieć go do tzw. szerokich pól.

 

******Podsumowanie*******

 

Na SCT Cię nie stać na tą chwilę więc nie bierz go wcale pod uwagę, dokładnie to samo dotyczy Refraktorów ED.

Mógłbyś kupić Newtona na Dobsonie np. 10 cali ale jak sam widzisz z opisów nie ma takim czymś lekko na balkonie. Sam oglądam często z balkonu Newtonem 12" i daję radę ale wiem na co się piszę.

Miałem za to maka 127 na balkonie i było super, również miałem Newtona 150/750 na balkonie i też było fajnie.

Jako, że stać Cie na tego używanego maka 127 a nawet zostanie na refraktor 100/500 również używany to nie widzę innej opcji jak skorzystać z okazji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kjacek napisał:

A kto używa długich refraktorów? ?

Newton F6 8" to 1,20m długości tuby. Da się z balkonu na taborecie. Ale ograniczenie to barierka i ewentualny balkon od góry. No i wyciąg robi taki brzydki łuk. W poziomie za barierką balkonu. 

Próbowałem tak walczyć z newtonem 1000mm. Dawało radę ale dla mnie wygodne to nie było. 

750 mm może, tylko tracimy na zasięgu. 

Zresztą co kto lubi. Ja lubię refraktory, zwłaszcza te krótsze, F5 - F6. Ostatnio dzięki jednemu z kolegów, Arturowi, miałem okazję popatrzeć przez jego achromat 120/600 pod średnim niebem. Piękne to było. Zwłaszcza przy Źrenicy Wyjściowej dającej ciemne niebo. Dużych, planetarnych powiększeń nie da się uzyskać tym sprzętem, ale kto obserwuje planety (za nisko w tej chwili), gdy niebo pełne innych cudów... 

Więc obliczmy...tuba achromat 120/600 to 65 cm plus kątówka, pamiętając, że dasz go na AZ czyli z balkonu 1m telep masz w połowie zatem masz do dyspozycji 50 cm. Zatem 32 cm plus kątówka jakieś 10-15 cm bo bez niej nie ma szans  się zmieścić i zostało Ci do ściany jakieś 3-8 cm na wepchnięcie kawałka głowy, a jeszcze trzeba do tego szukacz kątowy bo też będzie lipa. W przypadku Synty 8 nie ma tego problemu. Oczywiście jeżeli będziesz obserwował obiekty z boku nie na wprost to będzie lepiej, ale wciąż do pewnego stopnia według mnie dyskomfort i problem. A ograniczenie pola obserwacji jeszcze większe niż w Syncie gdzie wyżej sięgnę w zenit że względu na umieszczenie tuby tylko oczywiście musi być na podwyższeniu. Długość tuby Synty to o ile pamiętam około 105-110 cm więc na pozór nie mieści się jeżeli byś chciał oglądać coś nad horyzontem, ale w mieście gdzie są światła i bloki to można o tym zapomnieć. Zatem obydwa rozwiązania stworzą pewne, częściowo podobno, częściowo nie problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za pomoc i odpowiedzi :)

Juz troche na ten temat wiem od was co i jak

Czyli mówicie o tym sprzecie że on bedzie dobry ?

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

A ten mak 127 to jest ten sam co ten ? https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu (może było też wyżej) z giełdy (wygasły im certyfikaty SSL, ale strona działa):
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51182

EDIT: ponieważ nie wypada mi odpowiadać pod postem na AM, to odpowiem tu:  sporo osób wyprzedaje maki, bo planety są nisko ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gaco12 napisał:

Ok. A ten sky watcher N 150/170 tez sie nadaje.

I teraz nie wiem który bedzie lepszy

Jeśli już, to Newton SW 150/750... 

150mm to średnica lustra głównego,

750mm to ogniskowa.

Decyzna należy do Ciebie. Masz jeszcze inne opcje z postów wyżej, np Newton SW 200/1200.

Wady Maka: małe pole, wymaga studzenia przed obserwacjami. Zalety: lekki i krótki.

Wady Newtona: wymaga studzenia przed obserwacjami, dość długi, im większy, tym cięższy, wymaga lepszego statywu, jeśli nie na montażu dobsona. Zalety: większe pole i zasięg. Najlepszy stosunek ceny do możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

EDIT: ponieważ nie wypada mi odpowiadać pod postem na AM, to odpowiem tu:  sporo osób wyprzedaje maki, bo planety są nisko ?

Dokładnie tak, i jest tak rok w rok. Kiedy kończą się planety w sezonie ludzie sprzedają maki :) Dlatego masz okazję go kupić tanio a uwierz mi, że rzadko się spotyka ofertę za maka 127 z montażem eq3-2 i jeszcze dość dobrym do maka okularem 9 mm SW WA za 1000 zł. 150/750 też jest spoko ale już do planet będzie ... różnie. Niby większe lustro niż mak ale... no jednak ja przesiadałem się z 150/750 na Maka 127 i miałem zdecydowanie większą przyjemność z obserwacji i dużo ostrzejsze widoki Układu Słonecznego z Maka a i jasne Gromady Kuliste już wykazywały oznaki pojedynczych gwiazd na brzegach.

A akurat to ogłoszenie podlinkowane przez Kjacek to kolega wyżej pisze, że sprzedaje bo kupił SCT8 :) 

Do obiektów głębokiego nieba 150/750 będzie lepszy ale też nie będzie między nimi przepaści. Dodatkowo z balkonu w mieście to raczej i jeden i drugi nie pokaże za dużo na niebie oprócz Księżyca i właśnie planet. Jak wyjedziesz pod ciemne niebo to wtedy oba sprawdzą się bardzo dobrze.

Dodatkowo używane 150/750 chodzą od 300 do 500 zł także mógłbyś spróbować jednego i drugiego :) I zostawić sobie ten ulubiony. Na odsprzedaży maka na pewno nie stracisz chyba, że w transporcie pęknie lustro ;) 

1500 to fajny kawałek pieniążka i już coś można pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kjacek napisał:

A tu (może było też wyżej) z giełdy (wygasły im certyfikaty SSL, ale strona działa):
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51182

EDIT: ponieważ nie wypada mi odpowiadać pod postem na AM, to odpowiem tu:  sporo osób wyprzedaje maki, bo planety są nisko ?  

To mój, to mój :D 

Ale mi niskie planety nie przeszkadzały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełącznik jest manualny. Stawiasz na dworze i studzisz. Czytaj, czekasz, aż temperatury się wyrównają.

Pytaj innych jak długo. Nie mam Maka 127 ani Newtona aktualnie. SCT8 studzi się około 1.5 - 2h. Mały Mak pewnie krócej, Newton 150/750 pewnie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypada też dodać, że studzenie zależy od różnicy temperatur. Przy temperaturach na zewnątrz takich jak teraz (10-20 stopni) mój Mak 127 chłodzi się kilkanaście minut, a SCT 8" góra 45min.

W zimie jeszcze nie wiem, ale jak przeszukiwałem fora, to przeczytałem, że Mak 127 stygnie do 30 min (w rozsądnych warunkach, tj. -5 i wyżej), a SCT 8" do 1h. Oczywiście przy dużych mrozach będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimę MAKa muszę wynieść na 1h przed obserwacjami na balkon. To był główny problem dla mnie co skłoniło mnie do przejścia na EDka. Niespodziewanie mam 3h czasu i jest ładna pogoda, a MAK nie wychłodzony. Lub odwrotnie, MAK chłodzi się od 17:00 a o 22:00 synek płacze, że nie może zasnąć... I trzeba pamiętać, żeby go z balkonu ściągnąć. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem o wystawianiu na balkon w celu chłodzenia. 

Jasne, że lepiej poza miastem. Obserwacje balkonowe mają swoje plusy. Jak ma się mało czasu lub jak ma się małe dzieci i nie można wyjść, to zawsze godzinkę przed snem można coś wyhaczyć. Księżyc, jakiś układ wielokrotny...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to z Dobsonem na balkonie czuje, że mam więcej miejsca niż z eq na stalowych nogach gdzie właśnie rozkładają się na całą szerokość balkonu i ograniczają przejście. Tak wygląda Newton 12" na Dobsonie na balkonie szerokości 100-120 w zależności od miejsca ustawienia. Na tym stoliku za 30 złotych sięgam nad barierę i może oglądać planety i Księżyc. 

Zdjęcie sprzed chwili podczas oglądania Marsa i testowania filtra Orion SkyGlow na Veilu. 

W paru słowach " da się jak ktoś się uprze" :) 

IMG_20181105_175719.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy teleskop ma jakieś wady. MAKa trzeba chodzić i nie da dużej źrenicy wyjściowej. Newton jest duży i trzeba kolimować. Achromat ma aberrację chromatycznyną. 

Z drugiej strony każdy z proponowanych da Ci dużą frajdę, jeśli tylko się "uprzesz" i będziesz z niego korzystać. 

Moja rada to: Jeśli nie masz możliwości się z kimś spotkać i pooglądać przez różne sprzęty, to kup używkę. Jak będziesz chciał zmienić, to odsprzedaż praktycznie bez straty. No chyba, że będziesz miał taki problem jak ja - mam trzy teleskopy i z żadnym nie potrafię się rozstać. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem czy jest kultowy ale żona mówi że tak, to ten :) to z Ikei i to chyba był w promocji bo kosztował grosze. Właśnie upór jest najważniejszy również wg mnie a teleskop na drugim miejscu. Używany to najlepsza opcja dla początkującego i nie tylko. Możesz testować różne konstrukcje bez straty pieniędzy.

 

Wracam na balkon :)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)