Skocz do zawartości

InSight i "Krecik" - Oglądajmy to wspólnie na stronie głównej FA


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

 

InsSight_spacecraft_appendix_gallery_Ima

 

Lądownik  na Marsie ma wylądować  dziś 26 listopada, oglądajmy to wspólnie na stronie głównej Forum. 

Kilka słów za Wiki o misji; 

InSight ? bezzałogowy lądownik, który został wysłany na Marsa w ramach programu Discovery.

  • Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Nazwa lądownika jest akronimem, pochodzi od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (?Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła?). Misja ma trwać dwa lata ziemskie, jej start odbył się 5 maja 2018 roku
  • Koszt projektu wyniósł 993 miliony dolarów.
  • Lądownik został wyniesiony przez rakietę United Launch Alliance Atlas V. Rakieta zawierała również dwa mini satelity CubeSat, które mają na celu śledzenie InSight MarCO-A i MarCO-B są pierwszymi ładunkami tego typu wysłanymi poza orbitę okołoziemską
  •  Lądownik ma masę 358 kg.
  • Jest to pierwsza taka misja mająca na celu zbadanie warstw podpowierzchniowych Marsa
  • .Jest to także pierwszy stacjonarny lądownik NASA od czasów Phoenix (2008) InSight jest także pierwszą misją międzyplanetarną NASA, która wystartowała z Zachodniego Wybrzeża (z Space Launch Complex 3E w Vandenberg Air Force Base).


Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych na Marsie, które dostarczą informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej

  • Misja ta pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także w ogólności planet typu ziemskiego.
  • Sejsmometr na pokładzie lądownika pozwoli zarejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa, a także upadki meteorytów na powierzchnię planety. Urządzenie do pomiarów sejsmicznych znajdzie się na powierzchni Czerwonej Planety po raz pierwszy od czasu misji sond Viking w latach 70. XX wieku, których badania w tej dziedzinie nie były uwieńczone sukcesem.
  • InSight pozwoli na głębsze przewiercenie się przez skorupę marsjańską - na prawie 16 stóp (prawie 5 metrów)
  • Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Wybrany został obszar, w którym możliwy będzie zarówno pomiar fal sejsmicznych o niewielkim stopniu zakłócenia, jak również wbicie urządzenia do pomiaru strumienia ciepła.

Konstrukcja

  • Lądownik jest przygotowywany przez Jet Propulsion Laboratory, przy współpracy uczonych z francuskiej agencji CNES i niemieckiej DLR.
  • Penetrator HP? (nieoficjalnie ?Kret?) został wykonany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmy Astronika z Polski

Instrumenty naukowe

  • Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) ? sejsmometr do pomiaru trzęsień ziemi na Marsie i innych form wewnętrznej aktywności.
  • Heat Flow and Physical Properties Package (HP?) ? próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.
  • Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) ? przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią; dokładny pomiar ruchów planety pozwoli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii w jej wnętrzu.
  • Ponadto sonda będzie wyposażona w dwie kamery, jedną zamontowaną na wysięgniku, a drugą na korpusie lądownika. Lądownik będzie zasilany przez panele słoneczne, podobne do wykorzystywanych w misji Phoenix. Dla zmaksymalizowania czasu działania sonda osiądzie w pobliżu marsjańskiego równika

Przygotowania i start misji

Misja InSight została wybrana przez NASA 20 sierpnia 2012 roku spośród trzech kandydatur

Następujące konkurencyjne projekty zostały odłożone na dalszą przyszłość:

  • TiME ? Titan Mare Explorer ? lądownik, który miał osiąść na jeziorze węglowodorowym Ligeia Mare na powierzchni Tytana, księżyca Saturna;
  • Comet Hopper ? lądownik mający możliwość przemieszczania się po powierzchni komety

Start sondy był zaplanowany na marzec 2016 roku, a lądowanie na wrzesień tego samego roku, jednak w grudniu 2015 roku, z powodów technicznych, start został odwołany. Następne okno startowe na Marsa wypadło po 26 miesiącach, w 2018 roku (5 maja ? 8 czerwca). Ostatecznie sonda wystartowała 5 maja 2018.

  • Like 6

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, towerfox napisał:

Można połączyć obserwacje i oglądanie lądowania. Ja będę próbował łapać w 8x30 Crazy

Ty a ja już myślałem, że będziesz moment lądowania teleskopem śledził :5640dc78384d6_35Devillaugh:

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, towerfox napisał:

Można połączyć obserwacje i oglądanie lądowania. Ja będę próbował łapać w 8x30 Crazy

Właściwie i ja powziąłem taki zamiar: transmisja na przygaszonym lapku plus otwarte okno i próba łapania tego i owego w tym w

Wirtanena z zaświetlonego centrum. Będę wielozadaniowy.

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sferoida napisał:

Kurczaki pieczone, czatu pod transmisją nie nadążam czytać 

Też przydałby się jakiś nasz forumowy....

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o godzinie 20:54 centrum kontroli lotu odebrało jej sygnał: "Żyję i jestem na Marsie!?

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie tak szczerze: wiele straciłem? Coś tam leciało w tle, słychać było podekscytowanie, raz czy dwa dałem się nawet na moment oderwać od lornetki, ale koniec końców nie oglądałem. Ile transmisji było w transmisji? 

Celestron Skymaster 15x70. http://krzywaziemia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obrazki się zaczynają, To zdjęcie NASA zatytułowała - "Panuje tu ciche piękno. Z niecierpliwością czekam na zwiedzanie mojego nowego domu"

pia22575-1041.jpg

A ta pierwsza fotka niewyraźna to nie pył jak było napisane w komentarzach, na obiektywie była nałożona osłona. Następne będą super :)

image.png

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu taki NASZ akcencik misji oprócz Krecika:

FlJk9kqTURBXy8wMDhlY2VjMTUwMjNkYTI0OTRkN

Aż się serducho raduje - tablica do kalibracji kamer lądownika a na niej w środeczku nasza biało-czerwona - oczywiście na Marsie :)

A to sam Krecik, zaprojektowany i wykonany przez firmę Astronika we współpracy z kilkoma ośrodkami naukowymi, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Lotnictwa, Instytutem Spawalnictwa, Politechniką Łódzką i Politechniką Warszawską.

bZ8k9kqTURBXy81YzUyYTVhYWU2ZGU0NGIyYzBjM

Tak będzie się wgryzał w naszego sąsiada:

C9Dk9kpTURBXy83NGEyOTM1NTY2Yjg2ODk3ZjI2M

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/mars-misja-nasa-insight-polskie-urzadzenie-kret-firmy-astronika/sh3qpnv

  • Like 6
  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2018 o 22:31, Alfa Bundis napisał:

Powiedzcie tak szczerze: wiele straciłem? Coś tam leciało w tle, słychać było podekscytowanie, raz czy dwa dałem się nawet na moment oderwać od lornetki, ale koniec końców nie oglądałem. Ile transmisji było w transmisji? 

Dopiero wylądował, ciekawsze to będzie jak będzie się wgryzać i odkryje podziemne miasto zielonych ludzików ;) . A swoją drogą to ciekawe czy kiedyś doczekam misji na Europę i zbadania tamtejszego oceanu.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)