Skocz do zawartości

Teleskop do 500zl


Junkers88

Rekomendowane odpowiedzi

Mars powiadasz ... więc napiszę to jeszcze raz. Obserwacje Marsa są trudne i wielkość jednak ma znaczenie 

Paul G. Abel "Visual Lunar and Planetary Astronomy" 

"Mars is a somewhat difficult object to observe. As we have seen, the two different types of opposition bring about different problems. At perihelic oppositions the apparent disk size can reach 25", but the planet is hopelessly low down in the south for northern hemisphere observers. At aphelic oppositions the planet is high in the sky, but the disk size may not get much beyond 14". The oppositions either side of these tend to be the best ones for northern hemisphere observers. It is also true that Mars only really lends itself to close up study with medium to large telescopes. A small telescope (up to 150 mm, say) is unlikely to show much detail until a month or so before opposition (and then for about a month afterward). If you have access to a telescope larger than 150 mm, this will greatly lengthen the time you can spend watching the planet. It is best to start your observations of Mars when the planet reaches a size of 6". This means you can follow the planet for many months of the year. Obviously we want to follow the planet for as long as possible, as Mars undergoes many seasonal changes that need to be tracked and recorded. Mars tolerates magnification rather well, and you should be able to use a power of 400 × with a 200 mm Newtonian. Indeed during the 2011?2012 opposition, there were some excellent seeing conditions and I was able to use a power of × 500. Of course such conditions are rare, and in general powers between × 250 and × 320 are adequate for serious visual work. Before going out to the telescope, it is worth consulting WinJUPOS to find out what features ought to be present on the Martian disk. However it is worth interjecting a note of warning here. There is a real difference between expecting to see something and seeing something expected! This means we must be constantly careful that we are not observing and drawing exactly what we expect to see. Every time we observe a planet, we must put aside all preconceptions, and observe and record as honestly and objectively as possible."

20 minut temu, Junkers88 napisał:

Budżet mam nie elastyczny?

16 minut temu, Junkers88 napisał:

No a o tych parametrach 80/400nie mogę znaleść na azymutalnym

Nie rozumiem dlaczego jak masz nieelastyczny budżet to szukasz zestawów i do tego nowych?

Jak nie chcesz kupić Newtona na Dobsonie, albo do niego dozbierać (mimo, że to jest najlepsza opcja) to ja na Twoim miejscu bym szukał oddzielnie tuby i oddzielnie montażu, no i obowiązkowo czegoś używanego. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie jesteś pewny kontynuacji astrohobby, chcesz patrzeć w niebo i masz ograniczony budżet?

Czemu nie kupisz lornetki? 

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio, dobrze, szybko to tak odnosi się bardziej do okularów astronomicznych z tego co pamiętam :) gdzie "szybko" oznacza światłosilny teleskop.  Reszta się zgadza, jak ograniczony budżet to szuka się używek i nie zagladaj na allegro bo o ile można tam kupić komplet pościeli i filtr do samochodu to takich rzeczy jak teleskop ja bym tam nie szukał. Przejrzyj gieldy tu, na astromaniaku i na astropolis i czekaj na okazję. 

Albo kup lornetkę.

Ewentualnie zostaje olx.pl gdzie są czasami fajne okazję. Jest chyba 90/900 w Lublinie za 300 zł na jakimś trzesacym się montażu i bez okularów ale te dokupisz sobie na spokojnie tanio bo wpisują się w zasadę "tanio i dobre" bo teleskop nie jest "szybki" :)

Sam miałem go ojcu kupić do Księżyca i Saturna/Jowisza ale ciężko mu rozstać się z pieniędzmi ;)  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Junkers88 napisał:

A czemu lornetka z soczewką 60mm

Ma być lepsza od refraktor 80mm

"Cosmic Challenge - The Ultimate Observing List for Amateurs" Philip S. Harrington

"I've long preached that, when it comes to stargazing, two eyes are better than one. Using both eyes is not only more relaxing than squinting through a conventional telescope, it also has a more natural feel to it. Beyond the aesthetic appeal, ophthalmological studies prove that binocular vision increases the observer's perception of challenging objects. This effect is referred to as binocular summation. Depending on the type of object being viewed, the brain processes up to 40% more information using both eyes than just one. The studies show that the improvement stems from how our brains process the information received from our eyes. The reason for this is actually two-fold. First, with two signals, any ?noise? occurring along one stream will be canceled out by the second stream, thereby improving perception. The second advantage is that, when some of the cells in the brain's visual cortex receive two almost identical signals simultaneously, they show a greater level of activity than simply doubling that from one eye alone."

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo będziesz mógł szybko i sprawnie przemieszczać się po firmammencie niebieskim w swoich obserwacjach i przy okazji dobrze poznasz nocne niebo. Bo widok będzie bardzo plastyczny, wyraźny i przy okazji dobrze zorientujesz się w nocnej nawigacji nieba co się później przyda w  obserwacjach teleskopowych. Bo leżak weźmiesz pod pachę i za 2 minuty będziesz leżał w nowym miejscu obserwując inny kawałek Kosmosu. No i na koniec - bo masz mały budżet i za 500 złotych to Ty teleskopu  ( całość zdatna do obserwacji ) nie kupisz.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Junkers88 napisał:

No dobra lornetkę mam za free

Rozumiem, że możesz mieć lornetkę za darmo - no to super. A jaką masz tą lornetkę?

17 minut temu, Junkers88 napisał:

A gdybym miał budżet ×2??

Pytasz co byśmy polecili, gdybyś miał 1000zł na teleskop?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry montaż azymutalny, ALT-AZ na stali.  Był na którymś z forów za około 500 złotych. Do tego refraktor 102/1000 - ( zębatki ) to około 500 - 700 złotych i do tego jakiś budżetowy okular w granicach 11 milimetrów ( 100 złotych ). Na początek wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta lornetka jak najbardziej nadaje się na początek. Może "problemem" są Twoje oczekiwania. Nawet niewprawnym okiem powinieneś w miarę dobrych warunkach zobaczyć coś takiego: https://www.cloudynights.com/gallery/image/4532-m31-sketch-with-10x50-binoculars/ 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy miejsca obserwacji i zaświetlenia, czasu jaki dałeś sobie na adaptację wzroku, doświadczenia, itd... Z każdą obserwacją wygląda lepiej. 

Dałem Tobie w tym wątku linka. Możesz spróbować kilka łatwych obiektów odnaleźć za pomocą tej lornetki, będzie o wiele łatwiej w przyszłości z teleskopem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Junkers88 napisał:

No ale mam jeszcze jedno pytanie i pewnie was zdenerwuje No ale nie rozumiem tego że jakaś lornetka 

Może być lepsza od teleskopu  ?

I ta długa odpowiedź w języku angielskim zrozumiałem co trzecie słowo czyli prawie nic 

Generalnie główną zaletą lornetki jest szerokie pole widzenia, które świetnie sprawdza się przy nauce nocnego nieba oraz obserwacji gromad otwartych np.  takich jak Plejady czy Hiady. Dodatkowym atutem jest mobilność/poręczność.

Lornetka ma swoje "wady" w postaci braku dużego powiększenia, ale nie po to w końcu lornetki wymyślono. Jeśli chodzi o planety, to cóż wypadają one raczej b. słabo i oszałamiających szczegółów tutaj nie uświadczysz. W mojej 10x50 Mars to czerwona kropka a Saturn to jajkowata kropka.

Pozwolę sobie tutaj zamieścić fragment książki "Niebo przez lornetkę" autorstwa P. Moor'a (mam nadzieję, że nie zostanę za to zlinczowany :) ),  może jakoś rozjaśni to kwestię tego co w lornetce możemy zobaczyć. Oczywiście przy obserwacjach należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak czystość powietrza, zanieczyszczenie światłem czy posiadany sprzęt. Podejrzewam, że autor książki swoje obserwacje raczej prowadził w warunkach idealnych :)

Od 1,5 miesiąca obserwuję nocne niebo w 10x50 i jestem zadowolony, a jakiś super warunków nie mam (Śląsk). W doborze teleskopu nie pomogę, bo najzwyczajniej się na tym nie znam, ale jako początkująca osoba cieszę się, że zacząłem właśnie od lornetki a nie teleskopu.

1.jpg

2.jpg

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51526

Pisz czym prędzej do autora ogłoszenia i spotkajcie się w połowie drogi bo masz chyba do niego niedaleko.

W tej cenie jest to bardzo dobry zakup.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Junkers88 napisał:

A synta 6"  to nadaje się do czegoś bo oczywiście że ja noob i jedynie przez lornetkę patrzyłem

W porównaniu do tego co Ty proponowałeś - na pewno. Szczególnie, że @wojt0000 proponuje Tobie zakup od użytkownika, który jest aktywny na forum od lat. Jeśli na prawdę blisko siebie mieszkacie to to jest okazja. 

2 godziny temu, Junkers88 napisał:

I ta długa odpowiedź w języku angielskim zrozumiałem co trzecie słowo czyli prawie nic 

Kolega @Foton dał Tobie odpowiedź z praktycznego punktu widzenia. Ja starałem się to zrobić z punktu widzenia naukoweo. Nie będę cytował innych książek w takim razie, ale zrobię małe podsumowanie. Jeśli chodzi o obraz jaki widzimy, to składa się na niego: instrument optyczny, oko jako receptor i mózg który interpretuje sygnały z oka. To co ja cytowałem oznacza, mniej więcej tyle: Mózg o wiele lepiej sobie radzi z dekodowaniem informacji z obu oczu na raz. (działa tak od urodzenia) Przetwarza w ten sposób o 40% więcej informacji niż gdzy patrzysz jednym okiem i potrafi bardziej efektywnie wyeliminować szum. 

Ponadto w wielu publikacjach poczytasz jak ważne jest zebranie doświadczenia, nauka metody zerkania i czas spędzony na obserwacji danego obiektu. Myślisz, że ktoś kto robił szkic, co zamieściłeś to spojrzał na M31 przez 30 sekund czy obserwował ją jedną lub dwie godzinki? A Ty jak długo obserwowałeś ten obiekt? Poniżej szkice Stephena Jamesa O?Mearay, który pokazuje jak zmienia się postrzeganie szczegółów wraz z wydłużonym czasem obserwacji. Ten Pan, robiąc szkice do swoich książek, potrafi jeden obiekt obserwować przez kilka nocy.

922929582_Deep-SkyCompanions_TheMessierObjects.png.8a9a68384324d30140130f2f21388d62.png

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)