Skocz do zawartości

Teleskop głównie do DS


Andrzejuuu

Rekomendowane odpowiedzi

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Wrocław centrum, ale planuje jeździć 40-50 km za miasto na obserwacje

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Myślałem o jakimś krótkoogniskowym refraktorze. zależy mi na mobilności, żeby zabierać ze sobą tubę w góry.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Głównie za miastem, ale chciałbym go czasem odpalić w parku w mieście 

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

DS, chociaż czasem fajnie by było popatrzeć na księżyc i US

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

1500 - 2000 górna granica to absolutne maksimum jakie bym chciał wydać już z jakimś fajnym okularem

 

Cześć wam :D, od jakiegoś czasu przeglądam forum i zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu. Najbardziej zależy mi na oglądaniu DS i na tym żeby cały sprzęt mieścił się w dużym plecaku turystycznym. Z tego co przeczytałem to może się nadać któryś z tych teleskopów:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1025az3?from=listing

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1206az3?from=listing

proszę o opinie i propozycję jaki sprzęt będzie najlepszy. Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odbiegnę trochę od tematu ale czy nie lepszym pomysłem była by lornetka 10x50 czy nawet 15x70 i do tego jakiś składany monopod lub inny mobilny uchwyt. Jest to naprawdę mobilne a taka 15x70 pod ciemnym niebem pozwala już naprawdę zajrzeć w głąb Kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, prestoneq napisał:

Na ograniczony budżet i wymagania do wszystkiego to az4 i newton 150/750.

To jeden z bardziej uniwersalnych sprzętów. I szerokie pola wyciśnie i do planet się nada. Tuba waży jakieś 5.5kg, az4 na amelininowych nogach to ok 5kg. Do tego plecak/walizka na okulary, więc w góry z tym raczej nie pójdziesz.

Jak ma być ultra mobilnie to refraktor 80/400 na statywie foto. Do szerokich pól i jasnych ds będzie super, ale zasięg lepszy w 150/750.

Do foto achromaty odpadają - aberracja chromatyczna dużo mocniejsza niż wizualnie. Perspektywicznie do foto zostaje ten newton, trzeba by tylko dokupić paralaktyka z napędem, minimum eq 3-2.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kjacek napisał:

DSy w Maku to słaby pomysł. Da się ale pod ciemniejszym niebem. 

Ostatnio testowaliśmy maka 127 pod niebem w okolicach 4 Bortlea. M42 wyglądała bardzo dobrze, bardzo jasna z pięknym detalem. Ale już M33 była praktycznie nie widoczna. Inna sprawa, że najdłuższy okular jaki mieliśmy to 28mm. 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)