Skocz do zawartości

SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli poszukasz w internetach, to naprawdę niewiele znajdziesz dobrych zdjęć wykonanych Hyperstarem - nie bez powodu. Zdjęcie zestawu nie ma nic wspólnego ze zdjęciami robionymi tym zestawem, a to jak wygląda zestaw niczego nie implikuje.  C9.25 to dość lekka i krótka tuba i na pewno warto się nią pobawić na EQ6. Dołożysz reduktor (Starizona albo Alan Gee Mark) i bez guide możesz próbować robić krótkoczasowce do 5-10 sekund (kamerką CMOS ze średniej wielkości sensorem, np QHY163 czy ASI1600), nauczyć się stackowania i obróbki. Jak montaż będzie wyregulowany i będzie się dobrze sprawował, to z guidingiem po roku intensywnego zbierania doświadczenia i kilkudziesięciu sesjach będziesz w stanie robić zdjęcia z długimi czasami do kilku minut - CMOS więcej nie wymaga, nawet przy wąskich pasmach i światłosile rzędu f/7.

Moje zdjęcia robione 10" SCT na EQ6 znajdziesz tutaj https://astrojolo.com/tag/meade-acf-10/ . 

Z resztą - taką tubką na CG5 (o ile ma silniki) też możesz kamerką CMOS robić krótkoczasowce - https://astrojolo.com/gears/qhy163m-first-light-first-impressions/ zdjęcia na dole strony robiłem w Zatomiu SCT8" z kamerką CMOS na montażu CG5 bez guidingu. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedalekiej przyszlosci planuje dokupic montaz EQ 6 R  zestaw do Guidingu , redukcje ogniskowej f 6/3 , wyciag Crayford"a pozadne 2 " katowe GSO i rzaecz jasna innej klasy i rodzaju okulary napewno cos do planet i napewno cos do DS ow . W dalszym planie zestaw astrofotografii kamerka kolo filtrowe itd itd itd .Mysle ze SCT stanie na wysokosci zadania i pokaze calkiem niezle obrazy . Ale to wszystko z czasem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
W dniu 2.12.2018 o 10:37, elektron napisał:

Jaki zestaw szanowni forumowicze polecacie do Guidingu pod ten Teleskop ?

Hej ! gratuluje tuby. Posiadam ten sam SC 9,25. Kupiłem cały zestaw, czyli montaż Celestrona Advanced VX. Pisałeś to w 2018 roku, czyli pewnie już wiesz że obserwacje wizualne są konkretne. Ja kierowałem się przy zakupie tego sprzętu własnie do wizuala, ale też do wstępu w astrofotografie. Sprzęt jest naprawde uniwersalny. Mam go dokładnie rok i jestem zadowolony. Oczywiście nie jest to typowy astrograf, ale koledzy tutaj na forum troszkę przesadzają, że nie da sie robić zdjęć DS-ów.  90 % sesji robię w wielkim mieście, bardzo zaświetlonym mieście (Monachium) w dodatku balkon mam na zachód i nie mam możliwości ustawić zestawu dokładnie na biegun północny. Niewiem jaki wybrałeś w końcu montaż, ale jak masz ten co ja to napisz (ma parę fajnych smaczków). Robię zdjęcia z reduktorem jak i bez niego. Akurat niedawno skompletowałem prowadzenie typu O.A.G. czyli guiding pozaosiowy. Co z tego będzie, jeszcze niewiem))) Także jak coś to pytaj.

PS; Dodam parę zdjęć, przyczym zaznaczam że zaczołem poznawać astrofotografię ponad rok temu ,czyli raczkuję w tym temacie. Uczę się dopiero programów, obróbki itp.

DSC_0340-2.jpg

DSC_0374-2.jpg

IMG_8000.jpg

mega m42.1.jpg

gromady3.jpg

m37. 22.03.jpg

ESKIMOS 2.jpg

eskimos 2.jpg

jowisz 2.bmp

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zmniejsza się ogniskowa co daje większe i jaśniejsze pole widzenia. Moim zdaniem i kolegów ze wspólnych spotkań w Ustce warto się w niego zaopatrzyć. Stosowałem go w SCT 8 i 11". W porównaniu z Newtonem - Newton wygra bo redukcja jest w SCTku ,,sztuczna" przy pomocy zestawu szkiełek. W Newtonku czysty obraz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacek E. napisał:

Zmniejsza się ogniskowa co daje większe i jaśniejsze pole widzenia. Moim zdaniem i kolegów ze wspólnych spotkań w Ustce warto się w niego zaopatrzyć. Stosowałem go w SCT 8 i 11". W porównaniu z Newtonem - Newton wygra bo redukcja jest w SCTku ,,sztuczna" przy pomocy zestawu szkiełek. W Newtonku czysty obraz.

Dziękuję,
Rozumiem, ale ta czystość obrazu jest procentowo ile większa? Znacznie zauważalna?
I jeszcze zapomniałem zapytać  czy razem z tym reduktorem można zastosować bino okular?
Pytam bo ostatecznie po miesiącu czytania wątków i analiz na 99% zdecydowałem się na SCT 8" ale zależy mi na bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, esza napisał:

Dziękuję,
Rozumiem, ale ta czystość obrazu jest procentowo ile większa? Znacznie zauważalna?
I jeszcze zapomniałem zapytać  czy razem z tym reduktorem można zastosować bino okular?
Pytam bo ostatecznie po miesiącu czytania wątków i analiz na 99% zdecydowałem się na SCT 8" ale zależy mi na bino.

Widzisz - czy znaczna to zależy od indywidualnych ślepiów, ja różnicy niemal nie zauważałem, Miałem przez jakiś czas bino nn z 11 i mnie ostrzyło.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jacek E. napisał:

Zmniejsza się ogniskowa co daje większe i jaśniejsze pole widzenia. Moim zdaniem i kolegów ze wspólnych spotkań w Ustce warto się w niego zaopatrzyć. Stosowałem go w SCT 8 i 11". W porównaniu z Newtonem - Newton wygra bo redukcja jest w SCTku ,,sztuczna" przy pomocy zestawu szkiełek. W Newtonku czysty obraz.

Warto do wizuala. Stosowałam w SCT8. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzenia w SCT9.25. A zniekształcenia są ale czy da się je zauważyć okiem, nie wiem. Trzeba by mieć Newtona o podobnej aperturze w tym samym miejscu i sprawdzić dla podobnych powiększeń (i może dla podobnej źrenicy wyjściowej, aby sprawdzić jakość obrazu w obu przypadkach). 

EDIT ja miałem jeden problem z reduktorem f6.3, mianowicie mogłem go używać tylko z kątówką wkręcaną w tubę. Nie dałem rady stosować z tubą z wyciągiem. Kolega z inną tubą też nie dał rady. Ale ponoć można... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kjacek napisał:

Warto do wizuala. Stosowałam w SCT8. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzenia w SCT9.25. A zniekształcenia są ale czy da się je zauważyć okiem, nie wiem. Trzeba by mieć Newtona o podobnej aperturze w tym samym miejscu i sprawdzić dla podobnych powiększeń (i może dla podobnej źrenicy wyjściowej, aby sprawdzić jakość obrazu w obu przypadkach). 

EDIT ja miałem jeden problem z reduktorem f6.3, mianowicie mogłem go używać tylko z kątówką wkręcaną w tubę. Nie dałem rady stosować z tubą z wyciągiem. Kolega z inną tubą też nie dał rady. Ale ponoć można... 

A jak ta kątówka wygląda?

Ma ktoś wiedzę jak to wygląda w SCT 9,25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-do-gso-lustrzana-sct-90-2

W tubę wkręcamy korektor f6.3 a w niego nasadkę kątową do SCT. Taki układ działa w każdym SCT. Wtedy korzystamy z fokusera teleskopu. 

I to jest dobre rozwiązanie, gdy tuba nie ma kiwki Lustra Głównego.

 

Na kiwkę lekarstwem jest wyciąg do SCT np taki:

https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-crayford-m-crf-2-sct

W takim układzie miałem problem z korektorem f6.3. Teleskop nie ostrzył. Pewnie tor optyczny był za długi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esza napisał:

No tylko jak czytam o tym kiwaniu lustra to nie wygląda to dobrze.

To zupełnie nie przeszkadza, i w nowszej generacji SCTeków jest niemal niezauważalne no i idealnym rozwiązaniem jest wyciąg GSO, którego na giełdach można upolować za naprawdę atrakcyjną cenę - na przykład.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

To zupełnie nie przeszkadza, i w nowszej generacji SCTeków jest niemal niezauważalne no i idealnym rozwiązaniem jest wyciąg GSO, którego na giełdach można upolować za naprawdę atrakcyjną cenę - na przykład. ?

No tylko Syriusz pisał wyżej, że nie ostrzy  z korektorem f6.3.
Jest jakiś wyznacznik (data, model) tych SCT, u których jest zminimalizowana ta kiwka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, esza napisał:

No tylko Syriusz pisał wyżej, że nie ostrzy  z korektorem f6.3.
Jest jakiś wyznacznik (data, model) tych SCT, u których jest zminimalizowana ta kiwka?

Nie ostrzy. A ponoć kiwka to loteria. Trzeba zapytać sprzedającego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)