Skocz do zawartości

Soczewka Barlowa - pytanie


sylwas72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym rozpocząć wykonywanie zdjęć lustrzanką (Nikon D5100) za pomocą teleskopu, sprawdziłem dzisiaj w którym miejscu ostrzy mi aparat (oczywiście bez obiektywu). Wychodzi niestety, że przy maksymalnie wysuniętym wyciągu brakuje około 25mm do wyostrzenia, przy założonej kątówce jest za daleko także jedyna opcja to zastosowanie przedłużki bezpośrednio w wyciągu. Czytałem trochę na ten temat i wychodzi, że dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie soczewki barlowa np. takiej, która spełni kilka innych funkcji jak powiększenie 2 i 1,5 raza oraz po wyjęciu soczewek może być także przedłużką 30 mm. Dopiero zaczynam cały ten temat i proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej teorii, mam rację czy nie ?

Posiadam pierścień T2 do Nikona i właśnie miałem kupić taki prosty nosek z gwintem do wkręcenia pierścienia T2 ale się okazało, że będzie za krótki i stąd moje pytanie.

Dziękuję z góry z wszelkie informacje.

Pozdrawiam.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam D5100 do Afoto. Miałem ten problem przy GSO 10" na dobsonie - miałem dotoczony pierścień dla tych 35mm. Do tuby 10" pod Afoto nie potrzeba przedłużki . Pomysł z barlowem bdb. Jak zostawisz 2x to jeszcze planetki uchwycisz :). napisz tylko dla jasności jaki sprzęt masz.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mój sprzęt to przez wielu negowany achromat SW 120/600 na EQ3-2, mimo tego chcę się pobawić dla własnej satysfakcji. W przyszłości mam zamiar mieć jeszcze newtona SW 150/750.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się upierasz na Barlowa to podaj mi na PW numer telefonu. Zadzwonię jutro to mogę Ci pożyczyć ED x2 i przedłużek też troszkę jest w astrogratach. Wypróbujesz sobie co potrzeba a później dokonasz trafnego zakupu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się jak najmniej korzystać z dodatkowych elementów takich jak soczewki, filtry itd w torze  optycznym teleskopu tudzież innego sprzętu obserwacyjnego. Zasada ta odnosi się tak do wizuala jak i do fotografii. Każda z tych " przeszkód " wprowadza zbędne zakłócenia i degradacje obrazu, który chcielibyśmy aby był jak najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega napisał powyżej: Barlow może wyeliminować konieczność przedłużki ale na pewno dołoży aberrację chromatyczną i prawdopodobnie także zniekształcenia pola ostrości, czyli jego płaskość. Nie warto zdecydowanie gonić za "powiększeniem" obrazu....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jacek E. napisał:

Jak już się upierasz na Barlowa to podaj mi na PW numer telefonu. Zadzwonię jutro to mogę Ci pożyczyć ED x2 i przedłużek też troszkę jest w astrogratach. Wypróbujesz sobie co potrzeba a później dokonasz trafnego zakupu :)

 

2 godziny temu, Foton napisał:

Staraj się jak najmniej korzystać z dodatkowych elementów takich jak soczewki, filtry itd w torze  optycznym teleskopu tudzież innego sprzętu obserwacyjnego. Zasada ta odnosi się tak do wizuala jak i do fotografii. Każda z tych " przeszkód " wprowadza zbędne zakłócenia i degradacje obrazu, który chcielibyśmy aby był jak najlepszy.

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Tak jak kolega napisał powyżej: Barlow może wyeliminować konieczność przedłużki ale na pewno dołoży aberrację chromatyczną i prawdopodobnie także zniekształcenia pola ostrości, czyli jego płaskość. Nie warto zdecydowanie gonić za "powiększeniem" obrazu....

Na pewno nie upieram się na barlowa, pomyślałem sobie tylko, że skoro mam kupić ten nosek i przedłużkę za 80 zł to kupię barlowa, którego mogę użyć do obserwacji z powiększeniem 2 i 1,5 raza i do foto ale foto pewnie będę robił z wykręconą soczewką a barlow będzie użyty jako przedłużka. Mam więcej funkcji za te same pieniądze a chodziło mi o to czy barlow może spełniać rolę przedłużki.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop sam daje dużo AC która bez problemu jest zauważalna podczas obserwacji np.Jowisza.Czy barlow coś jeszcze zmieni na minus nie wiem,dlatego propozycja Jacka jest dla Ciebie jak znalazł i byłoby głupotą nie skorzystać z oferty pożyczenia i sprawdzenia z czym to się je.Na początek DSów tym sprzętem (montaż) nie pofotografujesz jak należy,ale US czyli Księżyc i jego fragmenty czy planety można,i tu moim zdaniem barlow się przyda.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)