Skocz do zawartości

NEQ6 modyfikowany - czy warto?


SamuG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Astrokrak oferuje modyfikacje sprzedawanego montażu:
 
"W wersji montażu modyfikowanej wprowadzono szereg usprawnień poprawiających jakość pracy montażu. Upgrade polega na wymianie łożysk na markowe - wysokiej jakości i precyzji oraz na ponownym wyregulowaniu mechanizmu, usunięciu luzów i przesmarowaniem odpowiednim smarem części ruchomych."
 
Uważacie że warto wydać na to dodatkowe 500 zł?
Chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia 5640dc6ec0764_04Wink.png
 
 
EDIT: jakoś nie udało mi się znaleźć nigdzie wątku o tym, jeśli jest proszę o linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

smary Geoptic (2 typy) 79 pln

łożyska SKF około 100

reszta to praca własna  :) i pojawiające się problemy.

Ja wymieniałem ostatnio łożysko w EQ5. Okazało się iż łożysko oryginalne - chińskie jest ciaśniejsze niż SKF ;/. Ot takie tam problemiki :)

Wiec jak masz czas i lubisz rozwiązywać problemy to polecam :)

 

Pzdr

Robert

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi smarami to nie ma co przepłacać za Geoptik. Do ślimaków trzeba molibdenowy a do reszty zwykły smar litowy i robią robotę (sprawdzone też w niskich temperaturach). Saszetki po kilkadziesiąt gram wystarczą.

 

Poza tym ile doświadczenie zdobędziesz?! Przecież nie będziesz jeździł z każdą regulacja do AK... :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli można to zrobić samemu taniej (i przy okazji się czegoś nauczyć) - fajnie :)

A czy jest to Waszym zdaniem czynność którą powinno się wykonać zaraz po zakupie? Czy ze spokojem potestować, zobaczyć jak pracuje i dopiero o tym myśleć?

Bo jakoś tak ciężko mi przez głowę przechodzi że wszystkie nowe montaże nadają się do 'liftingu' na starcie ;)


 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz od razu :) Może akurat nie będzie Ci to konieczne. Spróbuj póki co bez modów.

Nie każdy montaż. Tylko te gdzie kontrola jakości jest po stronie użytkownika ;)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, majcher napisał:

moim zdaniem nie powinno się nazywać "liftingiem" rzeczy, które powinny być wykonane w fabryce  - wymycie wnętrza montażu z opiłków metalu po obróbce i użycia dobrego smaru a nie kleju.:).

Dlatego wrzuciłem to w cudzysłów. 

Tak ogólnie to ja nie wiem nawet jak to nazwać, bo w głowie się nie mieści, że płaci się za coś kilka tysięcy, a tam na dzień dobry opiłki, słabe łożyska czy inne takie buble.. Takie coś w ogóle nie powinno mieć miejsca, no ale widać nie żyjemy w idealnym świecie ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widzial ktos sklad i parametry smaru GeoOptik , jakos nie moge znalezc w necie ?

Dodam tylko ku przestrodze, ze czesto i gesto roznej masci "Janusze" polecaja do montazy smary, ktorych sklad chemiczny jest zbyt agresywny dla przekladni z metali kolorowych.
Smary oparte np. na siarce i jej zwiazkach  NIE powinny byc stosowane w takim przypadku, bo powoduja korozje tych metalui Czas tego procesu moze byc  na tyle dlugi ze efekty nie od razu beda zauwazalne. Takze zawsze warto przejrzec sklad smaru pogooglac nt uzytych mineralow, z czym wchodza w reakcje, w jakich temperaturach, warunkach...itd.  Podobnie z reszta jest z przekladniami plastikowymi, tez trzeba uwazac czym sie je smaruje, bo mozna je latwo zniszczyc.  

Jedno z najlepszych (moim zdaniem) rozwiazan do montazy to smar calkowicie syntetyczny (oparty o mix silikon + teflon) ze sporym zakresem temperatur (np -40C to 120C). 
, ktory dobrze przylega do  powierzchni przekladni i nie zmienia gestosci w zaleznosci od tempretaury...itd  Ja od ok 8 lat akurat uzywam SuperLube jakby to kogos interesowalo. Wygooglalem, ze ludzie maja to w montach po 20 lat (w calorocznym uzytku) i wszystko smiga bez problemow. Jesli ma ktos cierpliwosc i odpowiednio gruby portfel moze szukac jeszcze lepszych syntetykow.

Tutaj krotka, anglojezyczna lekturka dla zaintersowanych tematem co powoduja wprzekladniach niektore dodatki mineralne w smarach:

https://www.machinerylubrication.com/Read/28958/ep-additives-effects

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez parę lat używałem NEQ-6 bez modyfikacji i całkiem dobrze się sprawował dopiero niedawno zdecydowałem się na wymianę łożysk i opaskowanie. Koszt łożysk był jednak wyższy niż tu przytoczony ( za komplet zapłaciłem około 300zł). Aktualne ceny na popularnym portalu aukcyjnym dla łożysk SKF to:

 - 6x łożysko 6008ZZ ?- osie RA i Dec - 6 x 37zł = 222zł
 - 4x łożysko 608ZZ? - osie ślimaka - 4 x 6,75zł = 27zł
 - łożysko stożkowe 32208? - oś RA - 59,5zł
 - łożysko stożkowe 30206? - oś Dec?? - 46,5zł

Na początek brałbym niemodyfikowany montaż. Zobaczysz jaki egzemplarz ci się trafi, jaka będzie kultura pracy. Z czasem zawsze będziesz mógł poddać go modyfikacji. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)