Skocz do zawartości
Lukasz83

Refraktor Bresser Messier AR-152S Petzval

Rekomendowane odpowiedzi

Od siebie - w ramach reklamy - dodam tylko, że to super sprzęt do szerokich pól DS

Dodatkowo w 5 minut można wyciągnąć reduktora petzvala i mamy ogniskową 1200 z mniejszą aberracją chromatyczną - super do bino.

Jak ktoś chce to można też teleskop (bez cięcia) przerobić na teleskop słoneczny :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak z ciekawości... Czy po usunięciu układu Petzvala trzeba dorabiać jakiś element przedłużający tubę? Raczej tak bo przecież wydłuży się ogniskowa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, Lukasz83 napisał:

Dodatkowo w 5 minut można wyciągnąć reduktora petzvala i mamy ogniskową 1200 z mniejszą aberracją chromatyczną - super do bino.

Czyli mamy dwa teleskopy w jednym, jeden do DS drugi do US :)

Tylko czy ta tuba nie jest przypadkiem za ciężka na AZ4? Przecież to waży chyba z 9kg.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, _Wojtek_ napisał:

Tak z ciekawości... Czy po usunięciu układu Petzvala trzeba dorabiać jakiś element przedłużający tubę? Raczej tak bo przecież wydłuży się ogniskowa.

Ja wkładam przedłużkę 5cm + kątówka i wysuwam wyciąg na około 5cm

I jest ok. Winiety też nie ma wtedy - sprawdzone i przeliczone. Oczywiście wszystko zależy od co wkomponujemy w wyciąg ale nic tam nie trzeba przedłużać. Wystarczy extender.

4 minuty temu, astrobonq napisał:

Czyli mamy dwa teleskopy w jednym, jeden do DS drugi do US :)

Tylko czy ta tuba nie jest przypadkiem za ciężka na AZ4? Przecież to waży chyba z 9kg.

U mnie jeździł kiedyś na EQ5 i było git. Obecnie na EQ6 bez zająknięcia oczywiście.

A azymutalami się nie bawiłem :) Tuba faktycznie jest dość ciężka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak już tak spamujemy ( :P ) - jak wygląda kwestia aberracji ? Łukasz, po wyjęciu reduktora, patrzyłeś na US ? Jak wypada ten refraktor do ED ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 minuty temu, astrobonq napisał:

AZ4 faktycznie ledwo daje radę z Bresserem, drgania są dość długo tłumione. Montaż znacznie lepiej radzi sobie ze Sky Watcher'em 150/750 - jednak to lżejsza i krótsza tuba.

17 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ja wkładam przedłużkę 5cm + kątówka i wysuwam wyciąg na około 5cm

I jest ok. Winiety też nie ma wtedy - sprawdzone i przeliczone. Oczywiście wszystko zależy od co wkomponujemy w wyciąg ale nic tam nie trzeba przedłużać. Wystarczy extender.

Masz wyciąg 4" czy 2,5"?

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
21 minut temu, _Wojtek_ napisał:

Masz wyciąg 4" czy 2,5"?

Wyciąg jest taki jak na tym zdjęciu, ale refraktor mam już nowszy, taki jak Twój :)

post-33728-133877770354.jpg

35 minut temu, Karol_C napisał:

Jak już tak spamujemy ( :P ) - jak wygląda kwestia aberracji ? Łukasz, po wyjęciu reduktora, patrzyłeś na US ? Jak wypada ten refraktor do ED ?

Do ED wypada słabiej - aberracja jest widoczna. Ale jest zdecydowanie mniejsza niż przy f/5 :)

PS: poproś później kogoś z administracji o posprzątanie bo to co robimy nie przystoi w wątku zakupowym ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 minut temu, Lukasz83 napisał:

Wyciąg jest taki jak na tym zdjęciu, ale refraktor mam już nowszy, taki jak Twój :)

PS: poproś później kogoś z administracji o posprzątanie bo to co robimy nie przystoi w wątku zakupowym ;)

Wyciąg wygląda na czterocalowy. Ciekawe czy w moim też by ostrzyło bez przedłużania tuby.

Może Panas się zlituje i posprząta 🙂 Ale najlepiej przenosząc część postów do nowego wątku - szkoda marnować tyle informacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Czy ponowne zamontowanie układu Petzvala też jest takie szybkie i bezproblemowe? Chodzi mi o to czy po tej operacji obraz może ulec pogorszeniu.

Podobno można też przesunąć Petzvala bliżej wyciągu zwiększając nieznacznie ogniskową - po tej operacji bino ostrzy bez barlowa. Pisał o tym na sąsiednim forum kolega Franek.

15 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Jak ktoś chce to można też teleskop (bez cięcia) przerobić na teleskop słoneczny :)

Czy mógłbyś napisać o tym coś więcej? Na czym konkretnie taka przeróbka polega?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, _Wojtek_ napisał:

Czy ponowne zamontowanie układu Petzvala też jest takie szybkie i bezproblemowe? Chodzi mi o to czy po tej operacji obraz może ulec pogorszeniu.

Podobno można też przesunąć Petzvala bliżej wyciągu zwiększając nieznacznie ogniskową - po tej operacji bino ostrzy bez barlowa. Pisał o tym na sąsiednim forum kolega Franek.

Czy mógłbyś napisać o tym coś więcej? Na czym konkretnie taka przeróbka polega?

Zamontowanie Petzvala jest bezproblemowe - jest on przykręcony na 3 śrubach i wchodzą one dość ciasno w oprawę korektora więc całość nie jest luźna i siedzi praktycznie tak samo jak przed demontażem. Oczywiście wcześniej oznaczyłem kierunek montażu żeby później założyć korektor dokładnie w tej samej oreintacji.

Różnic w obrazie (powiększenia do 100x) nie zaobserwowałem. U mnie Petzvala nie da się przesunąć - jest tylko jeden sposób jego zamontowania i nie da się inaczej bez przeróbek.

Co do teleskopu słonecznego - przeróbka jest bardzo prosta - wstawiłem tylko filtr ERF w oprawie do środka tuby - oparł się o pierwszy "bafel" licząc od wyciągu. Reszta systemu słonecznego (etalon i filtr blokujący) znajdują już się w wyciągu (bezinwazyjny montaż na 2'' nosku). Tutaj fotki i jak Cię temat ciekawi to polecam przejrzeć od początku :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta