Skocz do zawartości

Winietacja okularu szerokątnego z reduktorem 6,3 w SCT


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...mam problem.

Mam SCT 11" i reduktor ogniskowej. Mam też SWANA 40mm. Wyobraźcie sobie, że po włożeniu dziada do kątówki z korektorem Hirsch 6,3 mam masakryczną winietację do tego stopnia, że widać koło na obrzeżu...i gigantyczny problem z osiowym patrzeniem. Podobnie było z Panoptikiem 35mm...W Swanie 25mm ta przypadłość prawie nie występuje. Powiedzcie mi jakiej ogniskowej o jakim polu maksymalnie muszę użyć by efekt pierścienia nie występował.

Na co zamienić SWANA

Nie chce na pewno plossla.. czy np.na C.Ultimę 42mm? (ale to pole 36 stopni)  :o

Jakie są wasze doświadczania z reduktorem 6,3?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie z reduktorem 6,3 w sct 11" nagler 31mm nie ostrzy krótsze  już tak.

Rozmawiałem z Januszem P i powiedział że należało by przekonfigurować zestaw

Teraz jest;

Korektor-wyciąg- kontówka

Ma być;

Wyciąg-korektor- kontówka

Ale to nie jest takie proste bo wymaga zmiany kontówki lub dorobienia tzw.Pasówki

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne odkrycie....gwint lustrzanej kątówki 2" Oriona pasuje do reduktora SCT...tak że można wkręcić korektor tuż przed okularem....Nie próbowałem tego w praktyce ale to już coś.

Pierścień na o obrzeżu pewnie  pozostanie ale środek może być już skorygowany!

Można też wkręcić korektor przed srebrną tuleję..wiec zobaczymy jak będzie lepiej.

Dołączona grafika

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie jest nieprawidłowe  ::) korekto wkręcony jest w odwrotnym kierunku. Zorientowałem się dopiero organoleptycznie że to kicha...30% tylko skorygowane resztę parszywa  winieta. To nie jest droga.. muszę kombinować inaczej. 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dasz odwrotnie to masz lepiej ?

Mozesz samo szkielko odwrotnie w pierscieniu zamocowac, tak na podstawie filtrow sadze, mozna w nich wyciagnac szkielko

Zbyszku SUPER!

Soczewki obrócone  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kombinowałem i kombinowałem jak z tego problemu wybrnąć.

Bo zobaczcie: by obserwować rozległe mgławice  typu Veil z użyciem filtra UB 2" trzeba dysponowac źrenica  5,5-6mm taka jaką mamy z okularem np. SWANEM 33mm w syncie 8"dobs.

Skoro przeszkodą i powodem winietacji z reduktorem 6,3 jest masakryczne pole okularu.. coś trzeba zrobić.

W 11" przelot optyczny jest OK. Bez reduktora okulary nie winietują, mam pole 70 stopni  w SWANIE i SCT. To ten nędzny, szklany  pierścionek robi nam "wąskie gardło"

Kupiłem zatem okular LV 50mm (45 stopni pola)  Po założeniu:

1) Nie ma śladu winietacji

2)Trzeba uważać na osiowe umieszczenie okularu w kątówce -wtedy obraz jest ok!

3) Minusem jest (przy dziennych obserwacjach) wyraźny ciemny "duch" LW katadioptrykna wewnątrz pola widzenia. Przy nocnych nie powinno to przeszkadzać. Widziałem ten sam efekt ducha (choć w mniejszej skali) w LVW 42mm włożonej do synty 10" dobs.

Teoretycznie powinienem teraz mieć power rzędu 34,36x z źrenicą 7,94mm czyli zbliżona do SWANA 40mm wkręconego w LB 12".....Będę miał  z tym okularem ok 1,31 stopnia łuku sfery niebieskiej. Dla porównania SWAN 33 w syncie 8" daje pole realne rzędu 1,92 stopnia łuku.

Należy też wziąć pod uwagę, że kątówka (lustrzana Oriona) przeogniskowuje cały układ i faktycznie power będzie większy

O Ile? nie ma zielonego pojęcia :o

Może ktoś się pokusi o policzenie?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)