Skocz do zawartości

Pod wpływem impulsu


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Damian P. napisał:

Tę krótką sesję - 7/11/18 - podjąłem spontanicznie, dzięki ukazaniu się kolejnego odcinka obiektu tygodnia. Impulsem do wyjścia na dwór była gromada NGC 6811

Jak ja się cieszę ... nie byłem pewien czy NGC 6811 się nadaje an obiekt tygodnia. A jednak ...

Fajna relacja.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dostrzeżenie NGC6791 w lornetce 10x50 to chyba nie lada wyzwanie. Swoją drogą uważam, że to jedna z najpiękniejszych gromad otwartych i pięknie wygląda w dużym teleskopie (co raczej jest wyjątkiem jeśli chodzi o gromady otwarte). Widać dziesiątki słabych gwiazdek, które raz rozdzielają sie, a raz zlewają w mleczną poświatę. Piękny widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że z dostrzeżeniem wielu " trudnych " obiektów nie ma najmniejszego problemu w przyzwoitej lornetce 10x50. Wystarczy pojechać pod ciemne niebo z dala od sztucznych świateł i trafić na dobre warunki obserwacyjne. Zasięg sprzętu rośnie wtedy niesamowicie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Wow, dostrzeżenie NGC6791 w lornetce 10x50 to chyba nie lada wyzwanie. Swoją drogą uważam, że to jedna z najpiękniejszych gromad otwartych i pięknie wygląda w dużym teleskopie (co raczej jest wyjątkiem jeśli chodzi o gromady otwarte). 

Pod dobrym niebem - nie. Paczam na nią często przez 12x56. I też ją bardzo lubię. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmochocki napisał:

... nie byłem pewien czy NGC 6811 się nadaje an obiekt tygodnia. A jednak ...

Jak najbardziej się nadaje:)

7 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Swoją drogą uważam, że to jedna z najpiękniejszych gromad otwartych i pięknie wygląda w dużym teleskopie (co raczej jest wyjątkiem jeśli chodzi o gromady otwarte)?.

Myślę, że trochę tych wyjątków jednak by się nazbierało. Osobiście nieźle się bawiłem w Kasjopei, choć wiele z tamtejszych gromad, to dziwne i osobliwe grupy, albo maleństwa jak grudki soli - nawet w powiększeniach powyżej stu razy. Pamiętam, że szczególne wrażenie wywarła na mnie NGC 103 w powiększeniu 60-krotnym (teleskop 12") - jak określiłem, była po prostu śliczna. Na myśl przychodzi mi również IC 361 w Żyrafie, przy której miałem poniekąd podobne wrażenia jak Ty przy NGC 6791. Niekiedy jednak bywam naprawdę zadowolony z samych pojaśnień, jak w przypadku IC 166 w Kasjopei - ale to już chyba jakieś dziwactwo obserwacyjne, które szczególnie się udziela w lornetkach.

Jeszcze pytanko - jaką aperturą obserwowałeś NGC 6791?

6 godzin temu, Panasmaras napisał:

NGC 7086?

Najprawdopodobniej to była ona;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ngc 6791obserwowałem w 16" w powiekszeniach od ok 70x  do 190x. Wydała mi się wtedy taka "subtelna" i w sumie niełatwa.

IC 361 nie widziałem, chętnie skieruję teleskop w jej kierunku:).

Ps wyczytałem, że N6791 została odkryta w dawnych czasach przez osiemnastolatka teleskopem 2,8".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Ngc 6791obserwowałem w 16" w powiekszeniach od ok 70x  do 190x. Wydała mi się wtedy taka "subtelna" i w sumie niełatwa.

Na zdjęciach przypomina trochę taką luźniejszą gromadę kulistą i pewnie odsłania mrowie drobinek w wielkich teleskopach.  Ja widziałem ją w swojej 12" już dość dawno, ale w relacji mam zapisane, że w powiększeniu 60 razy dostrzegłem od razu oczywiste pojaśnienie, a po chwili odniosłem wrażenie pojawiającej się "granulacji". "Gdy założyłem okular 14mm (pow. 107 razy), nie dopatrzyłem się gwiazd gromady, poza dużym pojaśnieniem. Po kilkunastu sekundach jakikolwiek ślad po NGC 6791 zniknął. Okazało się, że niebo w tamtym miejscu pokryło się chmurami."

Jak będzie okazja spróbuję powtórzyć obserwację. Lornetką 10/50 i 15/70 widywałem ją niejednokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)