Skocz do zawartości
ignisdei

InSight i "Krecik" - Oglądajmy to wspólnie na stronie głównej FA

Rekomendowane odpowiedzi

InsSight_spacecraft_appendix_gallery_Ima

Lądownik  na Marsie ma wylądować  dziś 26 listopada, oglądajmy to wspólnie na stronie głównej Forum. 

Kilka słów za Wiki o misji; 

InSight – bezzałogowy lądownik, który został wysłany na Marsa w ramach programu Discovery.

• Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Nazwa lądownika jest akronimem, pochodzi od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport („Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła”). Misja ma trwać dwa lata ziemskie, jej start odbył się 5 maja 2018 roku
  • Koszt projektu wyniósł 993 miliony dolarów.
  • Lądownik został wyniesiony przez rakietę United Launch Alliance Atlas V. Rakieta zawierała również dwa mini satelity CubeSat, które mają na celu śledzenie InSight MarCO-A i MarCO-B są pierwszymi ładunkami tego typu wysłanymi poza orbitę okołoziemską
  •  Lądownik ma masę 358 kg.
  • Jest to pierwsza taka misja mająca na celu zbadanie warstw podpowierzchniowych Marsa
  • .Jest to także pierwszy stacjonarny lądownik NASA od czasów Phoenix (2008) InSight jest także pierwszą misją międzyplanetarną NASA, która wystartowała z Zachodniego Wybrzeża (z Space Launch Complex 3E w Vandenberg Air Force Base).

Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych na Marsie, które dostarczą informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej

• Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także w ogólności planet typu ziemskiego.
  • Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety. Urządzenie do pomiarów sejsmicznych znajdzie się na powierzchni Czerwonej Planety po raz pierwszy od czasu misji sond Viking w latach 70. XX wieku, których badania w tej dziedzinie nie były uwieńczone sukcesem.
  • InSight pozwoli na głębsze przewiercenie się przez skorupę marsjańską - na prawie 16 stóp (prawie 5 metrów)
  • Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Wybrany został obszar, w którym możliwy będzie zarówno pomiar fal sejsmicznych o niewielkim stopniu zakłócenia, jak również wbicie urządzenia do pomiaru strumienia ciepła.

Konstrukcja

• Lądownik jest przygotowywany przez Jet Propulsion Laboratory, przy współpracy uczonych z francuskiej agencji CNES i niemieckiej DLR.
  • Penetrator HP³ (nieoficjalnie „Kret”) został wykonany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmy Astronika z Polski

Instrumenty naukowe

• Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) – sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi na Marsie i innych form wewnętrznej aktywności.
  • Heat Flow and Physical Properties Package (HP³) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.
  • Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) – przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią; dokładny pomiar ruchów planety pozwoli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii w jej wnętrzu.
  • Ponadto sonda będzie wyposażona w dwie kamery, jedną zamontowaną na wysięgniku, a drugą na korpusie lądownika. Lądownik będzie zasilany przez panele słoneczne, podobne do wykorzystywanych w misji Phoenix. Dla zmaksymalizowania czasu działania sonda osiądzie w pobliżu marsjańskiego równika

Przygotowania i start misji

Misja InSight została wybrana przez NASA 20 sierpnia 2012 roku spośród trzech kandydatur

Następujące konkurencyjne projekty zostały odłożone na dalszą przyszłość:

• TiME – Titan Mare Explorer – lądownik, który miał osiąść na jeziorze węglowodorowym Ligeia Mare na powierzchni Tytana, księżyca Saturna;
  • Comet Hopper – lądownik mający możliwość przemieszczania się po powierzchni komety

Start sondy był zaplanowany na marzec 2016 roku, a lądowanie na wrzesień tego samego roku, jednak w grudniu 2015 roku, z powodów technicznych, start został odwołany. Następne okno startowe na Marsa wypadło po 26 miesiącach, w 2018 roku (5 maja – 8 czerwca). Ostatecznie sonda wystartowała 5 maja 2018.

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oglądaj film. Pogoda nie ucieknie, w najbliższym czasie będzie ładnie. Jutro dotrze do mnie nowy teleskop to będzie możliwość złapania pierwszego światła, a dziś oglądamy film. Pozdrawiam!!!

• Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 minut temu, Hagen napisał:

Jutro dotrze do mnie nowy teleskop to będzie możliwość złapania pierwszego światła

Znaczy, że to koniec bezchmurnej pogody, hm...

Wzajem!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Odnoszę wrażenie, że polskie media (te które w ogóle o tym wspomniały) piszą o tym jakby to była w 100% -- no może 85% -- polska sonda ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też trzymam kciuki za bezpieczne lądowanie - tym bardziej, że wysłałem swoje nazwisko, które zostało zapisane na chipie lądownika InSight ?

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, towerfox napisał:

Można połączyć obserwacje i oglądanie lądowania. Ja będę próbował łapać w 8x30 Crazy

Ty a ja już myślałem, że będziesz moment lądowania teleskopem śledził :5640dc78384d6_35Devillaugh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 minut temu, towerfox napisał:

Można połączyć obserwacje i oglądanie lądowania. Ja będę próbował łapać w 8x30 Crazy

Właściwie i ja powziąłem taki zamiar: transmisja na przygaszonym lapku plus otwarte okno i próba łapania tego i owego w tym w

Wirtanena z zaświetlonego centrum. Będę wielozadaniowy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pogoda, ktoś wspominał o pogodzie? U nas od 3 tygodni nic na niebie nie widać... 

Tym bardziej cenna możliwość oglądania ?

• Confused 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, sferoida napisał:

Kurczaki pieczone, czatu pod transmisją nie nadążam czytać 

Też przydałby się jakiś nasz forumowy....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super. Oby tylko wszystko zadziałało jak zaplanowano. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Powiedzcie tak szczerze: wiele straciłem? Coś tam leciało w tle, słychać było podekscytowanie, raz czy dwa dałem się nawet na moment oderwać od lornetki, ale koniec końców nie oglądałem. Ile transmisji było w transmisji? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Takie obrazki się zaczynają, To zdjęcie NASA zatytułowała - "Panuje tu ciche piękno. Z niecierpliwością czekam na zwiedzanie mojego nowego domu"

pia22575-1041.jpg

A ta pierwsza fotka niewyraźna to nie pył jak było napisane w komentarzach, na obiektywie była nałożona osłona. Następne będą super :)

image.png

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja oglądałem u brata on ma TV NASA nadającą w systemie 4K na dekoderze satelitarnym, zawołał mnie do siebie, potem wyszedłem włączyłem laptop by dodać do AWI wiadomości, super, że udało się lądowanie, zobaczymy, co będzie nadal.:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A tu taki NASZ akcencik misji oprócz Krecika:

FlJk9kqTURBXy8wMDhlY2VjMTUwMjNkYTI0OTRkN

Aż się serducho raduje - tablica do kalibracji kamer lądownika a na niej w środeczku nasza biało-czerwona - oczywiście na Marsie :)

A to sam Krecik, zaprojektowany i wykonany przez firmę Astronika we współpracy z kilkoma ośrodkami naukowymi, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Lotnictwa, Instytutem Spawalnictwa, Politechniką Łódzką i Politechniką Warszawską.

bZ8k9kqTURBXy81YzUyYTVhYWU2ZGU0NGIyYzBjM

Tak będzie się wgryzał w naszego sąsiada:

C9Dk9kpTURBXy83NGEyOTM1NTY2Yjg2ODk3ZjI2M

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/mars-misja-nasa-insight-polskie-urzadzenie-kret-firmy-astronika/sh3qpnv

• Like 6
  • Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 26.11.2018 o 22:31, Alfa Bundis napisał:

Powiedzcie tak szczerze: wiele straciłem? Coś tam leciało w tle, słychać było podekscytowanie, raz czy dwa dałem się nawet na moment oderwać od lornetki, ale koniec końców nie oglądałem. Ile transmisji było w transmisji? 

Dopiero wylądował, ciekawsze to będzie jak będzie się wgryzać i odkryje podziemne miasto zielonych ludzików ;) . A swoją drogą to ciekawe czy kiedyś doczekam misji na Europę i zbadania tamtejszego oceanu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta