Skocz do zawartości

(Prawie) w środku lasu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za PW bo z chęcią doczytałem końcówkę :) Konieczne pisz dalej. Jak dla mnie jest dobrze. 

Sam mam w planie zakup H-Bety. Od kiedy mam UHC i OIII dobrej marki (w połączeniu z 14") mam dostęp do wielu nowych obiektów. 

Sporo obiektów z Twojej listy widziałem w 8". A również w piątek jak Ty widziałem wszystkie 3 komety. Żałuję, że zignorowałem 29P?/?Schwassmann-Wachman?n. Myślałem, że jak w tytule jest "wybuchająca" to oznacza, że już po niej :D

Ja też uwielbiam ten mrozek na policzkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

Oj, jak ja lubię czytać takie teksty! 

Jak oceniasz APMa 13 mm? Nie odstaje od reszty serii? Chodzi mi po głowie ten zakup...

PS Stożek jest widoczny, ale baaardzo słabo i z użyciem habetki właśnie. Spróbuj przy kolejnej okazji. 

Nie tylko Ty lubisz czytać podobne teksty ?. Choć to mogę robić. Już prawie miesiąc nie da się nic oglądać u mnie... Chmury jakby ktoś w okoliy kupił jakiś nowy sprzęt. 

Hbeta jednak się przydaje do czegoś w wizualu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne trochę z tym Lumi UHC.

Na stronach podają, że przepuszcza H-Beta a na cloudy znalazłem takie wyniki pomiarów: https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_08_2016/post-221491-0-79605900-1471779498.jpg  

gdzie wycina habetę co wyjaśniałoby, że nie widziałeś w nim konia.

W Orionie UB widziałem Konia więc...

Są też informacje o Koniu widzianym przez GSO nebula (nieco szerszy niż Orion UB).

 

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lukost napisał:

Oj, jak ja lubię czytać takie teksty! 

Jak oceniasz APMa 13 mm? Nie odstaje od reszty serii? Chodzi mi po głowie ten zakup...

PS Stożek jest widoczny, ale baaardzo słabo i z użyciem habetki właśnie. Spróbuj przy kolejnej okazji. 

Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że jakby gdzieś transmisja kulała ale im później tym lepiej (nie wystudzony teleskop, seeing, kolimacja, niskie obserwacje?). Po przyłożeniu oka do muszli 100 stopniowe pole widoczne ale jak się rozglądam z włożonym okiem to blackouty się robią. Mam wrażenie, że w tych wykręcanych muszlach (Myriad, WO) jest pod tym względem lepiej. Porównam go niebawem z ES 14 mm 100 i napiszę jakieś porównanie.

Widzisz, nie wiedziałem, że do Stożka trzeba Hbety. Poprawię się następnym razem.

20 minut temu, kjacek napisał:

Nie tylko Ty lubisz czytać podobne teksty ?. Choć to mogę robić. Już prawie miesiąc nie da się nic oglądać u mnie... Chmury jakby ktoś w okoliy kupił jakiś nowy sprzęt. 

Hbeta jednak się przydaje do czegoś w wizualu? 

Pewnie, że tak. Jest trochę obiektów (gdzieś mam listę), gdzie bez tego filtra ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Nie tylko Ty lubisz czytać podobne teksty ?. Choć to mogę robić. Już prawie miesiąc nie da się nic oglądać u mnie... Chmury jakby ktoś w okoliy kupił jakiś nowy sprzęt. 

Hbeta jednak się przydaje do czegoś w wizualu? 

Nawet wypracowanie na ten temat kiedyś popełniłem. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lukost napisał:

No własnie. Zapomniałem dopisać, że po założeniu wkładek spróbowałem wyłapać Głowę Wiedźmy ale nie wiedziałem czy używać UHC czy bez niczego. W każdym razie kolejne podejście do niej zakończone fiaskiem.  Teraz już będe widział, że ona bez filtra el pod czarnym niebiem. Niestety takowego w okolicy 100km nie mam ale o niej nie zapomnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Niezłe masz tam niebo... Jak HB, to tylko Lumicon? 

Patrzyłem i porównywałem mojego skromnego TPLa z Astronomikiem. Wyglądało to nieźle tzn Kalifornia była dużo lepsza z jakąś strukturą na końcu a nie słabą mgła jak w TPL. Trzeba by porównać Astronomika do Lumikona ale myślę, że to będzie z 90% Lumikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Niezłe masz tam niebo... Jak HB, to tylko Lumicon? 

Miałem kiedyś TPLa, ale po pierwszej sesji poszedł na giełdę. ;) Tylko Lumicon, względnie Astronomik (ale w tym przypadku to opinie wyczytane). 

1 minutę temu, orzeszek1916 napisał:

No własnie. Zapomniałem dopisać, że po założeniu wkładek spróbowałem wyłapać Głowę Wiedźmy ale nie wiedziałem czy używać UHC czy bez niczego. W każdym razie kolejne podejście do niej zakończone fiaskiem.  Teraz już będe widział, że ona bez filtra el pod czarnym niebiem. Niestety takowego w okolicy 100km nie mam ale o niej nie zapomnę ;)

Wiedźmy nie widziałem nawet pod kapitalnym niebem Roztok Górnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lukost napisał:

Miałem kiedyś TPLa, ale po pierwszej sesji poszedł na giełdę. ;) Tylko Lumicon, względnie Astronomik (ale w tym przypadku to opinie wyczytane). 

No cienki jest, to fakt ;) Powiedziałbym odzwierciedla swoją cenę, zwłaszcza jak kupiony jako używka. Zostanie na razie ze mną, wszak QŃia w nim widać :) Porównam go z Astronomikiem a jak się spotkam z kimś z Lumikonem to i z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja piątkowej nocki Orzechu! Powinieneś tak dokumentować wszystkie obserwacje.

Potwierdzam, byłem i widziałem... a raczej NIE widziałem ?
Ja osobiście nie znoszę marznąć i znając prognozy, nawet przez myśl mi nie przeszło żeby zabierać ze sobą sprzęt. Przez dwa wcześniejsze wypady obserwacyjne, mój teleskop nawet nie opuścił  bagażnika, postanowiłem więc, kolejny raz "na sępa" podpiąć się do chłopaków :)
Z większością obiektów o których pisze Orzech nie miałem w jego 13" najmniejszych problemów, jednak co do konia to ja niestety nie dopisuję go do listy "zaliczonych". Choć podłużne pojaśnienie IC 434 widziałem z całą pewnością, to jednak wyraźnego pociemnienia już nie. Momentami, zerkaniem, miałem wrażenie że coś tam majaczy ale było to na tyle ulotne że nie mogę powiedzieć "widziałem". Polowanie na konika było już w samej końcówce wypadu i z powodu zimna nie byłem się już w stanie skupić na tym co widać w okularze. Miałem ze sobą UB i nawet nie wpadłem na to żeby spróbować go założyć, tak było zimno. Z drugiej strony, jako jedyny w ekipie, wiekowo mam już czwórkę z przodu. Źrenica już nie ta co u młodych ;) - cóż, trzeba podwoić codzienną dawkę luteiny, zamiast 3 kurtek ubrać 5 i zapolować na rumaka następnym razem :)

Dziękuję całej ekipie za wspólne lukanko, jak zwykle było zajefajnie! W szczególności Piotrkowi vel Panu Ciepełko za udostępnienie "do testów" prototypu jego ogrzewanych wkładek do butów! Piotrula, gdyby nie Twoje elektryczne gadżety to na bank połowę nocki spędziłbym w samochodzie.

  • Like 2

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zjebur napisał:

Dziękuję całej ekipie za wspólne lukanko, jak zwykle było zajefajnie! W szczególności Piotrkowi vel Panu Ciepełko za udostępnienie "do testów" prototypu jego ogrzewanych wkładek do butów! Piotrula, gdyby nie Twoje elektryczne gadżety to na bank połowę nocki spędziłbym w samochodzie.

Hej, hej. Ale co to za gadżety do butów? Weźcie Panowie coś więcej powiedzcie please. Jakieś fotki, opis poproszę. 

Ja mam bardzo ciepłe ubranko, góra i spodnie (firmy Wega z Żukowa), genialne. 

Ale buty, a w zasadzie wkładki grzewcze, to jeszcze muszę nabyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

Ilu z Was już by odpuściło? ;) Nie my, nie ja :) 

Idę do bagażnika gdzie szukam Nikona 10x50. Kurde, została w domu na wieszaku.

W tym miejscu bym się jednak wrócił do domu po lornetę :D;) 

Fajna relacja!

 

Godzinę temu, kjacek napisał:

Hej, hej. Ale co to za gadżety do butów?

Ostatnio kupiłem takie coś, ale jeszcze nie testowałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są te chemiczne. Bardzo dobre, trzymają temp ok 50-60° spokojnie przez ok 5-6 godzin. Tylko trzeba wiedzieć jak użyć (instrukcja). Miałem włożone mniejsze, do rękawiczek - piękna sprawa! 

A do butów "Pan Ciepełko" zrobił z jakiś mat grzewczych, owinął taśmą izolacyjną i normalnie parzy jak się mocno w miejscu stanie ? Zrobię zdjęcia po pracy jak to wygląda.

Na allerogo, kupiłem tańszy o połowę zamiennik tych ogrzewaczy chemicznych. Niby to samo ale zobaczymy.

Lorneta, kątowa to moje marzenie. Taka 100 mm z wymiennymi okularami np Takahashi by mi stykła. No w ostateczności semi APO od TSa ? Kiedyś, jak już nie będę mógł dźwigać sporych Newtonów coś podobnego wpadnie .


EDIT
Mam to zdjęcie ogrzewaczy. Wersja beta ale działa wyśmienicie. Zasilanie 3 x ogniwo 18650 każda.

received_257154468290845.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Ostatnio kupiłem takie coś, ale jeszcze nie testowałem.

https://www.decathlon.pl/?sn.q=ogrzewacz

7 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

To są te chemiczne. Bardzo dobre, trzymają temp ok 50-60° spokojnie przez ok 5-6 godzin. Tylko trzeba wiedzieć jak użyć (instrukcja). Miałem włożone mniejsze, do rękawiczek - piękna sprawa!
Na kupiłem tańszy o połowę zamiennik tych ogrzewaczy chemicznych. Niby to samo ale zobaczymy.

Te z w.w. sklepu sportowego są po ok. 1,67 za sztukę (kupując opakowanie 30 sztuk). Gdzie kupiłeś zamienniki o połowę tańsze, bo na aledrogo zaczynają się od 1,87 za szt?

Czy testowaliście je jako ogrzewacze do okularów (oczywiście uszczelnione od zewnątrz, żeby ciepło nie uciekało w powietrze)?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do okularów się nie nadają żadne - parują. Testowałem już kilka razy. Wkładałem do walizki ale okulary zimne, to ciepłe i od razu soczewka paruje ? 

Jak pisałem, w Decathlonie widziałem 10 szt (5 par) za 19,99 i takie też kupił Piotrek K. Na aledrogo kupiłem 20 szt za 20 zł (10 par). Mowa oczywiście o tych mniejszych do rąk ale i je można śmiało do buta włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze się czytało :)

W dniu 3.12.2018 o 18:16, orzeszek1916 napisał:

Mijamy jeszcze dość upiorny, opuszczony dom w lesie, gdzie o płot oparte są jakieś powiązane ze sobą kije z puszkami?.

Uwielbiam opuszczone domy - szczególnie te upiorne. Jestem maniakiem horrorów, stąd pewnie fascynacja pustkowiami i opuszczonymi chatkami. Nie raz jeździłem po różnych odludziach i wsiach zabitych dechami. Znam taką jedną miejscówkę, gdzie jest wielka polana, otoczona dookoła lasami, a w środku niej stoi samotny, opuszczony dom. Nie spotkałem jak dotąd w mojej okolicy piękniejszego miejsca. Czasem mam chęć zaszyć się tam na obserwacje, ale jakoś zawsze wybieram inne miejscówki. Może to z powodu zbyt dużej wyobraźni. Poza tym ostatnio coraz częściej mówi się u nas o wilkach. Ale co zrobić, kiedy mnie też ciągnie do lasu;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2018 o 20:05, piotrkusiu napisał:

Dziwne trochę z tym Lumi UHC.

Na stronach podają, że przepuszcza H-Beta a na cloudy znalazłem takie wyniki pomiarów: https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_08_2016/post-221491-0-79605900-1471779498.jpg  

gdzie wycina habetę co wyjaśniałoby, że nie widziałeś w nim konia.

W Orionie UB widziałem Konia więc...

Są też informacje o Koniu widzianym przez GSO nebula (nieco szerszy niż Orion UB).

 

A to jest naprawdę ciekawe. Mam na stanie UB i Lumicona UHC,  więc porównam widoczność IC 434 i Qnia w obu tych filtrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2018 o 20:05, piotrkusiu napisał:

Dziwne trochę z tym Lumi UHC.

Na stronach podają, że przepuszcza H-Beta a na cloudy znalazłem takie wyniki pomiarów: https://www.cloudynights.com/uploads/monthly_08_2016/post-221491-0-79605900-1471779498.jpg  

gdzie wycina habetę co wyjaśniałoby, że nie widziałeś w nim konia.

W Orionie UB widziałem Konia więc...

Są też informacje o Koniu widzianym przez GSO nebula (nieco szerszy niż Orion UB).

 

Mam Lumicona-svoteka UHC i zarówno ICka jak i konia widziałem w 16" . Bez filtra była tylko ciemność, także przynajmniej ta wersja filtra coś z HB przepuszczać musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)