Skocz do zawartości

Okulary do SW 120/1000


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie taki pomysł, żeby sprzedać zestaw okularów GSO jakie posiadam i kupić jakieś dwa lepsze ( ale bez szaleństw cenowych ) okulary do achro 120/1000. Mam już dwucalowego barlowa GSO 2x ED więc dwa okulary powinny w zupełności wystarczyć - coś ponad 30mm i  jakiś 12-14mm który z barlowem pozwoliłby popatrzeć z większym "powerem" na Łysego i planety. Z dłuższych myślałem o asferykach 31 lub 36mm albo SWAN 33mm, z krótszych to nie wiem który dobrze by współpracował z takim zestawem. Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec SWANa 33mm mam i w MAKu 127 sprawdza się idealnie, w SW 120ED f/7.5 dobrze, ale na brzegach już było widać, że nie jest już idealnie, a w moim AT72ED f/6 brzegi obrazu były po prostu słabe. Kupiłem właśnie ES 30mm, który sprawdza się także w światłosilnych teleskopach. Przy światłosile Twojego teleskopu SWAN 33mm powinien się sprawdzić. I jakość do ceny w tym przypadku jest bardzo dobra. Tu masz obszerne review: SWAN.pdf. Patrząc na to review to SWANa 15mm raczej bym nie kupował. zresztą, jak chcesz używać barlowa 2x to to chyba nie ma sensu ... ?
Rozważam sprzedaż swojego SWANa - jeśli chcesz możemy się dogadać i wyśle Ci go niezobowiązująco do testów. 

Jeśli chodzi o krótszą ogniskową to mogę polecić Baader Classic Ortho. Mimo, krótkiego odstępu od źrenicy są to według mnie okulary bardzo wygodne. Masz BCO 10mm, który będzie u Ciebie dawał źrenicę wyjściową 1.2mm i powiększenie x100. BCO 6mm to już chyba takie maksimum - źrenica wyjściowa 0.7mm (poniżej bym nie schodził) i powiększenie ponad x165. Te parametry wyglądają bardzo przyzwoicie. Trzeba sobie tylko jasno powiedzieć, że pole tych okularów jest małe i wynosi 52*. Mam cały komplet BCO i jestem z nich bardzo zadowolony i na pewno Ci ich nie pożyczę, bo używam na każdej obserwacji. :P

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWAN 33mm wydaje się być  dobrym wyborem, ze 120/1000 da 2,4* pola przy 4mm źrenicy. Wchodzi w grę jeszcze asferyk 36mm ale w sumie jest droższy, niewiele więcej da pola 2,6* i większą źrenicę 4,3mm.

Jeżeli rozważasz sprzedaż SWANa to podaj cenę - w pożyczanie się nie bawię bo w życiu różnie bywa. Musiałbym też sprzedać zestaw swoich okularów, mam w małej walizce okulary GSO 6mm, 12mm, 25mm, 32mm, oraz 15SV i 20SV plus barlow 2,5. Jak znajdę czas to zrobię zdjęcia i wystawię ogłoszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ESy to 82 lub 100 deg. Nie ma sensu inwestować w te o mniejszym polu. 

Równie dobre są Maxvision. 

Albo okulary 100 stopniowe: Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. To są świetne okulary z dużym polem. Mam 3 różne ogniskowe i bardzo sobie chwalę. 

Czasami na giełdach pojawiają się stare Naglery. Na nie także warto polować. Mimo tego, że wiekowe, są niesamowite. Lepsze od okularów wymienionych wyżej. Mam np 13mm. W tym samym czasie miałem ESa 14mm. Oba oczywiście 82deg. W teorii. Bo Nagler 13mm miał wyraźnie większe pole niż ES 14mm. O transmisji i kontraście nie wspomnę. Naglery to najlepsze okulary przez które patrzyłem. Nie znam obrazów dawanych przez Ethosy czy Doctery. 

Całkiem dobre szkła to stare Antares'y. Przyzwoity obraz dają Luminos'y. Jednak w moim odczuciu są trochę słabsze od ES-ów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary Lunt i ES 100*, to już cena prawie jak za rafraktor...A kolega Przemek_K  napisał...

W dniu 7.11.2018 o 09:41, Przemek_K napisał:

kupić jakieś dwa lepsze ( ale bez szaleństw cenowych )

Mam zestaw okularów  ES, o polu 62* i 82*. Bardzo dobrze się spisują w NT 150/750 F5, MTO 100/1000 F10 i TS ED APO 80/760 F7. Mogę je smiało polecić, a cena używanych, oscyluje w granicach 500-600 zł. Dla mnie są to juz okulary docelowe. No chyba, że wygrałbym wiekszą sumke w Lotto, to zmieniłbym cały sprzęt. ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrisQ napisał:

Okulary Lunt i ES 100*, to już cena prawie jak za rafraktor...A kolega Przemek_K  napisał...

Mam zestaw okularów  ES, o polu 62* i 82*. Bardzo dobrze się spisują... ?

I stare Naglary można trafić na giełdzie za 500-600zł a niewiele więcej za Lunty 100 stopni. A warto moim zdaniem. Dlatego to napisałem, różnie bywa... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek_K napisał:

A jak jest z osiowością patrzenia w takich szerokich okularach 82* i więcej??

W moich ES30mm, ES18mm i ES11mm (wszystkie 82*) nie miałem, żadnego problemu z nieosiowym patrzeniem. Szczególnie w 30mm jak czegoś szukałem na ostatnich obserwacjach na niebie często patrzyłem nieosiowo, bo intuicyjnie człowiek stara się spojrzeć bardziej z boku. :)

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z nieosiowym patrzeniem ani w ESach ani w okularach 100 stopniowych typu Lunt i podobnych ani w Naglerach które posiadam. 

Niekiedy ludzie ludzie narzekają na mały ER w ESach, ale przecież to nie Ortho, o niebo wygodniej. Ja nie mam z tym problemów. 

EDIT: osobiście zetknąłem się z problemem z osiowością patrzenia głównie w sarych erflach czy LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)