Skocz do zawartości

Konieczne zmiany serwerowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Nadszedł niestety ten czas gdy musimy podjąć kroki odnośnie zwiększenia pojemności serwera. Wykorzystaliśmy w 100% całkowitą przestrzeń abonamentową  (100 Gb)  . Obecny serveradmin nie oferuje większej pojemności. Można dokupywać  gigabajty -jednak  to kosztowna droga donikąd i tego też nie można robić nieskończoność, bo maksymalnie możemy powiększyć nasz serwer do 20Gb.  Nasz problem to oczywiście złączniki. Są nielimitowane o minimalnej kompresji, wynika to z naszej konkursowej specyfiki forum.

Otrzymałem na to pieniądze z cegiełek więc nie chcę wprowadzać utrudnień. 

Nie chcę też niczego ograniczać. Zastanawiamy się więc z Technicznym czy nie wyprowadzić załączników na zewnątrz  "w chmurę"   i płacić niewspółmiernie niższe pieniądze  a zostawić sobie tylko minimalny hosting na obecnym serwerze. Wkrótce problem ogarniemy. Musimy dokonać najrozsądniejszego wyboru.

Na czas podjęcia decyzji dokupię 2Gb serwera by utrzymać ciągłość funkcjonowania forum. 

Pozdrawiam Admin 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szybko konkrety dawajcie i ewentualna zrzutka do beretki.
Od styczna rusza 2 konkurs Astrofotograficzny. Jeśli chmurwa nie spowolni zbytnio naszego działanie to jak najbardziej.
To takie moje skromne na szybko przemyślenie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignisdei napisał:

Witajcie!

Nadszedł niestety ten czas gdy musimy podjąć kroki odnośnie zwiększenia pojemności serwera. Wykorzystaliśmy w 100% całkowitą przestrzeń abonamentową  (100 Gb)  . Obecny serveradmin nie oferuje większej pojemności. Można dokupywać  gigabajty -jednak  to kosztowna droga donikąd i tego też nie można robić nieskończoność, bo maksymalnie możemy powiększyć nasz serwer do 20Gb.  Nasz problem to oczywiście złączniki. Są nielimitowane o minimalnej kompresji, wynika to z naszej konkursowej specyfiki forum.

Otrzymałem na to pieniądze z cegiełek więc nie chcę wprowadzać utrudnień. 

Nie chcę też niczego ograniczać. Zastanawiamy się więc z Technicznym czy nie wyprowadzić załączników na zewnątrz  "w chmurę"   i płacić niewspółmiernie niższe pieniądze  a zostawić sobie tylko minimalny hosting na obecnym serwerze. Wkrótce problem ogarniemy. Musimy dokonać najrozsądniejszego wyboru.

Na czas podjęcia decyzji dokupię 2Gb serwera by utrzymać ciągłość funkcjonowania forum. 

Pozdrawiam Admin 

A tą "chmurą" to jak to wygląda. Chodzi o to, żeby załączniki były trwałe i nie znikły po kilku latach. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może postawić swój serwer z dużym dyskiem? Same dyski majątku nie kosztują, komp podpięty do neta i można wrzucać,.... wrzucać,.... wrzucać,.... forum nie jest jak youtube żeby wymagało strasznie wielkich prędkości :)

P.S. na prąd i części zapewne znajdzie się kasa z jakichś cegiełek :)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ignisdei napisał:

Nie chcę też niczego ograniczać. Zastanawiamy się więc z Technicznym czy nie wyprowadzić załączników na zewnątrz  "w chmurę" ?  i płacić niewspółmiernie niższe pieniądze  a zostawić sobie tylko minimalny hosting na obecnym serwerze. Wkrótce problem ogarniemy. Musimy dokonać najrozsądniejszego wyboru.

Czy to da się zrobić, żeby było dla użytkowników przeźroczyste? Czyli jak dodaje załącznik, żeby jakiś plugin go umieszczał w chmurze, a potem stawiał w treść tematu odpowiedni link chmury?

Godzinę temu, kapral napisał:

Może postawić swój serwer z dużym dyskiem?

To chyba jest dobre rozwiązanie do pierwszej awarii dysku... Rozumiem RAID itd, ale jak zrozumiałem @ignisdei możemy dużo zaoszczędzić uczuwając rozwiązań już dostępnych do przechowywania plików, zamiast wrzucać załączniki na serwer gdzie jest hosting WWW, który rozumiem jest optymalizowany pod inne parametry...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2018 o 12:34, sferoida napisał:

Jest wiele takich załączników ... nazwijmy to "tymczasowych" np. fotki Księżyca, wschody i zachody Słońca.

A może coś zrobić z tego typu fotkami? 

Podzielam zdanie Kolegi, tu przyjrzał bym się całemu działowi Ziemia z Podforum tam tematy nic nowego nie wnoszą, a w szczególności zjawiska atmosferyczne itp. Pewnie to trochę trudne będzie, lecz w tym dziale posty wraz ze zdjęciami kasować z automatu np. po miesiącu czy nawet krótszym terminie. Również konkurs Wakacyjna Chmurwa, odbył się mieliśmy przednią zabawę i wykasować po jakimś czasie, za rok następny konkurs, po co to trzymać i zapychać serwer. Uważam, że nie potrzebnych zdjęć czy postów można znaleźć wiele, nie tylko w dziale Ziemia. Nie wydaje mi się, że skoro były by kasowane zdjęcia czy posty po jakimś czasie to zniechęci forumowiczów do ich publikacji, musimy być świadomi Tu jesteśmy gośćmi. Wiele swoich zdjęć możemy trzymać na pendrive chcemy się podzielić nimi to proszę, ale bądźmy świadomi, że one po obejrzeniu znikną. To jest "Forumastronomiczne " . Tworzymy coraz więcej informacji często nie zdając sobie sprawy, że forum nie jest z gumy, o czym dowiedzieliśmy się od Naczelnego ignisdei . Wydaje mi się, że to pozwoliło by uwolnić wiele pojemności, by móc gospodarować tym co mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wega napisał:

Nie wydaje mi się, że skoro były by kasowane zdjęcia czy posty po jakimś czasie to zniechęci forumowiczów do ich publikacji, musimy być świadomi Tu jesteśmy gośćmi. Wiele swoich zdjęć możemy trzymać na pendrive chcemy się podzielić nimi to proszę, ale bądźmy świadomi, że one po obejrzeniu znikną. To jest "Forumastronomiczne "

Czy to na pewno takie proste? To forum bardzo dużo zyskuje dzięki świetnym zdjęciom i szkicom. Ja regularnie czytam stare posty i używam opcji szukaj. Czy chciałbym aby zniknęły wszystkie załączniki z cyku "Obiekt Tygodnia"? To samo z przepięknymi zdjęciami z konkursów.  Nie można usuwać samych załączników z postów, bo one często stanowią integralną całość z postem. I na pewno jestem przeciwny kasowaniu starych postów, które często są bezcenne. 
Rozumiem, że moglibyśmy zakładać tematy lub poddziały, w który będzie jasno z góry powiedziane, że tam autor może się spodziewać, że załączniki zostaną skasowane, tak jak jest w dziale giełda. I tu nie chodzi o to, że się martwię, że moje załączniki będą skasowane. Raczej chodzi o wiedzę, która zginie bezpowrotnie - przykład z zeszłego miesiąca, który minie bardzo zainteresował, a który by zginął po "porządkach":

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2018 o 10:29, kjacek napisał:

Chmura, np Amazona, to dobre rozwiązanie. Wszystko mogłoby siedzieć w chmurze. 

Ale nie wiem, jak to wychodzi cenowo. 

Dokładnie chodzi o S3 od Amazona, cenowo myślę do udźwignięcia, płatność miesięczna w zależności od ruchu i ilości zajętego miejsca, silnik forum IPboard wspiera tą usługę i działa to bardzo dobrze, przetestowane przeze mnie dość długi okres czasu na innym portalu z silnikiem IPBoard, docelowo myślę tak się skończy, jednak przez kolejny rok będziemy działać na hostingu jednej z większych firm w Polsce, po około roku podejmiemy decyzję w temacie.

Przez kolejne dni będą problemy z dostępem do portalu wiąże się to ze zmianą delegacji domeny, jest to nieuniknione za co z góry przepraszamy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie na nowym serwrze. Przepraszamy za ten kilkudniowy "blackout" ale było to konieczne. Zakończyliśmy  współpracę z firmą linuxpl , która nie posiadała produktu hostingowego mogącego nas pomieścić. Teraz dysponujemy przestrzenią: pół terabajta więc nieprędko ją zapełnimy.

Nowy dostawca home.pl by przyciągnąć klientów, wypuszcza roczne promocje. My załapaliśmy się na coś takiego za 120 zł, jednak kolejny abonament wyniesie pewnie z 1000zł, więc myślimy poważnie nad ucieczką w "chmurę" o czym dyskutowaliśmy wyżej.  Za rok wróci pytanie czy płacić tauzena czy uciekać? Może ceny będą inne, może home.pl zaproponuje lepsze rozwiązanie? to się pewnie okaże  w praniu. Będzie też forum na pewno szybciej chodzić. 

Teraz mamy wykupiony równy roczek. Muszę też powyłączać dodatki, odbudować banery itp. grunt, że możemy pisać. 

ps. Dziękuję też Adminowi Technicznemu za bezproblemową migrację ponad 100GB naszej społeczności! 

 

  • Like 1
  • Thanks 5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ignisdei napisał:

więc myślimy poważnie nad ucieczką w "chmurę" o czym dyskutowaliśmy wyżej

I bardzo dobrze - rok to idealna ilość czasu, aby wybrać i sprawdzić takie rozwiązanie. Jakby potrzebni byli beta testerzy, czy ktoś kto miałby ciuknąć jakiś skrypcik mogę postarać się pomóc.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
6 minut temu, ignisdei napisał:

Ruszamy z aktualizacją FA i templatki, mogą wystąpić przejściowe problemy! 

To może poczekaj do 06 marca... Od piątku rana 2 ankiety.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.4.0 Wydanie zawiera poprawki dotyczące bezpieczeństwa musi być zrobiona..ale są problemy z templatką. Pewnie Jankesi nie wydali nowej.  Na razie wstrzymuję aktualizację.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ignisdei napisał:

Opanowane, do wieczora poukładam, a może zostawić to chmurowe tło?

Nie - animacja zabiera otwarciowe bajtki. Wrzuć ładną fotkę (wycinek) stałą jak największe niebo z obiektami.
Pamiętaj o prawej stronie - na górze astrofotografia roku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekły strzałki góra-dół, i te kwadratowe avatary... :( Mam nadzieję, że to przejściowe. A pływająca chmurka mi osobiście nie przeszkadza, jeśli tylko nie zajmuje tak cennego miejsca na serwerze. :)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

40 minut temu, makarioso napisał:

Witam.

Jest jakiś sposób. by zmienić tło na białe (i napisy na czarne)?

 

Jurek

 

Już powłączałem większość....użyj stylów lewy dolny róg strony.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)