Skocz do zawartości

Obserwacja Jowisza za dnia przez amatora.


Rekomendowane odpowiedzi

W związku, że nie udało mi się zobaczyć ani Tranzytu, ani dzisiejszego Zakrycia z powodu pogody, postanowiłem odnaleźć za dnia Jowisza :) Obserwacja zaczęta około 9.00 dnia dzisiejszego. Na początek sprawdziłem w Stellarium położenie Jowisza względem Księżyca, a potem azymut na którym znajduję się Księżyc. Po ustawieniu teleskopu w ogrodzie, skierowałem go na Łysolka. Jego odnalezienie nie było łatwe z powodu bliskości Słońca i bardzo wąskiego sierpu na cztery dni przed nowiem. Przy pomocy jedno okularowej lornetki z powiększeniem x7, stwierdziłem że dolna krawędź Księzyca, to ta z krótszym promieniem światła. Ustawiłem telepka z pomocą okularu 25mm na Księżyc. Następnie zmiana na 10mm który daje mi x90 powera. Ustawienie jak najlepszej ostrości, co za dnia wcale nie było dla mnie takie proste... Następnie powolutku jedziemy w stronę ciemnej strony Łysego, i przedłużamy sobie ten rajd wzdłuż dolnej krawędzi. Jestem w odległości ok. 3 Księżyców od sierpu iiii...... JEST!! Udało się! Widzę taką gwiazdeczkę :)  Śledzę ją chwilę, decyduję się na zmianę okularu na 10mm + Barlow x2. Przy montażu EQ1, była to zła decyzja...... Zgubiłem mojego Jupiterka, ale radość po porannym niepowodzeniu pozostała. Na Wenus nie mam już siły, Jowisz zajął mi około 20-30 minut. Idę zjeść śniadanie. Fajnie odnaleźć największą planetę Układu Słonecznego o jasności max. 2.5 magnitudo w ciągu dnia! Zachęcam wszystkich zielonych jeszcze amatorów do takich przedsięwzięć, dają DUUUUŻO radości :) Pozdrawiam, tranox!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowales mnie tym postem wiec zabralem lornetke 20x60 i tez zapolowalem na Jupka o 15stej:-). O ile Wenus ustrzelilem bez trudu to Jupek schowal sie w mleku spowodowanym przez cirrusy :-P. Tak wiec Ty zaliczyles Jupitera, ja Wenus i mamy komplet :-). Proponuje ci jeszcze probe obserwacji Wenus za dnia golym okiem, tez niezla frajda :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej Wenus można obserwować za dnia, na Zlocie w Zatomiu  8) Chodź godniejsi obserwacji są sami Obserwatorzy  ;)

A tak na poważnie to również można fotografować http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=21841

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)