Skocz do zawartości

Plejady i gromady plejadopodobne


Alfa Bundis

Rekomendowane odpowiedzi

Super szkice. 

2 godziny temu, Alfa Bundis napisał:

W związku? z tym nasuwa się pytanie: Czy to tylko przypadkowe podobieństwa, iluzje formy, czy jakiś wzorzec ?charakterystyczny dla pewnych gromad??????

Czy może sposób działania mózgu, który lubi szukać podobieństw do rzeczy, które już znamy... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość gromad kojarzę albo jako chaotyczne, albo jako skoncentrowane ku centrum, więc polegając wyłącznie na swej marnej pamięci skłaniałbym się ku pareidolii.
Zresztą, kto nie widział kształtnych trójkątów w M103 czy M39, kurzych łapek w Chichotach, serca w M48 czy geometrycznej symetrii w M6, niech pierwszy rzuci meteorytem!

4 godziny temu, Alfa Bundis napisał:

Znacie jeszcze jakieś tego typu obiekty poza wymienionymi?

Gromada Pazmina, centrum M44, może Messier 18 w średnio-dużych powiększeniach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zacięcie do tych szkiców i to bardzo dobre zacięcie. Mnie za cho... ę nie chciało by się machać ołówkiem lub innym sprzętem rysującym aby graficznie przedstawiać moje astro-obrazy i to co widziałem. Gratuluję wytrwałości, fotograficznego oka i rysowniczego zacięcia. To nie jest fotografia i  za to cenię autora i jego obrazy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBSERWACJA: GROMADA OTWARTA NGC 7160 W CEFEUSZU

CZAS: 21. 10. 2018, 3:15 - 4:56 CEST. MIEJSCE: Płn. taras bloku, Śródmieście, Zachodniopomorskie. SPRZĘT: Lornetki Celestron Skymaster 15x70, Breaker Optical JL998 13x70 - dość zniszczona, porysowana. Statyw. WARUNKI: Dostateczne. Zaświetlenie znaczne. Wilgotność znaczna(parowanie optyki). Akomodacja częściowa.

 

 

IMG_0099.thumb.JPG.4b3baaecd8f227096e5ec3d9cf171ed0.JPG

  • Like 2

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Gromada Pazmina?

 

Dzięki ze info, właśnie czegoś takiego szukam. Przy najbliższej okazji przyjrzę się jej niezwłocznie. I czekam na więcej.

 

Sam mogę jeszcze wymienić tzw. Plejady Południowe - IC 2602.

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Alfa Bundis napisał:

szczególna uwagę przykuwają te, które prywatnie nazywam "plejadopodobnymi?"

Dla mnie "plejapdopodona" jest gromada podwójna w Perszeuszu tzw. Chichotki. Podobieństwo to narzuca się nie przez układ gwiazd lecz podobieństwa warkocza gwiazd wychodzącego NGC 869 tak na godzinę 10,00. Przypomina mi to obrócony warkocz Alkione w Plejadach. Polecam Chichotki do obserwacji lornetkowych - to jest również wyzwie dla szkicownika.

Alfa Bundis Twój szkic mi się podoba - faktycznie przypomina widok lornetkowy, no może tło jest trochę jaśniejsze. Na głównych gwiazdach pokazałeś na szkicu nawet astygmatyzm (iskrzenie) pewnie wynik wady lornetki. Nie ujmuje to nic pięknu szkicu, a nawet podkreśla Twoją precyzję odwzorowania.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian P. napisał:

jakiegoś subtelnego podobieństwa ktoś mógłby doszukiwać się być może w IC 4665, ale chyba trochę na siłę.

Na podstawie samej tylko fotografii uważam że jak najbardziej plasuje się w kategorii. Jej także spróbuje się przyjrzeć jeśli jeszcze będzie to wykonalne w tym roku.

 

-edit-

 

Właściwie to już ją widziałem raz czy dwa, z zaświetlonego miasta nie prezentowała się jednak na nic ponad mrowie gwiezdnego kurzu.

 

GKG

Rzeczywiście, ta lornetka dość iskrzy na jasnych gwiazdach i nieco farbuje chromatyzmem dookoła, choć i tak zdecydowanie mniej niż moje jej poprzedniczki: rubinooki Breaker, który mimo wszystko miał w sobie "to coś" i tragiczny bazarowy Comet do oglądania niczego. Wcześniej nie próbowałem raczej świadomie przedstawiać iskrzenia na jasnych gwiazdach, dopiero właśnie na tych Plejadkach nie ogłem się oprzeć.

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda niezbyt plejadopodobna, ale też gromada ?

 

OBSERWACJA: GROMADA M39 W ŁABĘDZIU.

CZAS: 31. 10. '18 r., 0:53 - 1:11 CET; 1. 11. '18 r., 1:46 - 2:24 CET.

MIEJSCE: Płn. taras 3. piętra, Śródmieście, Zachodniopomorskie.

SPRZĘT: Skymaster 15x70. Statyw.

WARUNKI: (31. 10.) Niesprzyjające. Chłodno, wietrznie, wilgotno po deszczu. Zasnucie: nieznaczne - całkowite, przejściowe chmurami, zamglenie umiarkowane. Zaświetlenie znaczne śródmiejskie, Księżyc w kwadrze. Migotanie umiarkowane. Wzrok: krótkowzroczność plus korekta, akomodacja nieznaczna. Wysokość: ok. 40 st. Widoczność: słaba/dostateczna. (1. 11.) Niesprzyjające - dostateczne. Zasnucie znaczne/umiarkowane - brak/nieznaczne chmurami pietra wysokiego ustępujące, zamglenie nieznaczne. Zaświetlenie znaczne śródmiejskie, plus Księżyc po ost. kwadrze. Wzrok j.w., akomodacja wstępna. Wysokość ok. 40 st. Widoczność słaba - dostateczna. Chłodno, wilgotno.

 

IMG_0124.thumb.jpg.74629e91db8bff9394a58d01043d40b1.jpg

  • Like 5

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem gromada podpowiedziana przez Panasmaras'a:

 

W dniu 9.11.2018 o 16:49, Panasmaras napisał:

Gromada Pazmina

 

Rzeczywiście jest to wdzięczny tego typu obiekt, tj kojarzący się z Plejadami, choć może bardziej z plejadopodobną M29 niż nimi samymi ?  którą przypomina kształtem ale i dość zbliżonym rozmiarem, będąc co prawda ze trzy razy większym, ale w polu lornetki zachowującym podobieństwo skali.

 

Co do szkicu, poświęciłem mu aż trzy obserwacje, ze względu na ulotne warunki, w różnych miejscach. Do rzeczy:

 

OBSERWACJA: GROMADA PAZMINA, STOCK 23 W ŻYRAFIE.

CZAS: 11.11.'18r., 18:15 - 19:20 CET; 15.11.'18r., 19:22 - 21:21 CET; 17.11.'18r. 18:30 - 20:30 CET.

MIEJSCE: Wsch. okno klatki schodowej, Śródmieście (11.11.). Polna droga, podmiejskie łąki, Zachodniopomorskie (15.11.). j.w. (17.11.)

SPRZĘT: Skymaster 15x70. Bez statywu (11.11.); j.w. plus statyw (15.11.); j.w. (17.11.)

WARUNKI: Niesprzyjające. Zasnucie: brak/nieznaczne. Zaświetlenie: znaczne śródmiejskie, noc, Księżyca brak. Wzrok: wada plus korekta, akomodacji brak - wstępna. Wys. ok. 60 st. Widoczność: słaba/dostateczna. Zimno. Uwagi: obserwacja wielokrotnie przerywana zapaleniem światła (11.11.); Niesprzyjające - dostateczne. Zasnucie: znaczne - niewielkie rzednącą mgłą, zaparowujące obiektywy. Zaświetlenie: znaczne podmiejskie, spore Księżycem przed 1. kwadrą, noc. Wzrok: j.w., akomodacja niepełna. Wys.: 60-70 st. Widoczność: dosyć wyraźna - słaba, przez zaparowanie optyki. Zimno. Wilgotno. (15.11.); Sprzyjające. Zasnucie: nieznaczne/umiarkowane - brak przejrzystymi chmurami pieter wyższych. Zaświetlenie: znaczne podmiejskie, plus dość wysoko Księżyc po 1. kwadrze., plus czerw. latarka, noc. Migotanie gwiazd: słabe, brak chwilami. Wzrok: j.w., akomodacja niepełna - bliska pełnej. Wysokość: około 60 - 80 st. Widoczność: dobra. Mroźnie.

 

IMG_0146.thumb.jpg.d640d12872e4b731d6fc516582ab76cb.jpg

 

Szkic ołówkami 2B, 2H, 4H, zwykły papier "rysunkowy". Obróbka: konwersja do skali szarości, obniżenie gammy celem zamaskowania śladu po gumce, inwersja kolorów, podbicie jasności i kontrastu.

 

Czekam na kolejne propozycje.

  • Like 6

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)