Skocz do zawartości

M57 z SCT 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chę się wymądrzać, ale  ostrość mogłeś najpierw ustawić na którejś z jasnych gwiazd. Później skierować teleskop na M57 i focić. 

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrisQ napisał:

Nie chę się wymądrzać, ale  ostrość mogłeś najpierw ustawić na którejś z jasnych gwiazd. Później skierować teleskop na M57 i focić. 

Dokładnie tak. Podglądałem jak robi to @Lukasz83: w Firecapture znajduje jasną gwiazdę, ustawia ekspozycję rzędu milisekund, robi zoom, że by widać było pojedyncze piksele, a potem ustawia ostrość (motofocuserem z tego co pamiętam) tak, żeby powstały obraz gwiazdy był jak najmniejszy.

Ale może sam wywołany najlepiej to opisze ;)

A fotka super. Jeszcze trochę z kadrem mógłbyś powalczyć. Robiłeś z reduktorem?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów trochę miałem z namierzaniem obiektów zwłaszcza po zachodniej stronie (albo tuba bardzo nisko, albo szukacz poniżej wysokości tuby, zresztą szukacz mi za luźno siedzi w stopce i muszę to poprawić). Więc zapewne po przestawieniu na jasną gwiazdkę byłyby problemy z ponownym znalezieniem mgławicy, zwłaszcza opierając się na Canonowskim wizjerze, bez zmiany na okular.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2018 o 16:39, cyberboss napisał:

Dokładnie tak. Podglądałem jak robi to @Lukasz83: w Firecapture znajduje jasną gwiazdę, ustawia ekspozycję rzędu milisekund, robi zoom, że by widać było pojedyncze piksele, a potem ustawia ostrość (motofocuserem z tego co pamiętam) tak, żeby powstały obraz gwiazdy był jak najmniejszy.

Ale może sam wywołany najlepiej to opisze ;)

A fotka super. Jeszcze trochę z kadrem mógłbyś powalczyć. Robiłeś z reduktorem?

Dokładnie tak jak opisałeś. Nie wiem tylko czy uda się to z Canonem - potrzebny byłby pewnie jakiś soft na laptopie

Natomiast gwiazdę znajdujemy w kadrze - nie przestawiamy teleskopu w inne miejsce żeby nie rzeźbić potem z korektami kadru. W większości przypadków można znaleźć jasną gwiazdę na której jesteśmy w stanie ustawić ostrość tym sposobem (dobierając odpowiednio czasy i wzmocnienie/ISO)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)