Skocz do zawartości

SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)


elektron

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, elektron napisał:

Pytanie odnośnie obrazów uzyskiwanych przy obserwacji planet i DS ów  z SCT 9.25 Czy ma ktoś może cokolwiek zarejestrowanego  ?

Przy obserwacji to chyba tylko szkice musisz odszukać.... Z 9,25 fotografii szukaj na APODach w Necie. U nas podobna apertura to Łukasza 10" betoniareczka MEADE.

Planet szukaj w Układzie Słonecznym.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam C9,25 już pięć lat i nie zamierzam go sprzedawać, mimo problemów jakie miałem na początku, a były poważne. Uniwersalny sprzęt, zdjęcia to zobacz Damian Peach tam też znajdziesz ocenę tego teleskopu ( Damian robił testy ). Jako montaż kup coś większego jak VX, do wizuala spoko , ale pod foto to im większy tym lepiej. Ja mam eq6 pod kopułą 3m i jest ok ,chociaż podczas silnych wiatrów gwiazdki są lekko poruszone. Kolimację ogarniesz bez problemu,( trochę cierpliwości). Reduktory DZIAŁAJĄ , mam z reduktorem F6,3 ogniskową 1480mm, w planach hyperstar 580mm i F2,2, jeśli nie możesz wyostrzyć, to po prostu masz źle złożone. Jeśli masz więcej pytań to na priv, nie będziemy zaśmiecać forum, pozdrawiam.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elektron napisał:

Do mojego SCT 9.25 myślę dokupić redukcję ogniska  autofocus i Guiding. Jaki rodzaj w/w sprzetu nadawał by się najlepiej ?

Reduktor f6,3 Celestrona lub Antares. Moto focus to zależy, czy na pokrętło ostrzenia lustrem głównym (np. IMI) czy na wyciąg okularowy, na ośkę zgrubną czy mikroruchów..... Do wizuala, choć i foto US wystarczy SW.
Guide gdy montaż jest z napędem do US nie jest potrzebny. Warunek - montaż dostosowany z nośnością do danej rurki i dobrze wyregulowany.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Charon_X napisał:

A to nie wystarczy jakiś mniejszy montaż np Eq5, Heq5 ?

 

Może i wystarczy, niemniej to prawie 10" rurka, chyba w metalowej obudowie i lustro główne swoją wagę ma, tak z 10kg chyba... Moja 11" betoniara w karbonie ważyła 12 kg sama. Jak Kolega chce mieć komfortowe obserwacje, czy avikowanie, czy jak w innych wątkach pisał foto DSO no to chyba odpowiedni zalinkowałem. Dojdzie guider, kamerki, złączki i waga wzrośnie.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

Zaraz moment.. guider do sct 9.25? Na NE 6 ? Pogięło was? Przecież to sprzęt typowo planetarny i jeśli DSy to chyba tylko lucky imaging..

Maciej - a czemu nie? I z STCkami nawet11" ludziska robią DSy. No i ma mieć reduktor. Nic nie pogięło. Prekursorem u nas był Piotrek Rik (nawet o ile pamiętam czternastką) z warszawskiego balkonu. Robi przecież z 10" Łukasz i wielu jeszcze.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

Na ogniskowych powyżej metra to robią może że dwie osoby w tym Łukasz. Mówimy o DSach oczywiście

Nie puszcza mnie pracowy na stronę Rika ale tu masz jeden z wielu Łukasza Jolo na EQ6 z guiderkiem SW:

Telescope: Meade ACF 10"
Corrector: AP CCDT67
Camera: QHY163M, gain 100
Mount: SW EQ6
Guiding: SW 80/400 + ASI290MM
Exposure: LRGB 50:30:20:25 x 60 seconds
Conditions: seeing average, transparency average

 

2018-09-27-N7086-4.jpg

A jak skróci się ogniskową i rozjaśni....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, elektron napisał:

No i wszystko  jasne  raczej się da 

Pod warunkiem zdobycia ogromnej wiedzy, skompletowania oprogramowania, odpowiedniego oprzyrządowania i choć dobrego nieba.... :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo  ale chodzi o to czy z SCT się da na EQ 6  z Guiding zrobić.  Ale chyba się da . Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz . SCT 9.25 ma 2800 mm ogniskowa z tego co wiem im dłuższą ma ogniskowa tym chyba lepiej . Więc czemu do DS ów trzeba ja skracać? Na logiczne myślenie to trochę bez sensu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, elektron napisał:

To SCT 11 " i ma Guiding. Nawet był w ofercie na sprzedaz

 

15 minut temu, elektron napisał:

No wiadomo  ale chodzi o to czy z SCT się da na EQ 6 

Szanowny kolego - proszę, zapoznaj się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi astronomii a w szczególności astrofotografii. Jak SCT 11" ma guiding?
Sama tuba optyczna guidingu nie poziada.
Guiding najprościej to prowadzenie przez montaż teleskopu z wykorzystaniem małej rurki - guidera posadzonego na teleskopie głównym za ruchem gwiazdki - śledzi ją kamerka guide i odpowiednie oprogramowanie, które wprowadza korekty do montażu. Dzięki temu gwiazdki na fotografii ,,kuleczkami" nie kreskami.
To tak najprościej jak można.
Proponuję przed wydaniem pieniędzy zapoznać się bardzo dobrze z tą pozycją na początek: Od laika do astrofotografika.pdf

Proponuję również przestudiowanie dokładnie tego działu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje życzyć powodzenia. Zwróć uwagę na czasy Jolo- 60 sekund.  I to na gromadzie otwartej. Chciałbym zobaczyć taką ogniskową na galaktyce albo mgławicy i na montażu klasy średniej ...przecież przy skali poniżej 0,8 arcsec/piksel to już potrzeba AP, ASA albo cos tym stylu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASA Astrosysteme Austia - montaże z napędem Direct Drive, AP- Astro Physics - montaże tradycyjne wysokiej klasy ponadto duże montaże Paramonunta, pewnie jeszcze jakieś topowe Ioptrony... montaż musi mieć wysoka precyzję prowadzenia i odpowiednią  nosność do astrofotografii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając samą tubę SCT na montażu klasy NE6 możesz wizualnie obejrzeć co tam chcesz i jakie masz okulary. Astro-fotograficznie obiekty Układu Słonecznego ( Księżyc, planety - które teraz słabo widać) i już. Jaką masz kamerę?

Z guidingiem i taką tubą na montażu klasy NE6 dodatkowo potrzebujesz worek pieniędzy na modyfikacje, olbrzymie pokłady cierpliwości i olbrzymia wiedzę jak słusznie napisał Jacek. I sporą niepewność efektu końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)