Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 19.11.2018 Kaskada Kemble'a i NGC 1502


Rekomendowane odpowiedzi

Zabawne, akurat mam tę gromadkę na celowniku najbliżej planowanej obserwacji, to ci zbieg okoliczności.

 

Co do Żyrafy, im dłużej ją znam tym bardziej fascynuje, spędzam z nią wiele czasu, od kiedy zakupiłem ostatnią lornetkę. Nie wiem jak można jej nie znać i nie doceniać.

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Alfa Bundis napisał:

Co do Żyrafy, im dłużej ją znam tym bardziej fascynuje, spędzam z nią wiele czasu, od kiedy zakupiłem ostatnią lornetkę. Nie wiem jak można jej nie znać i nie doceniać.

Żyrafa, Jednorożec, Jaszczurka... kryją niesamowite skarby. Tak to już jest, że zaczyna się raczej od Oriona niż od tych wymienionych. Każdy z nas ma zapewne swoje utarte szlaki. Warto czasem z nich zboczyć :).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzesiek napisał:

Nie ma co kryć, Żyrafa to kawałek nieba, który nie jest zbyt mocno eksplorowany. Poza naszymi niezmordowanymi: Jankiem (Żyrafa na deser) i Łukaszem (O.T. NGC1560), zwierz w postaci Żyrafy nie miał chyba zbyt wielu adoratorów na FA.

Wypraszam sobie!
(foch!)

?

  • Like 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt o nazwie Kaskada Kemble'a, mam wpisany w zeszycie obiektów zobaczonych na trzeciej stronie, z datą pierwszego zobaczenia 14-15/09/13. Było to lornetką Tento 12/40, z zamocowanymi okularami od bazarowo-lidlowej 10/50. Co ciekawe, samą gromadę NGC 1502, mam zapisaną niemal miesiąc wcześniej: 16-17/08/13, lornetką Tento 12/40 przed przeróbką - miała ona wówczas tylko jeden sprawny okular. Zatem musiałem widzieć Kaskadę nieświadomie wcześniej. Później widywałem oba obiekty wielokrotnie, posługując się nimi również jako drogowskazami. Tu wzmianka dotycząca lornetki 15/70, z nocy 13-14/02/15: "Odnalazłem bardzo jasną galaktykę w Żyrafie NGC 2403, która wręcz rzucała się w oczy, a potem, namierzając się od pięknego maleństwa NGC 1502 i w górę, jadąc strużką Kaskady Kemble'a, wyłapałem IC 432, lecz tutaj już było odmiennie; obiekt przypominał trochę taką słabą M33, z tym, że było sporo gwiazd w tle i na pojaśnieniu."

A tu już wzmianka teleskopowa z początku 2018 roku.

"Z okularem 25mm namierzyłem Kaskadę Kemble'a. Gwiazdy biegły stróżką w dół, jakby prowadziły do jakiegoś źródła, toteż ruszyłem w ślad za nimi. Zjechawszy po słońcach, jak nurtem rzeki, dotarłem prosto do gromady NGC 1502. Świeciła pięknie. Na jej tle wyróżniała się bardzo ładna podwójna SZ Cam (?485). W 107-krotnym powiększeniu gromada nie prezentowała się już tak dobrze jak w 60 razy."

Pamiętam, że jakoś niedawno sprawdzałem widoczność gwiazdy podwójnej SZ Cam (?485) w lornetkach 15/70, 10/50 i 7/35, ale nie mogę znaleźć żadnych zapisków na kompie. Coś mi się kojarzy, że wszystkie ujawniły, że są tam dwie gwiazdy, ale jak było z rozdzieleniem, to już nie pamiętam niestety.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rzuciłem okiem na gromadkę i Kaskadę. Były jednym z trzech do wyboru celów na kolejny szkic. Niestety, warunki nie były sprzyjające, było bardzo wietrznie, a do tego wybrałem się nieco zbyt późno, zasnucie chmurami od początku dawało się we znaki by po godzinie zdominować niebo. Przez to poza zasadniczym kształtem Kaskady i obecnością engieceka nie było w nich niczego co przykuło by moją uwagę na dłużej. Podobnie sprawa miała się z drugą do wyboru NGC 457 w Kasjopei, dwoje "oczu", śladowe zamglenie i tyle. Padło na Melotte 31, odniosła zwycięstwo mimo warunków, chyba nie trudno odgadnąć dlaczego ? 

  • Like 1

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)