Skocz do zawartości
pmochocki

Obiekt tygodnia 30.11.2018 - Achird

Rekomendowane odpowiedzi

Achird można spokojnie zaatakować lornetą, taka 15x70 da spokojnie radę. Fajna relacja, też walczę z "podwójnymi". Używam do tego TS 15x70 Marine, Sky-Watcher ATM 64/400 i od niedawna Bresser Messier 102/460 ED. Pozdrawiam!!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Paweł Trybus

Przed godziną wróciłem z krótkich (-12st!) obserwacji, podczas których pod niebem SQM-L 20.86 lornetą 37x100 bez problemu rozdzieliłem Archida, a także łatwiejsze (Mizar) i trudniejsze (gamma Ari, gamma Del) gwiazdy podwójne. Głównym celem tej sesji była kometa 46P/Wirtanen, ale najpiękniejszym obiektem bezsprzecznie była świecąca wysoko M33 z grubym ramieniem spiralnym, widocznym doskonale na wprost. Pozdrawiam wszystkich podobnych do mnie wariatów, którzy zdecydowali się wystawić dupę na mróz ?

Paweł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 godzin temu, Panasmaras napisał:

Nie dość, że fajny cel, to jeszcze do ogarnięcia z balkonu. 

Widać chyba, że zaczynałem od MAKa w Trójmieście na wiosnę.

15 godzin temu, Hagen napisał:

Achird można spokojnie zaatakować lornetą, taka 15x70 da spokojnie radę.

Dobrze wiedzieć. W 10x50 nie dałem rady.

11 godzin temu, Paweł Trybus napisał:

Pozdrawiam wszystkich podobnych do mnie wariatów, którzy zdecydowali się wystawić dupę na mróz ?

Jak ja bym chciał mróz i dobrą pogodę...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 30.11.2018 o 22:25, pmochocki napisał:

Dobrze wiedzieć. W 10x50 nie dałem rady.

Separacja rzędu 14" byłaby możliwa w 10x50 chyba tylko przy wyśmienitej optyce, dobrym wzroku i składnikach podobnej jasności.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

27 minut temu, Panasmaras napisał:

Separacja rzędu 14" byłaby możliwa w 10x50 chyba tylko przy wyśmienitej optyce, dobrym wzroku i składnikach podobnej jasności.

Teorię znam - Gary Seronik: "Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular User" A better guideline for binocular resolving power is to divide 300 by the magnification.

Czasami lubię sprawdzić czy teoria zgadza się z praktyką... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z tego co widzę po sobie, separacja rzędu trzech minut kątowych jest spokojnie do wyciągnięcia okiem nieuzbrojonym. Zatem dla lornetki powiększającej 10x będą to okolice 18" (3' = 180" podzielone przez powiększenie lornetki).
A "teoria Seronika" upada na Alyi (θ Ser) - wiele osób raportowało jej wyraźną separację (22") w 10x50.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta