Skocz do zawartości

SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu brakow magazynowych i braku mozliwosci sprowadzenia wczesniej zamowionego teleskopu SKY WATCHER 254/1200 EQ 6 Go To wybor padl na Celestrona C9,25 . Zakupilem tego Celestrona z mysla o astrofotografii i obserwacji wizualnej napewno ksiezyca planet i DS ow chociaz z tymi ostatnimi to nie jestem pewien czy da sie przez ten typ teleskopu obserwowac gleboki kosmos . Czytajac wypowiedzi to ponoc SCT nadaje sie to astrofoto i calkiem niezle sobie radzi a obserwacje ksiezyca i planet ponoc calkiem dobrze jemu wychodza . Ciekawi mnie czy ktos z uzytkownikow uzywa tego sprzetu i jakie sa na ten temat opinie ? Prosze o dyskusje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu, SCT to świetny i można śmiało napisać uniwersalny sprzęt :) 
Idealny do planet, Munia, Słonka (oczywiście z przynajmniej baaderowym filtrem), również do avikowania wyżej wymienionych.
A jeśli dokupisz sobie do niego reduktor ogniskowej f6,3 to DSki Twoje :)
W dalszej kolejności wyciąg okularowy i okularki - nie sa potrzebne drogie. Świetnie w nim się sprawdzają SWANki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra wiadomosc . Wiec mowisz ze reduktor ogniskowej potrzebny do DS kow . Ok Zamierzam tez dokupic 2 " GSO i stosowac okulary na 2 " nie wiem tylko czy bedzie to bobrym rozwiazaniem . Fabrycznie nowy ma 1,25 GSO i jakies tam pewnie byle jakie okulary .Zamierzam tez za pomoca lustrzanki Canona EOS focic mysle ze da sie . A moze GSO nie potrzebne takie duze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się visual back masz 1,25 ? 2" raczej potrzebny (aby wykorzystać pole z okularami szerokimi 2") chyba, że ten wyciąg co Jacek linkował. I kątówka 2" jeżeli nie masz. Mi w 8" wystarcza visual back przydałaby się tylko lepsza kamerka i montaż.  

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu. Ja mam SCT8. Dwie sprawy. 

Reduktor F6.3 to fajna rzecz. Do DSów. Ale miałem też wyciąg i z reduktorem to nie działo. Jacek E., czy mógłbyś rozwinąć temat reduktora F6.3 i wyciągu? Może coś da się tu urzeźbić. 

Ja mam fastara, pokrętło działa bardzo dobrze, nie ma kiwki LG. 

Do kątówki mam złączkę SCT do nasadki 2" GSO (zwykłej), którą sie wkręca w korpus nasadki po wykręceniu rurki okularowej 2". 

Wydłuża to trochę ogniskową, ale jest wygodne. Wyciąg też wydłuża ogniskową. 

EDIT ale do korektora mam inną kątówkę, taką z wyjściem SCT. I to nie jest wygodne. Ale działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem reduktor f6,3 napewno zakupie bo chce polowac na DSy natomiast co do katowki to jest tak . Fabrycznie jest 1,25 a ja tez taki mialem 1,25 w moim sky watcher 102/500 i zmienilem na 2 " uzywam teraz okularow 2 " z duzym polem widzenia i jest o 100 % lepiej i mysle ze w Celestronie tez to zadziala bo fabrycznie daja jak znam zycie jakis kitowy okular i katowke 1,25 . Nie wiem co z tym wyciagiem okularowym ale pewnie tez przeda sie jakis dobry zalozyc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, elektron napisał:

A jak wyglada w Celestronie KOLIMACJA ? jest fabrycznie ustawiona czy za kazdym razem przed obserwacja trzeba kolimowac ?

Ja na kolimacji poległem. Ktoś mi zrobił na kamerce. Jest to ciężkie... 

EDIT. Ja kupiłem roczny sct na giełdzie. W środku był syf. Kurz... A kolimacja była do bani. 

Po wyczyszczeniu I zrobieniu kolimacji trzyma ładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elektron napisał:

A jak wyglada w Celestronie KOLIMACJA ? jest fabrycznie ustawiona czy za kazdym razem przed obserwacja trzeba kolimowac ?

Kolimacja w SCT jest bardzo prosta. A wykonuje się baaaaaardzo rzadko.

Reduktor ogniskowej wkręcasz bezpośrednio w gwint SCT teleskopu. Na reduktor nakręcasz 2" kątówkę z gwintem SCT. Jeśli używasz wyciągu okularowego, to wyciąg nakręcasz na reduktor w wyciąg kątówka 2" i to wszystko.
Można też reduktor dać w wyciąg z odpowiednią złączką - kombinacji jest sporo :)

Tak wyglądał jeden z moich zestawów SCT 11":

Betoniara.jpg

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że to co dla jednych proste, dla innych jest problemem. Albo ja jestem jakiś 'niegramotny' w te klocki. Kolimacja SCT to bardzo trudna sprawa, dla kogoś, kto tego nie robił wcześniej. To moje zdanie. 

Próbowałem tych kombinacji z reduktorem i to nie działało u mnie. Albo patrz wyżej, 'nie umiem'. W każdym razie pozbyłem się wyciągu, który nie był mi zresztą potrzeby. 

Żeby było śmieszniej, podobny problem z reduktorem f6.3 i wyciągiem miał kolega, który próbował to poskładać niezależnie od mnie. Później się dowiedziałem, jak już sprzedał reduktor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, esteon napisał:

To ja się dorzucę. Kolimacja jest dużo łatwiejsza jeśli masz dobry seeing i dobre oczy - i albo kamerkę, albo robicie to w dwie osoby :)

Masz rację. Samodzielne albo bez kamery to nie jest tak fajnie, czytam wcześniej wszystko co znalazłem na ten temat. I poległem. 

Na kamerach się nie znam, próbowałem pytać na forach. I nie otrzymałem odpowiedzi. Nie potrzebuję wypasionej kamery do astrofotografii, tylko coś taniego w miarę, tylko do potrzeb kolimacji... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kjacek napisał:

 Nie potrzebuję wypasionej kamery do astrofotografii, tylko coś taniego w miarę, tylko do potrzeb kolimacji... 

Na najtańszej kamerce rozogniskujesz na placek jasną gwiazdkę i skolimujesz SCTeka bez problemu. Dokładniej niż w moim podlinkowanym sposobem się nie da.
To jest naprawdę proste :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Nie pomogło mi to specjalnie. Kolimacja o której piszesz będzie bardzo zgrubna (w każdym razie w moim wykonaniu) i przy ciut większych powiększeniach dalej będzie wkurzająco nieostro.

Może ja się faktycznie zbiorę i napiszę o mojej walce z kolimacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, esteon napisał:

Szczerze? Nie pomogło mi to specjalnie. Kolimacja o której piszesz będzie bardzo zgrubna (w każdym razie w moim wykonaniu) i przy ciut większych powiększeniach dalej będzie wkurzająco nieostro.

Ale dlaczego? Przecież to chyba jedyny domowy sposób i na dodatek w większości posiadaczy SCT bardzo skuteczny. Bardzo rzadko zdarzają się na forach tematy traktujące o problemach z kolimacją....
Moze masz coś nieosiowo w wiązce światła, może coś z posadowieniem płyty korekcyjnej? Ruszałeś ją? Ona niema prawa być zmieniona w położeniu fabrycznym. Jak się zdejmie obręcz zabezpieczającą widać korkowe lub teflonowe podkładki, one muszą być dokładnie w tych samych miejscach i w takiej samej grubości. Albo niedokręcone/luźne lusterko wtórne....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, elektron napisał:

Dlatego jestem zwolennikiem kupowania TS ów fabrycznie nowych .

Chyba o teleskop SCT ci chodzi....
Jeśli lustro jest czyste, płyta korekcyjna bez rys i przebarwień to wybacz ale sensu kupowania nowych nie widzę. Miałem 3 SCTeki i każdy kupiony używany. Zero problemów. W sumie przez ładnych parę lat używania kolimowałem raz (drobna korekta po kupnie) i raz po zmianie tuby z ameliniowej na karbonową. Chyba, ze chodzi o jakąś nowość w optyce, której na rynku wtórnym brak. Wtedy zakup nowego jest uzasadniony.
To ja już chyba wszystko w tym temacie napisałem :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, elektron napisał:

No tak to jest . Dlatego jestem zwolennikiem kupowania TS ów fabrycznie nowych . Czasem jak się odkupi od kogoś moze byc całkiem rozstrojony sprzęt. 

A nowe SCT to zawsze dobrze skolimowane kupisz? Niestety to nie zawsze tak jest. 

Co prawda nowy można odesłać i robić to wielokrotnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot wlasnie tak zwana gwarancje maja . Nie twierdze ze absolutnie wszystkie TS y uzywane akurat musza byc trefne albo bylo w nich grzebane . Wszystko zalezy jak sie trafi . W kazdym razie moj zakup moge uzasadnic tym ze lubie jak jest cos calkiem nowe . No zobaczymy moj SCT w drodze ze stanow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Ale dlaczego? Przecież to chyba jedyny domowy sposób i na dodatek w większości posiadaczy SCT bardzo skuteczny. Bardzo rzadko zdarzają się na forach tematy traktujące o problemach z kolimacją....
Moze masz coś nieosiowo w wiązce światła, może coś z posadowieniem płyty korekcyjnej? Ruszałeś ją? Ona niema prawa być zmieniona w położeniu fabrycznym. Jak się zdejmie obręcz zabezpieczającą widać korkowe lub teflonowe podkładki, one muszą być dokładnie w tych samych miejscach i w takiej samej grubości. Albo niedokręcone/luźne lusterko wtórne....

Nie o to mi chodzi. Po prostu taka kolimacja jest mało precyzyjna. Jak na pewno wiesz, dobra opiera się o pierścienie Airy'ego - które z kolei są źle widoczne przy złym seeingu. Oczywiście, można teleskop skolimować zgrubnie - patrząc tylko by rzut obstrukcji centralnej był "na środku" rozogniskowanej gwiazdy, ale jak potem próbujesz choćby obejrzeć Saturna na sensownym powiększeniu, to efekt jest marny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, elektron napisał:

Ot wlasnie tak zwana gwarancje maja . Nie twierdze ze absolutnie wszystkie TS y uzywane akurat musza byc trefne albo bylo w nich grzebane . Wszystko zalezy jak sie trafi . W kazdym razie moj zakup moge uzasadnic tym ze lubie jak jest cos calkiem nowe . No zobaczymy moj SCT w drodze ze stanow .

Mój SCT rozkolimował się w transporcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co bać, kolimuje się dość łatwo kręcąc lekko śrubami lustra wtórnego. I oczywiście obserwując po każdym ruchu obraz rozogniskowanej jasnej gwiazdy w okularze lub kamerce. U mnie było trochę problematycznie, bo w EQ3-2 po każdym ruchu mi się obraz przestawiał, musiałem dać długi okular. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)