Skocz do zawartości

mój teleskop - prośba o radę


gregory

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,, jestem tu zupełnie nowy. zarówno na forum jak i w temacie obserwacji nieba.

Stałem się jednak szczęśliwym posiadaczem teleskopu i na początek bardzo proszę Was o opinię na temat tego sprzętu.

Jest to TELESCOPE F70076 (Focal Length 700mm; Aperture 76 mm)

udało mi się go poskładać i ... co dalej?

Ale na początek bardzo proszę o opinie czy tym sprzętem zobaczę cokolwiek czy raczej jest to prymitywna zabawka. Bede tez wdzieczny za podpowiedzi gdzie szukać instrukcji o tym, jak zacząć używać ten teleskop, bo jestem zielony. Sam teleskop jest prezentem.

Już dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pogoda nie sprzyja, więc nie podglądasz. Sam teleskop niby ma nie najgorsze parametry, ale to chyba zabawka, niemniej popróbuj. Masz dość ciemny teleskop, więc księżyc powinien być dobrze widoczny. Na planety niestety w Polsce nie ma warunków. Co do znajdowania obiektów polecam tabelę Wimmera i Stelarium (progtam darmowy) do lokalizowania obiektów. Powiedz tylko coś o jakości twojego nieba. Czy mieszkasz w mieście, czy widzisz dużo gwiazd nocą. Pobierz Stelarium i potem podlinkuję tabelę Wimmera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma. Gwiazdy zobaczysz i planety też. Ale jakość tego obrazu nie powali, no chyba, że cię zawiedzie aż tak bardzo. Proponuję spróbować mimo wszystko. Jeśli cie to nie odstraszy to znaczy, że jest w tobie więcej astronoma niż miłośnika. To tylko technologia. Lepsza lub gorsza. Teraz będziesz mógł sprawdzić czy naprawdę można zobaczyć przez teleskop więcej niż widza tylko nasze oczy. Galileusz nie miał nawet tego co Ty masz teraz. Więc nie wolno sobie odpuścić.

Z powiększeniami nie szalej. Przydałby się lepszy okular niż tam jest na wyposażeniu. Jakiś SP 20mm. Ale i tym co masz będzie ok. Statyw może cie wkurzać. Ale na to poradzisz tylko wymianą na inny lepszy. To w przyszłości. Na pierwszy ogień niech idzie Księżyc. Nauczysz się celować nim w obiekty. Za kilka dni będzie go widać na zachodzie nawet za dnia. Potem zaraz wieczorem masz Marsa, ale tu niewiele da się zobaczyć nawet dużo lepszym sprzętem. Na niebo wspina się Andromeda z M31. To dobry obiekt dla lornetki i takiego sprzętu też. Możesz jeszcze Saturna upolować, ale bądź cierpliwy. Planety wymagają dużych powiększeń, by konkurować ze zdjęciami w sieci i prasie. Ale zobaczyć na własne oczy znaczy więcej niż na wszystkich obrazkach świata.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. cieszy mnie to, co mam. na początek wystraczy, by obejrzeć księżyc chociaż. Ale powiedzcie mi błagam jak zacząć to używać. wszystko skręcone, lae nic przez to nie widzę. Wybaczcie, ale ze mnie całkowity laik. każda rada cenna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz , że cud jest cokolwiek coś zobaczyć tym sprzętem . Włóż do wyciągu okularowego okular o najdłuższej ogniskowej jaki posiadasz .

Wyostrz ostrość na gwiazdach i gotowe .

Jak znajdziesz Plejadki tudzież Wielką Mgławice w Andromedzie które to akurat mamy na niebie to już będzie sukces .

Daj  znać o postępach w obserwacjach .

 

 

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, gregory napisał:

Dzieki za odpowiedzi. cieszy mnie to, co mam. na początek wystraczy, by obejrzeć księżyc chociaż. Ale powiedzcie mi błagam jak zacząć to używać. wszystko skręcone, lae nic przez to nie widzę. Wybaczcie, ale ze mnie całkowity laik. każda rada cenna.

Oj, ciężko będzie.

Największym problemem jest montaż i szukacz,sama tubka to nic złego,ale ten montaż to tragedia,a zgranie szukacza z widokiem w teleskopie graniczy z cudem.Ciężko będzie rozkminić ten montaż,najlepiej poszukaj filmików na YT,ewentualnie dzwoń do mnie - 511704194.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz 2 ,tak na szybko

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi się wypowiadać co do konkretnej jakości tego sprzętu. Ale jak nie idzie to zacznij od:

-zmontuj, żeby miało ręce i nogi

-nakieruj na obiekt naziemny ale duży i dalej oddalony i kręć na na wyciągu okularowym aż coś się pojawi

-potem przerzuć się na księżyc i jaśniejszą gwiazdę

Na razie daruj sobie M42 a w szczególności M31 w Andromedzie bo w twoich warunkach z tym sprzętem i doświadczeniem to tylko ledwie jaśniejsza chmurka bez szczegółów i bez granic odcinających jakiś detal więc szanse, że nic nie zobaczysz.

Możliwe, że coś jest poważniej uszkodzone i cały wysiłek i nasze sugestie na marne. Wtedy pozostaje ci pomoc kogoś kto choć trochę siedzi w temacie lub wizyta w jakimś najbliższym sklepie z działem astronomii.

Dzwoń śmiało w razie potrzeby tel. 668-106-953

Powodzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

taki piękny ksieżyc, a ja nie umiem obserwować. co mogę zrobić. sprzęt skręcony prawidłowo. według wszelkich instrukcji. przez szukacz znalazłem księżyc, ale przez okular juz go nie widac. jedynie ciemność.

W zestawie mam tak opisane okulary:

-1.5 x erecting eyepiece

2 x barlow

oraz

sr 4mm

H12,5mm

H20mm

 

coi z czym łączyć, przez co patrzyć? jestem cierpliwy, ale juz mnie to wkurza. czy ten teleskop w ogóle do czegoś sie nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcia jak masz to poukładane (jak nie możesz wstawić załączników to przez jakiś zewnętrzny portal np. Google drive)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wstaw zdjęcie co masz powkładane do wyciągu w trakcie obserwacji. Wtedy będzie można stwierdzić co jest nie tak.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, gregory napisał:

a w ogóle tym co jest na zdjeciach można cos zobaczyć ciekawego? czy to raczej zabawka

Dla nas to telepek na pograniczu zabawki,ale coś tam zobaczysz.

Do wyciągu wsadź  tylko okular 25 mm,znajdź w nim Księżyc i wtedy ustaw go na środku w szukaczu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś posadził to na lepszym montażu to na pewno byłoby lepiej. Być może nie ostrzy jak wkładasz na raz soczewkę odwracającą, barlowa i okular, bo tor optyczny jest zbyt długi. Zrób jak radzi kolega - włóż tylko jeden okular 25 mm i spróbuj złapać ostrość na Księżycu.

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)