Skocz do zawartości

Bushnell H2O 8x42 czy DO Titanium 8x42


Klimczaq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy wpis na forum choć czytam je już chwilkę... Pragnę zacząć moją przygodę z astronomią od lornetki właśnie. Wcześniej podglądałem trochę niebo u szwagra przez mały refraktor (coś chyba w okolicach Synty 70/700 o ile dobrze pamiętam) ale to były dość przygodne i raczej wybiórcze obserwacje - Księżyc i trochę planet tak naprawdę. Jednak od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zapoznanie się z niebem na dobre. Odgrzebałem u mamy starą rosyjską lornetkę 12x45 ale była cała zapiaszczona i nie można ustawić idealnie ostrości na dwa okulary. Poza tym trochę ciemna mi się wydaje...

A więc postanowiłem zakupić coś nowego. I się zaczęło... ;) Pierwsze co ustaliłem to że chcę sprzęt jak najbardziej mobilny i do obserwacji z ręki oraz zakres cenowy w okolicach 500-600zł. Początkowo skłaniałem się do najpopularniejszego typu 10x50. Wpadła mi w oko Kamakura WP2 (cena nieco powyżej 600zł). Jednak po dłuższym zastanowieniu chyba bardziej odpowiednie dla mnie na początek będzie większe pole widzenia, bardziej ogólny ogląd nieba i generalnie łatwiejsza orientacja w gwiazdozbiorach. Czyli coś mniejszego... 7x35 wydaje mi się ciut za słaba (spore zaświetlenie nieba w mojej okolicy), a więc 8x40 lub 8x42. 

I tu mój wybór padł początkowo na DO Titanium 8x42 - kilka osób na tym forum ją chwaliło dodatkowo wypadła całkiem nieźle w teście na Optyczne PL. Już miałem ją kupować kiedy wypatrzyłem coś takiego

https://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_bushnell_h2o_8x42_porro_134218_p3464.xml?cat=1973

Niestety nie znalazłem konkretnych informacji na jej temat więc zwracam się z prośbą o pomoc. Czy ktoś z Was miał okazję popatrzeć przez tą lornetkę? Jak wypada zwłaszcza w porównaniu z DOT? Cenowo Bushnell wygląda dużo korzystniej ale boję się tak po prostu kupować w ciemno... Pozdrawiam wszystkich nie mogących spać w nocy ;) 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Titanium to optycznie inna, wyższa półka. Natomiast sam model 8x42 (Titanium) jakoś tak przypadł mi do gustu, że niczegonieurywające 60° pola zauważyłem dopiero po jakimś czasie ;).
Na ten moment jedynym problemem wydaje się być chwilowa(?) niedostępność sprzętu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKUPIONE! Stanęło na Titanium. Lornetkę już mam (chyba ściągnąłem ostatnią jaką mieli bo nawet zniknęła z oferty sklepu...) ale na razie to tylko obserwacje balkonowe wchodzą w grę. Chociaż jak mi ostatnio Orion ładnie w okno od wschodu zaświecił to nie było opcji żeby nie popatrzeć chwilę na Pas i mgławice... ;) 

 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)