Skocz do zawartości

Co to takiego?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Jest to mój 1 post na tym forum. Przychodzę tutaj z dokładnym pytaniem i proszę o jakąkolwiek  odpowiedź a zarazem o profesjonalne podejście :) a również przeczytanie całego postu zanim ktoś go skomentuje. Nie wiedziałem dokładnie gdzie miałem umieścić post, zakładka Zjawiska Atmosferyczne jest według mnie odpowiednim miejscem. Dziękuję bardzo i zapraszam :)

Zacznijmy od początku :) Nie jestem jakimś wielkim badaczem czy też obserwatorem nieba, lecz od dłuższego czasu zaczął mnie interesować, patrzenie w niebo stało się praktycznie moją rutyną co noc, zainspirowany ułożeniem gwiazd, ich położeniem itp zarówno i spadającymi gwiazdami. Od momentu gdy zauważyłem, że spadają cały czas i to różnej wielkości aż do momentu gdy zaobserwowałem Super Novą, wtedy jeszcze nie wiedziałem co to było gdy powiedziałem znajomemu siedzącemu obok co zauważyłem odpowiedział mi, że była to Super Nova i jestem szczęściarzem, że ją zobaczyłem. Wtedy zaczęła się cała przygoda z gwiazdami itd.  I w razie ścisłości wszystko obserwuję gołym okiem bez żadnego sprzętu :)

Do rzeczy teraz... dnia 10.11.2018 (piątek) patrząc w niebo zauważyłem coś... coś... coś sam nie wiem co. Dlatego tutaj piszę. I teraz proszę o chwilę skupienia: 

Zauważyłem satelitę malutką kropeczkę lecącą idealnie więc już się zaczęło zacząłem obserwować niebo,  a następnie chciałem pokazać ją moim znajomym (satelitę) patrząc dłuższy czas zauważyłem również małą spadającą gwiazdę i na tym był koniec. Przestaliśmy wpatrywać się w niebo, gdy znajomi usiedli ja dalej stałem i raz za czas przyglądałem się w górę dalej towarzysząc rozmowie. W pewnym momencie stojąc przed nimi zauważyłem jak za ich plecami na niebie coś jest, nie było tego wcześniej tak nagle się pojawiło... tylko pytanie co? Najlepszym opisem będzie to aby wyciągnąć kciuka przed siebie i skierować go ku górze a następnie patrzyć na paznokcia. Paznokieć względem ku nieba jest taki sam jak  wielkość tej (przyjmijmy) GWIAZDY i nie, nie żartuje było to naprawdę duże! Nie odbiło to światła, nie byłem oślepiony, wyglądało to jak księżyc (idealne koło koloru jak księżyc), po tym jak "kątem oka" zauważyłem mignięcie "GWIAZDY" od razu wzbudziła  moja zainteresowanie do aż takiego stopnia, że poczułem gęsią skórkę na całym ciele, nie wiedziałem co mam myśleć nastała we mnie nagła pustka w głowie... dana GWIAZDA zaraz po tym jak się (można powiedzieć) ujawniła (ponieważ pojawiła się znienacka... dosłownie) zaczęła się "przemieszczać" nie chcę tutaj siać jakiś wielkich kontrowersji lecz dana GWIAZDA poruszyła się stopniowo w górę, po skosie w dół, trochę w górę (cały czas "lecąc" minimalnie w moje prawo) aż przyśpieszając (w stosunku do tego jak przemieszczała się okolo 2 sekundy temu) zniknęła za horyzontem, sam już dokładnie nie wiem, czy po prostu nawet nie znikła... ale mniejsza z tym. Całe to zjawisko trwało może 5 sekund... nie jestem pewien ponieważ nie było dla mnie wtedy nic innego jak nie spuszczenie tego z oka. Stanąłem jak słup soli nawet nie mrugając. 

W woli ścisłości :) nie jestem jakimś nie wiadomo kim co ma nie równo pod sufitem. Przychodzę na forum Astronomiczne by zapytać was, o zdanie co to takiego ponieważ wiem, że Państwa wiedza jest o wiele obszerniejsza od mojej. Wszelkiego rodzaju komentarze by zapytać o to psychologa proszę zostawić na kiedy indziej ;)

Dodatkowo mogę dodać, że nie mogłem przestać patrzeć dalej w tą stronę nieba zerkając cały czas lub zatrzymując się na dłużej. Dla tych którzy zostali i są w jakimś stopniu zainteresowani dodam tak na marginesie, że po około 5-10 min w tym samym miejscu zaobserwowałem dużą spadającą gwiazdę, widać ją było w kolorze przypominającym pomarańczowy, "smugę" po sobie zostawiła na dobre 7 sekund.

Co do "gwiazdy" sam nie mam pojęcia mogę tylko zadać parę pytań, lub sam wysunąć jakiś wniosek który i tak nie będzie odpowiedzią. Już nie dawało mi to spokoju po prostu musiałem zapytać haha :)

Dziękuję i zapraszam do odpowiedzi.

Miłego dnia życzę! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś trochę popracować nad budową zdań. Bo ciężko się to czyta, a jeszcze ciężej wyłowić z tego sens. Rozumiem, że chodzi o "spadające gwiazdy" - czyli meteory spalajace się w atmosferze. Bardzo jasne "spadające gwiazdy" noszą nazwę bolidów. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bolid

 

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil62626 napisał:

 

Do rzeczy teraz... dnia 10.11.2018

To przejdźmy do rzeczy:
1. Datę znamy : 10.11.2018r.
2. Podaj miejsce lub przybliżone współrzędne geograficzne
3. Podaj godzinę
4. Podaj kierunek (w którą stronę świata patrzyłeś) i ewentualnie wysokość nad horyzontem w stopniach -łatwo to można zmierzyć dłonią:pomiar_reczny_m.jpg
4a. Wpatrujesz się już jakiś czas w niebo, czy znasz gwiazdozbiory. Jeśli tak, to napisz na tle jakich pojawiło się to zjawisko. Jaką drogę pokonało - również zmierz dłonią jw.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po czym stwierdzasz, że była to Super Nova???? Co do drugiej części to na 99% chiński lampion.

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kamil62626 napisał:

aż do momentu gdy zaobserwowałem Super Novą, wtedy jeszcze nie wiedziałem co to było gdy powiedziałem znajomemu siedzącemu obok co zauważyłem odpowiedział mi, że była to Super Nova i jestem szczęściarzem, że ją zobaczyłem. Wtedy zaczęła się cała przygoda z gwiazdami itd.  I w razie ścisłości wszystko obserwuję gołym okiem bez żadnego sprzętu :)

Muszę Cię rozczarować, ale nie widziałeś Supernowej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)