Skocz do zawartości

Astrofoto ze statywu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponieważ w chwili obecnej  nie dysponuje w pełni sprzętem do astrofotografii chce zacząć astrofoto za pomocą lustrzanki Canon 1100D zakupiłem obiektyw o stałej ogniskowej 135 mm . Chce umieścić ten zestaw na sztywnym montażu i zacząć astrofoto.  Według Was jaki Max czas ekspozycji mam szanse uzyskać aby foto było w miarę sensowne ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Iloczyn czasu wyrażonego w sekundach i ogniskowej wyrażonej w milimetrach nie powinien przekroczyć 60 o ile chcesz mieć nieporuszone gwiazdy. Czyli mniej więcej pół sekundy :)

Nie chciałbym się w żadnym przypadku wymądrzać ale w takim razie co z zasadą 600 (lub jak niektórzy mówią lepiej 500), dla obiektywu o ogniskowej 135 mm ten czas to około 4 sek (dla pełnej klatki).

 

3 godziny temu, elektron napisał:

Hmmm trochę mało czasu te pół sekundy . Ktoś kiedyś opisał że nawet do 10 sekund takim obiektywem 135 mm bez Guidingu  . Może ten ktoś pojęcia nie mial

Dla tego obiektywu to i 1-2 minuty można bez guidingu ale montaż z napędem jest niezbędny.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sylwas72 napisał:

Dla tego obiektywu to i 1-2 minuty można bez guidingu ale montaż z napędem jest niezbędny.

Z dobrym płynnym napędem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sylwas72 napisał:

Nie chciałbym się w żadnym przypadku wymądrzać ale w takim razie co z zasadą 600 (lub jak niektórzy mówią lepiej 500), dla obiektywu o ogniskowej 135 mm ten czas to około 4 sek (dla pełnej klatki).

 

Dla tego obiektywu to i 1-2 minuty można bez guidingu ale montaż z napędem jest niezbędny.

Oczywiście masz rację. Pamięć mi się omsknęła o jedno zero :) . Iloczyn ogniskowej w mm i czasu w sekundach nie powinien przekroczyć  600. Przepraszam.

Ale się zapytam - co ma do tego guiding? Mówimy przecież o nieruchomym sensorze na statywie bez napędu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

Ale się zapytam - co ma do tego guiding? Mówimy przecież o nieruchomym sensorze na statywie bez napędu....

Ja tylko odpowiedziałem na poniższe stwierdzenie kolegi @elektron , chyba że koledze chodziło o brak napędu a nie guidingu ?

5 godzin temu, elektron napisał:

Hmmm trochę mało czasu te pół sekundy . Ktoś kiedyś opisał że nawet do 10 sekund takim obiektywem 135 mm bez Guidingu  . Może ten ktoś pojęcia nie mial

 

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz jest sztywny bez napedu a co za tym idzie to i guiding nie potrzebny w tym przypadku racja . Bede poprostu testowal na poczatek 4 sek potem 5 zobacze ile da sie wyciagnac przy obiektywie 135 mm moze da sie kilkanascie sekund na pelnej klatce Cropa zrobic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)