Skocz do zawartości

Po północy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się w końcu znaleźć chwilkę, by przeczytać Twoją relację... A teraz czuję się, jakbym skończyła dobrą książkę. Stworzyłeś piękną opowieść, przeniosłeś mnie w całkiem inny, magiczny świat, tworząc w mojej głowie niesamowite obrazy i sceny rodem z jakiejś powieści fantasy.
Gdzieś na początku, przesuwając wzrok po kolejnych wersach, w głowie pojawiła mi się myśl w stylu "Wow, ten fragment jest niesamowity, jak to zostało tu cudownie ubrane w słowa". A potem pochłonęłam kilka kolejnych zdań, które zaowocowały takimi samymi stwierdzeniami. I tak w kółko. Zawarłeś tu tyle pięknych i niezwykle pomysłowych porównań, metafor, momentami wręcz filozoficznych myśli...
Nie wiem co więcej mogę powiedzieć, bo mam wrażenie, że co bym tu teraz nie napisała, będzie niczym wobec tej historii. Chyba muszę sobie ją gdzieś zapisać. 
Dziękuję :) 

  • Like 2

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olu, to ja dziękuje! Nawet nie wiesz, jak się cieszę, czytając takie słowa :) Wiem, że opis zabiera sporo czasu, więc podwójnie się raduję - że da się to przełknąć i że się podobało. Miałem wiele obiekcji, by wrzucić to, co wyszło z tych luźnych notatek i obserwacji - zdawałem sobie sprawę, że obiekty, które się przewijają są oklepane, opisy rozwlekłe, a luźne notatki nie są stricte obserwacjami przez dany sprzęt, ale bardziej widokami gołoocznymi i zjawiskami. Twoje słowa są ogromnie motywacyjne - dzięki!

PS. Mimo wszystko postaram się pisać relacje bardziej merytorycznie, zwięźle i na temat. Ogólnie mój problem z opisem obserwacji często polega na walce między chęcią podzielenia się wszystkim, co dotyczyło sesji, a tym, co w istocie powinienem opisać i co będzie strawne, czyli konkretach i co najwyżej odrobinie dodatkowych opisów.

PPS. Czasem zastanawiam się, czy tylko u nas jest ten zwyczaj opisywania relacji z obserwacji, czy za granicą też tak się rozpisują? I kto to zapoczątkował na polskich forach? Osobiście, zanim jeszcze byłem na jakimkolwiek forum, już czytywałem opisy co niektórych osób i muszę przyznać, że w pewnym stopniu one także przyczyniały się do tego, że sam zacząłem obserwować niebo, Astronomia zaś nie pozostała tylko jedynie głęboko zakorzenionym od dzieciństwa zainteresowaniem bez praktykowania w polu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2018 o 13:06, Damian P. napisał:

PPS. Czasem zastanawiam się, czy tylko u nas jest ten zwyczaj opisywania relacji z obserwacji, czy za granicą też tak się rozpisują? I kto to zapoczątkował na polskich forach? Osobiście, zanim jeszcze byłem na jakimkolwiek forum, już czytywałem opisy co niektórych osób i muszę przyznać, że w pewnym stopniu one także przyczyniały się do tego, że sam zacząłem obserwować niebo, Astronomia zaś nie pozostała tylko jedynie głęboko zakorzenionym od dzieciństwa zainteresowaniem bez praktykowania w polu.

To jest dobre pytanie. W prawdzie nie przeglądam za dużo zagranicznych for, ale jedyne relacje, na jakie tam trafiałam, były prostymi opisami w stylu "widziałem to a tamto, wyglądało tak a tak", bez większych uniesień artystycznych, że tak to ujmę. 
Kiedy zaczęłam przeglądać forum jakoś w 2013/14 roku też czytałam już jakieś relacje, a do publikowania własnych wrażeń obserwacyjnych skłonił mnie konkurs wizualny dla początkujących, jesienią 2014 bodajże to było, chociaż prywatnie w notatniku obserwacyjnym swoje zachwyty nad zaliczonymi obiektami opisywałam już od 2013 roku :) Faktycznie ciekawe kto dał temu początek, może czas przejrzeć stare wątki i znaleźć pioniera :P 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2018 o 13:06, Damian P. napisał:

...PPS. Czasem zastanawiam się, czy tylko u nas jest ten zwyczaj opisywania relacji z obserwacji, czy za granicą też tak się rozpisują? I kto to zapoczątkował na polskich forach?...

Co starsze kwieciste opisy z dawnego Astroforum (obecnie Astropolis) w wykonaniu wciąż się udzielających gwiazdogawędziarzy, w tym niżej podpisanego:

https://astropolis.pl/topic/31315-alert-przedwiosenny/

https://astropolis.pl/topic/39052-dwie-noce-w-okolicach-nowiu/

https://astropolis.pl/topic/42123-lornetkowe-żniwa/

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janko napisał:

Pff, moje żniwa starsze o dwa lata :P 
A tak na poważnie, te relacje jakoś - z mojego punktu widzenia - były od zawsze (czytaj: przed 2008 rokiem), choć niektóre rozsiane po blogach. Ale jedną z pierwszych kopalni relacyjnych były dla mnie bez wątpienia Astronoce.

PS łomatko, ale kwiatuszek! Barnard 143 w lornecie, AD 2004 :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2018 o 13:06, Damian P. napisał:

I kto to zapoczątkował na polskich forach?

Podumałem chwilę nad tematem i mam wrażenie, że to była praca kolektywna (przynajmniej z mojego punktu widzenia).

Polaris pokazał, że warto pisać precyzyjnie i rzeczowo.
Yossarian, że warto pisać z dowcipem.
Janko - że warto pisać pięknie. 

Nieoceniony był też konkurs wizualny, szczególnie jego pierwsza edycja.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Panasmaras napisał:

...Polaris pokazał, że warto pisać precyzyjnie i rzeczowo.
Yossarian, że warto pisać z dowcipem.
Janko - że warto pisać pięknie...

No a niejaki PM - że warto to wszystko robić jednocześnie :))

  • Like 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Podumałem chwilę nad tematem i mam wrażenie, że to była praca kolektywna

Przeglądałem parę dni temu na szybko fora pod tym kątem i też odniosłem takie wrażenie, w każdym bądź razie nie w sposób wskazać głównego sprawcę. Ale ostatecznie, to chyba właśnie Astronoce wiodą pod tym względem prym. Chyba, że są jakieś starsze opisy gdzieś w necie :)

W dniu 23.11.2018 o 23:22, Ciekawska napisał:

chociaż prywatnie w notatniku obserwacyjnym swoje zachwyty nad zaliczonymi obiektami opisywałam już od 2013 roku :)

Chyba zaczynaliśmy mniej więcej w podobnym czasie;p Swoje pierwsze pięć obiektów złapałem jakoś na przełomie 2012-2013, potem miałem przerwę i od sierpnia 2013 zacząłem już na dobre obserwować niebo:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)