Skocz do zawartości

Arktur


kejm

Rekomendowane odpowiedzi

Masywna, jasna Gwiazda na południowo-zachodniej stronie końca dyszla Wielkiego wozu.

Wydaje mi się, że zlokalizowałem Arktura, 3 co do jasności gwiazdę na naszym niebie.

ps: jestem dość początkującym obserwatorem, więc chciałbym usłyszeć od znawcy tematu, czy się nie mylę...

Dzięki z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kejm - To Spójrz teraz na południe i skieruj wzrok prawie w zenit - zobaczysz innego koloru i też bardzo jasna gwiazdę - nie sposób ją przeoczyć, to będzie ....  ??? W Ustce teraz jest tak jasno od morza, że o godzinie 22,40 były to 2 jedyne gwiazdy na ,,moim" niebie.  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam właśnie Stellarium i pomaga mi w lokalizacji. Jednak perfekcją byłoby mieć sprzęt określający położenie gwiazdy jej współrzędnymi, następnie porównywanie ze stellarium. Wówczas nie trzeba byłoby robić tego na oko.

Znacie jakieś sposoby na takie dokładne określenie pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w Stellarium ,,najedziesz" wskaźnikiem myszki na dany obiekt i ,,klikniesz" lewym przyciskiem  to wyświetlą się interesujące Cię obserwacje  :) A jeśli to Cię nie zadowala i chciałbyś jakiś sprzęt, to proponuję http://www.shadowspro.com/help/po/whatisanastrolabe.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy to możliwe aby u gwiazd występowało coś takiego jak intensyfikacja barwy? Wczoraj zauważyłem coś podobnego u Arktura, który był bardziej pomarańczowy, niż zwykle. Obserwacje prowadziłem lornetką. I wysunąłem 4 opcje, po dłuższym przyjrzeniu się olbrzymowi z Wolarza - albo barwa naprawdę uległa intensyfikacji, albo była to wyjątkowo przejrzysta noc, może być także że światło Księżyca w pełni miało znaczący udział w tym zjawisku, lub po prostu, w co jednak wątpię - coś musiało mi się uwidzieć. Ale odkąd pamiętam, dużo czasu poświęcam Arkturowi i jeszcze nigdy nie widziałem go w tak wyrazistej, pomarańczowej barwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam że był już niezbyt wysoko nad horyzontem. Wtedy po prostu atmosfera z powodu warstw o różnej gęstości, temperaturze i składze chemicznym działa jak soczewka. Taka soczewka z aberracją chromatyczną, czyli bardziej załamującą krótsze fale niż dłuższe. Z tego właśnie powodu najlepsza widoczność jest w zenicie, a zachodzące Słońce jest pomarańczowe. Często też się zdarza, że niebieskie gwiazdy migają przy horyzoncie na pomarańczowo, czy nawet zielono.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)