Skocz do zawartości
gaco12

Dobry pierwszy teleskop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym kupić pierwszy teleskop.

Na co mam zwrócic uwagę przy zakupie aby był dobry teleskop i nie zmarnować pieniędzy.

Chciałbym oglądać planety oraz gwiazdy.

Mieszkam w Starachowicach w bloku na 8 pietrze oraz mam balkon na południową stronę.

Jakie są potrzebne jeszcze informacje przy wyborze teleskopu ?

Proszę o pomoc w wyborze.

Dziękuje bardzo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobry teleskop do obserwacji planet i gwiazd nie będzie tani, najlepszy do tego to refraktor z optyką ED, jak na balkon to refraktor ED 80/600mm skywatcher będzie dobry, na jakimś montażu AZ4. Troszkę droższy w używkach to refraktor lepszy optycznie ED 100/900mm ale też i dłuższa metrowa tuba nie wiem czy balkonowo do ogarnięcia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aha rozumiem.

Bo ja szukam coś do 1500 zł 

Coś w tej cenie bedzie dobrego 

Chodzi mi o ddobra ostrosc i optyke

Mógłbyś cos doradzic :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie tak myslałem.

A taki teleskop w tej cenie co bys polecił.

Przeczytałem kilka tematów i dalej nie wiem bo jestem poczatkujący.

Aby mozna było zobaczyc jakies planety i gwiazdy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obowiązkowy wątek:

Przewidujesz tylko obserwacje z balkonu? Czy masz możliwość wyjechania za miasto?

Mały EDek to fajny pomysł. SCT 8" też byłby fajny do gwiazd i planet - ale nie w tej cenie.

Jeśli tylko balkon to MAK 127 na AZ4 - księżyc, planety.  Na wyjazdach pokaże jasne, zwarte DSy. 

Jeśli masz możliwość wyjazdu za miasto pod ciemne niebo to możesz rozważyć SW 120/600 - bardzo fajny do DSów, ale do księżyca i planet już nie za bardzo, bo duża aberracja chromatyczna na jasnych obiektach będzie.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na razie wiemy, że raczej należy iść w używki, bo budżet mały.

Maiłbyś motywacje, coś takiego wozić:

No i na balkon to się nie nadaje, za bardzo...

Podsumowując:

• EDek - za mały budżet
  • SCT - za mały budżet
  • MAK 127 - na balkon super, planety i księżyc super, ale nie pokaże szerokich pól
  • Achromat coś ala 120/600 nie koniecznie SW - szerokie pola i duża źrenica wyjściowa, ale aberracja chromatyczna i nie jest idealny do księżyca, czy planet
  • Newton na Dobsonie - słaby na balkon, ale pokaże najwięcej na wyjazdach. No ale ta waga i rozmiar.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy będę okropny jak zacznę zachwalać Mak 127?

(Okropny, bo właśnie chcę sprzedać moją nówkę - kupiłem coś większego.)

U mnie na balkonie sprawdza się doskonale, jest bardzo łatwy w użyciu (nie ma walki z kolimacją etc.) jest super mobilny.

Ja używałem go tak, że jak widziałem ładne niebo wieczorem, to wystawiałem na balkon (stygnie do 30 min) i gotowe. Fajnie się gościom Księżyc pokazuje :)

Niestety problem jest taki, że mgławic, galaktyk, etc. przez to nie pooglądasz. (a już na pewno nie z balkonu).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aha - w kwestii obserwacji balkonowych -> ściągnij sobie np. Stellarium i ustal, co faktycznie będziesz miał szansę obejrzeć.

Chodzi mi o to, że z niektórych balkonów widać olbrzymi kawał nieba, a z niektórych tylko mały wycinek i nie bardzo się nadają do jakichkolwiek obserwacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

SW 150/750 na EQ3-2. Tuba krótka, montaż mały, całość nie jest za ciężka. Za miastem też się świetnie sprawdzi. Oczywiście zrobisz jak uważasz. Pozdrówki:)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witaj!

Ja podszedł bym do tematu trochę inaczej.

Balkon  w połączeniu z  planetami i samymi gwiazdami to mocne ograniczanie się na pasję, w dodatku większość planet obecnie na naszej szerokości geograficznej snuje się nisko po horyzoncie co daje słaby efekt obserwacyjny, szczególnie przy większych powiększeniach.

Bezpieczny i uniwersalny zakup to coś około 10 cali na Dobsonie + 2 lub 3 różne okulary ale musiał byś powiększyć budżet do 3 tyś zł. Zabrać go za miasto na kilka godzin i pooglądać mgławicę i galaktyki.

Albo wstrzymać się z kupnem teleskopu i podejrzeć możliwości różnego rodzaju sprzętu na jakiś zlocie lub wybrać się pod ciemne niebo z kimś kto ma podobny teleskop.

Oczywiście sugestie dotyczące MAKów, SCT, ED są jak najbardziej na miejscu bo to teleskopy dobre do planet i gwiazd.

Przy zakupie używek najbezpieczniejszy jest Newton. MAK, SCT, Edeki maja bardziej skomplikowaną budowę i jeżeli trafisz na trefny model, który ma źle skorygowaną optykę to będziesz maił przeciętnie ostry obraz albo gwiazdy nie będą punktowe. Nawet oba fabrycznie nowe SCTki mogą się różnić w jakości obrazu ale generalnie to tematy na dalszy plan.

Dużo cierpliwości i opanowania.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ad program.

Ja porównywałem widok nieba z widokiem na kompie i w ten sposób ustaliłem, że widzę od (gdzieś zapodziałem kartkę na której sobie zapisałem, więc podaję w przybliżeniu) 7 do 70 stopni "w pionie" i od S do NNW (zaznaczyłem sobie dokładniej, ale to teraz bez znaczenia). Potem sprawdziłem jak będzie z widocznością planet w tym obszarze przez najbliższy rok - żeby ustalić co i kiedy jest szansa oglądać (z balkonu).

Oczywiście teraz jest marna pogoda, ale można użyć albo kompasu (ew. jako apki w telefonie), albo pierwszej lepszej apki z mapą gwiazd: Heavens Above, SkEye, itp. żeby ustalić granice pola widzenia.

--------------------

Ja w ten sposób ustaliłem, że widoczność planet nie będzie tragiczna, więc chcę sprzęt balkonowy -> w ten sposób odpadły mi pomysły typu Dobson 8"/10".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ups.... "Ad" po łacinie znaczy "Odnośnie do". Chciałem po prostu zacząć od nagłówka pt. "W temacie programu" - Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Mam SCT 8" i właśnie Maka 127 (którego sprzedaję). Maczek był świetny na początek - tak dobry, że jak pojawiła się okazja na coś lepszego (niestety istotnie droższego) to się nie wahałem (zbyt długo). Ja czasem jeżdżę pod naprawdę ciemne niebo i tam Mak byłby trochę nie w żywiole - a SCT powinien być dobry (jeszcze nie miałem szansy go tam wypróbować). 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Każdy teleskop pod ciemnym niebem jest 'w swoim żywiole' ?

Ale rzeczywiście Mak 127 ma małe pole i pod tym względem jest słaby. 

Ale na początek - jakie masz niebo na tym balkonie? Czy widzisz Drogę Mleczną? 

Jeśli nie, to chyba tylko Mak 127 w tym budżecie. 

Z planetami to zapomnij, za nisko są aktualnie. Księżyc zostaje z tej kategorii. Ale ile można patrzeć na Łysego ?

Poza tym makiem 127 możesz oglądać gromady, układy podwójne i w zależności od nieba trochę innych obiektów, im niebo ciemniejsze, tym więcej. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Balkon mam południowy i gwiazd zawsze jest u mnie bardzo duzo.

Oraz nawet planety jakies widze gołym okiem bo swieca jasno.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmmm. Kupiłem zadziwiająco tanio, więc nie wiem, czy wypada podawać cenę, ale ok. 2500 (za samą tubę). Do tego potrzebny statyw (muszę dokupić - ok. 1000 pójdzie). Dokupiłem też trochę okularów, szukacz itp. (kolejne 1000zł).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja walczyłem Synta 8 na balkonie i trochę jaśniejszych obiektów udało się wyłapać oraz będziesz miał sprzęt dobry w teren. W tym budżecie to używana Synta 8 pełna tuba lub Flex i jeden lepszy okular. Tylko to kawał dość dużego i ciężkiego sprzętu  Ewentualnie proponowane wcześniej SW 150/750.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Masz racje bardzo duzo jest fajnych miescówek :)

i to na wsi na górkach jest takie piekne miejsce w Wąchocku ciemno i wszystko pieknie na około widac

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Piotr11 napisał:

SW 150/750 na EQ3-2. 

Nie proponowałem, bo nie wiem czy do zdobycia w tym budżecie. Ale oczywiście lepsze od 120/600.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A i jeszcze jedna porada - nastaw się, że co byś nie kupił, to za moment będziesz chciał dołożyć jakieś pieniądze: a to na lepszy szukacz, jakiś okular, zmiana kątówki, itd. Zatem jeśli budżet jest nierozciągliwy, to sugeruję zostawić sobie jakiś zapas.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, gaco12 napisał:

Szerokosc to z 4 m a długosc to z 1m do przodu

Mój 3,5x1m. Pod 8-mke pokładałem podstawkę własnej roboty składającej się z 3-ch płyt wiórowych tak żeby móc operować trochę ponad płytą balkonową.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, gaco12 napisał:

Szerokosc to z 4 m a długosc to z 1m do przodu

Czyli z polskiego na nasze:

długość: 4m

szerokość: 1m

Będzie niewygodnie z newtonem 8" F6. 

Nie polecam montażu EQ, z różnych względów, także z tych około-szerokościowych... Montaż AZ jest po prostu łatwy i wygodny w obsłudze. Z tych montaży AZ4 i do refraktora i do Mak'a nada się znakomicie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta