Skocz do zawartości
Alfa Bundis

Kometa 46P/Wirtanen - 2018 - dokumentacja w szkicu

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało mi się zaobserwować kometę, jedyną poza widzianym za dzieciaka Hale'em-Bopp'em (była jeszcze nieudana próba dorwania Kudo-Fujikawy przed wielu laty, przy braku właściwego rozeznania skazana z góry na niepowodzenie). Muszę przyznać, że z mojego stanowiska, przy tak znacznym zaświetleniu nieba nie był to widok imponujący, co z resztą oddaje mój obrobiony szkic. Mogę porównać go z widokiem mgiełki M81 w gorszej lornetce, na gorszym, śródmiejskim niebie na niekorzyść komety. Mimo to postanowiłem rozpocząć wątek od tej obserwacji i przywiezionego z niej szkicu z nadzieją, że będzie już tylko lepiej następnymi razy.

OBSERWACJA: KOMETA 46P/WIRTANEN W WIELORYBIE.

CZAS: 4.12.'18r., 23:05-23:35 CET.

MIEJSCE: Polna droga na podmiejskich łąkach, Zachodniopomorskie.

SPRZĘT: Skymaster 15x70. Statyw.

WARUNKI: Niesprzyjające. ZASNUCIE: nieznaczne chmurami pięter niższych. ZAŚWIETLENIE: znaczne podmiejskie, noc. WZROK: wada plus korekta, akomodacja wstępna - częściowa. WYSOKOŚĆ: ok. 20 st. WIDOCZNOŚĆ: nieciągła b. słaba - słaba. Zimno. Wietrznie.

IMG_0160.thumb.jpg.729fd464773effeab93cec0f8716152f.jpg

Szkic tradycyjne: papier techniczny, ołówki miększe i twardsze, gumkowanie i rozcieranie. Obróbka: skala szarości, zabawa suwakami, inwersja.

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie na monitorze za ciemne. Aby zobaczyć tą kometę musiałem pobrać na dysk i rozjaśnić w programie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta